Házikert

Hagyjuk az elszáradt növényi részeket a növényeken?

Agrofórum Online

Aktuális kerti munkák közé tartozik az elszáradt növényi részek kérdése is: vajon vágjuk-e le őket, vagy hagyjuk a növényeken? Olvasói levelek sokasága érkezik a témában évről évre.

Az elmúlt időszakban egyre nagyobb vita van a kertbarátok körében, hogy vajon melyik irány az igazi, hiszen van, aki puccra tarolja ilyenkor a kertet, és minden elszáradt növényi részt levág. A másik csoport meg azt képviseli, hogy mindent hagyjunk úgy, ahogyan van, és ne vágjuk le az elszáradt növényi részeket. Kinek van igaza?

Évekig én is levágtam ősszel, ami elszáradt a kertben

Éveken át én is alaposan visszavágtam mindent, és azt gondoltam, hogy a “Tiszta udvar, rendes ház” elve szerint ez így van jól. Aztán egyszer csak belefutottam sünbe, madárba a gallyak között.

Ez jó 10 évvel ezelőtt volt, azóta teljesen megváltozott e téren a gondolatom, hiszen saját szememmel láttam, hogy mennyire fontos a búvóhely a kertben.

Nem kell mindent uraljunk

Bár még csak az utóbbi évtizedben lett divat, hogy a természetet élni hagyjuk a magánkertekben, azért nem árt tudni, hogy nem kell mindent uraljunk. A kert pontosan ez. A díszkert is lehet környezettudatos és fenntartható, emellett rendkívül szép és esztétikus.

A biodiverzitás alapja, hogy minden élőlénynek helyet teremtünk, és eközben szépet alkotunk a természettel együttműködve.

Az elszáradt növényi részek között és növényi részeken rengeteg élőlény tud megbújni, elrejtőzni. Ezért ha levágjuk az elszáradt növényi részeket, akkor pontosan ezeket a rejtekhelyeket szüntetjük meg.

A meghagyott növények akár van hó, akár nincs: nagyon szépen mutatnak télen is
A meghagyott növények akár van hó, akár nincs: nagyon szépen mutatnak télen is (fotó: https://www.pexels.com/hu-hu/foto/ho-termeszet-kert-tel-370922/)

Dinamikus kertkép télen is

A télről mindenkinek a kopasz, sivár kert jut eszébe. De mióta ebben az új szellemben meghagyjuk az elszáradt növényi részeket, azóta teljesen más a téli kert is.

A meghagyott növények akár van hó, akár nincs: nagyon szépen mutatnak télen is. Ha megfelelő növénytársítással dolgoztunk, akkor a kert ugyanolyan lépcsőzetességet mutat, mint nyáron, csak annyi különbséggel, hogy most nem virágos és zöld az egész kert, hanem a barna és a sötét színek jellemzik inkább.

Éppen ezért lenne fontos, hogy játékosságot vigyünk bele a kertbe: játszhatunk a kéregmintákkal, kéregszínekkel, a hajtások formájával (göndörfűz például), vagy a színes hajtásokkal, mint a somoknál, ahol a pirostól a sárgáig választhatunk.

Az örökzöldek is ilyenkor érvényesülnek igazán, hiszen a fő zöld színt adják. De ha örökzöldeknél is belevisszük a játékosságot, akkor még izgalmasabb összhatást érünk el, és akár ki is emelhetik a le nem vágott, de elszáradt növényi részeket díszágyásokon belül.

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Érdemes megszabadulni a madársóskától

2024. november 17. 14:10

Ha a kertünkben bukkan fel, érdemes mielőbb intézkedni, mert rendkívül szívós és gyorsan terjedhet, ellepve az ágyásokat és elnyomva a többi növényt.

Nehezen nevelhető szobanövények, profiknak

2024. november 17. 08:10

Ezek a növények megfelelő körülmények híján nem tudnak fejlődni, így hamar megbetegednek, kiszáradnak, elsárgulnak, elhalnak.

Neveljünk otthon kávécserjét!

2024. november 16. 08:10

Természetes élőhelyén (Afrikában) a kávécserje közepes méretű fává nő, beltérben azonban alacsony szobanövény méretű.

Megoldások az új-zélandi teafa teleltetésére

2024. november 15. 08:10

Ez az Új-Zélandon és Ausztráliában őshonos növény érzékeny a téli hidegekre, különös figyelmet kell fordítani tehát a fagyvédelemre.

Madárbarát tájhasználat

2020. május 21. 04:37

Mivel mi változtattuk meg az élőhelyeket, nekünk is kell biztosítanunk, hogy a beavatkozásaink ellenére az ökoszisztéma továbbra is működőképes maradjon. Ehhez lehet az első lépés a madaraink megőrzése és a madárbarát táj kialakítása.

Biodiverzitás – áldás vagy átok a gazdálkodóknak?

2021. július 6. 10:04

Unos-untalan hallani, hogy a környezet pusztul, a biodiverzitás csökken, fajok tűnnek el. Ennek hatását a mindennapjainkban nem nagyon érezzük, sőt, a kártevők vagy a szúnyogok esetében például még szurkolunk is némi pusztulásnak. Mi tehát a helyzet, mi a szerepe a biodiverzitásnak, hogyan értelmezzük a történéseket?

Zöldítsünk! – De úgy, hogy annak értelme is legyen…

2021. március 4. 07:40

Van értelme, és tényleges haszna a lassan magunk mögött hagyott támogatási ciklusban bevezetett kötelező zöldítésnek?

Egy kicsi kert is lehet növényzetben gazdag és színes

2024. július 2. 05:40

Hogyan lehet játszani a terekkel és mitől lesz biodiverz egy olyan kert is, mely alig két ágyásból áll? Nézzünk egy esettanulmányt, hogy mi hogyan oldottuk meg!