Jó módszer lehet a meztelencsigák ellen a talaj fertőtlenítése?

Agrofórum Online

Tavaly sok kis fehér csiga volt a kertben, amelyek elpusztították a zöldségeket. Jó módszer ellenük a föld fertőtlenítése a művelés előtt?

Aki válaszol:
Dr. Némethy Zsuzsanna, ny. egyetemi adjunktus

Kedves Kérdező!

Több mint 20 meztelencsiga-faj (csupasz csiga) fordul elő hazánkban, és számuk gyarapodik újabbak betelepedésével. Életmódjuk hasonló, így a védekezési mód ellenük szintén.

Jellemző rájuk, hogy friss, zöld növényi részekkel táplálkoznak, éjjel aktívak, nappal sötét, nedves helyen meghúzódnak, elbújva, valami alatt rejtőzködnek.

Kártételüket szabálytalan alakú rágásaikról lehet felismerni. Az okozott kár mértéke függ a csigák méretétől, nagy testű egyedeik méretesebb darabokat karéjoznak ki a levelekből, és befolyásolja a csigák egyedszáma is.

Nedves helyet, folyamatosan nyirkos talajt keresnek maguknak, a nyálkás, sima felszín biztosítja számukra a könnyű csúszó mozgást, amit a testük alján képződő nyálkaréteg is segít. A száraz, nem sima felszínt kerülik, ott mozgásuk akadályozott.

Csigapeték
Csigapeték

Ősszel a talaj felső rétegeibe csomókban lerakott, 1-3 mm-es gyöngyökhöz hasonló kinézetű petéikkel telelnek általában, ásás közben ágyásokban gyakran lehet találkozni velük.

Házikertben nem megszokott módszer a csigák elleni talajfertőtlenítő szeres, vegyszeres védekezés, nem szoktam javasolni, még akkor sem, ha túlzottan felszaporodott csiga egyedszámról van szó. Ennek oka, hogy kis területen, és ahol közel egymáshoz sokféle növényt nevelnek, könnyen bekövetkezhet mérgezés, a vegyszer elmosódása, nehéz betartani az élelmezésügyi várakozási időt.

Kérdése alapján kisméretű csigafajról van szó, ellene hatásos az ARTIS pro nevű hasznos parazita gombát tartalmazó, ökotermesztésben is engedélyezett talajfertőtlenítő szer. Minden talajban élő, bizonyos méretnél kisebb állatot elpusztít a gyakori rovarkártevők (cserebogár pajor, drótféreg stb.) mellett. Felhasználásához a talajnak fel kell melegednie, és el kell érje a 10-15 °C-os hőmérsékletet, meg kell várni a kitavaszodást.

A korábban ismert metaldehid hatóanyagú csigaölő szereket átsorolták engedélyköteles (II.) növényvédő szer forgalmi kategóriába emberre, háziállatra erős mérgező hatása miatt, ahhoz már nem fér hozzá, nem is ajánlom.

A nedves deszka alatt is megbújnak a meztelencsigák
A nedves deszka alatt is megbújnak a meztelencsigák

Bevált a vasfoszfát hatóanyagú Ferramol, mivel emberre, melegvérűekre nem káros, biztonsággal alkalmazható.

A hagyományos kiskerti, vegyszermentes védekezési módszerek is hatnak, közülük többet, együtt is érdemes alkalmaznia, úgy sikeresebb:

  • Esti öntözésről térjen át a reggeli öntözésre, hogy estére szikkadjon fel a talajfelszín és a növények is! Ne naponta, hanem ritkábban, de több vízzel öntözze növényeit!
  • Ásással, a talaj lazításával a petecsomók kiszáradnak, elpusztulnak, ásáskor a megtalált fészkeket emelje ki és semmisítse meg!
  • Csapdákkal sok csiga összefogható: sörrel vagy tejsavóval megtöltött csapda bizonyítottan csalogatja őket. Védendő növények közelébe kihelyezett citrom, narancs héja, édes gyümölcsök illatukkal magukhoz vonzzák a csigákat, csak össze kell gyűjteni őket sötétedéskor.
  • Az ágyásba kihelyezett lapos tárgyak, amik alatt nedves marad a föld és sötét is van napközben, a csigák kedvenc búvóhelye, rendszeresen számos csiga található alatta. 1-2 naponta össze lehet gyűjteni alóla a csigákat világosban.
  • Alkonyat után sötétedéskor lámpával hatékonyan gyűjthetők a csigák, a növények leveleiről, sokszor azok hátoldaláról, a talajra fekvő levelek alól. A kitartó, rendszeres gyűjtés mérhetően csökkenti számukat.

Hogyan fertőtlenítsük a talajt?

2019. május 2. 11:29

A növényvédelem egyik legproblémásabb pontja a talajfertőtlenítés kérdése, ugyanis a talajfertőtlenítő beavatkozásunk hatása vizuálisan kevésbé követhető nyomon, nem látjuk közvetlenül a hatást, mint például egy permetezés esetén.

Mi károsítja még késő ősszel is a hagymát?

S. Attila kérdése: Őszi vetésű áttelelő vöröshagymám foltokban, sorra fonnyad el és pusztul ki. A kipusztult hagymák tövénél fekete bábokat találtam, melyek ferdén kilógtak a hagyma tövéből. Mi károsítja még ilyen késő ősszel is a hagymát?

Meggondolandó a talajfertőtlenítés – Szántóföldi növényvédelmi előrejelzés

2024. március 26. 17:10

Március utolsó hetére a változékony időjárás nyomta rá bélyegét. A nappali hőmérséklet még most is átlag feletti volt, de éjszakánként gyakran fagyközeli értékeket mérhettünk.

Mi rágja meg a burgonya gumóit?

2024. augusztus 7. 04:37

Érdeklődni szeretnék, hogy milyen kártevők rághatják meg a burgonya gumóit a talajban? Válaszukat előre is nagyon köszönöm!