Táj-Tér-Kép

Innovatív vízgazdálkodás: a H2Ohio Projekt és hazai vízvédelmi stratégiák

Agrofórum Online

Cikkünk a tápanyagszennyezés hatásait vizsgálva dolgozza fel a H2Ohio projekt innovációit, kitérve a foszfor és a nitrátok eutrofizációban betöltött hatására, az állóvízben elhelyezkedő „halott zónák” kialakulására és az ezekre adott válaszokra. Ezt követően bemutatásra kerülnek a hazai vízgazdálkodás tápanyagszennyezésre vonatkozó vizsgálatai és intézkedései.

A vizek tisztaságának védelme általános feladattá vált a legtöbb országban, az intenzív területhasználatból származó települési, ipari, mezőgazdasági szennyezések miatt. A szennyezőanyag lehet élőlények számára közvetlenül káros – mint a kőolajszármazékok, növényvédő szerek, ipari eredetű anyagok – vagy közvetetten káros, mint a műtrágyák.

A modern mezőgazdasági művelés az intenzív termelés következtében a talaj tápanyagkészletét gyorsan feléli, ezért a növények számára fontos elemeket döntően műtrágyák felhasználásával pótolják. Azonban, ha ezt túl nagy mértékben juttatják ki, a növényzet által hasznosításra nem került tápanyagok az erózió és a lemosódás által a vízfolyásokba kerülhetnek, majd a tavakba, tengerekbe áramolnak.

A folyamat drasztikus változást idéz elő az ökoszisztémában

A tápanyagtöbblet miatt algavirágzás kezdődik (eutrofizáció), vagyis a vízinövények túlszaporodnak. A növényzet gyakorlatilag önmagát árnyékolja, amitől az alsóbb réteg fotoszintézis híján pusztulni kezd. A sötétben lévő növényzet és a lebontó baktériumok is oxigént vonnak el a vízből, ezáltal túlsúlyba kerülnek az anaerob szervezetek. Ezek a baktériumok ammóniát és kénsavat termelnek, növelve a víz toxicitását[1].

A folyamat olyan súlyos is lehet, hogy úgynevezett „halott zónák” alakulnak ki tavak, tengerek oxigénhiányos alsóbb vízrétegében. Az Egyesült Államok Környezetvédelmi Ügynöksége csak az USA-ban 166 ilyen esetet dokumentált, melyből a legnagyobb a Mexikói-öbölben volt 15125 km2 kiterjedésű foltban (Magyarország körülbelül 1/6-a!) 2013-ban[2]. A híres Nagy-tavak közül az Erie szintén a tápanyagszennyezés áldozatául esett. A vegetációs időszakban a tóba kerülő mezőgazdasági műtrágya és városi eredetű szennyvíz, mintegy 10000 km2 területet változtat „halál zónává” évente, július és október között[3].

A baj orvoslására összetett válasz érkezett az Államokban, melynek egyike az Erie-tó déli partján elhelyezkedő Ohio államban született meg. A kormányzó, Mike DeVine kezdeményezésére induló H2Ohio projekt célja a felhalmozódott vízminőség-problémák kezelése. Ilyen probléma az algavirágzás okozta károk az Erie-tavon, az ivó- és szennyvíz infrastruktúrák hiánya és a régi vízvezetékek ólomtartalma. Az Ohio General Assembly a projekt finanszírozására 172 millió dolláros keretet szavazott meg a 2020-21-es, kétéves időszakra, amely összegből „foszforszűrő” mocsarakat és víz-infrastrukturális beruházásokat valósítottak meg.

A kormányzó elmondása szerint a programnak időszerű volt megszületnie, mert habár Ohio állam a farmereket támogatta abban, hogy csökkentsék a tápanyaghiányt földjeiken, ezzel párhuzamosan nem fektettek kellő hangsúlyt arra, hogy az ebből származó lemosódó foszfor mennyiségét minimalizálják – annak ellenére, hogy a folyamat veszélyeiről korábban is születtek tanulmányok.

A program a gazdák bevonásával hosszú távra tervez. A témában folytatott kutatások eredményeként megszületett hét olyan precíziós és költséghatékony módszer, amellyel bizonyítottan csökkenthető a foszfor transzmissziója. A programba becsatlakozó gazdálkodók, akik alkalmazzák ezeknek a módszereknek valamelyikét anyagi kompenzációban részesülnek. 2020-ban a Maumee folyó vízgyűjtője (az Erie-tó délnyugati partvonalába torkolló vízfolyás) került célkeresztbe a foszfor csökkentés szempontjából. Az állam előírása szerint a vízgyűjtőbe eső minden megyének rendelkeznie kell egy foszforlefolyási tervvel, ezzel a program nemcsak állami, hanem megyei szinten is fontossá vált.

„Foszforszűrő” mocsarak

A terv egy kiemelten fontos része az úgynevezett wetlandek – vizenyős területek – rendszerszerű kialakítása, amely meglévő mocsaras területek rehabilitációjából és új vizenyős területek kialakításából áll. Ez a területhasználat számos okból előnyt jelent, mint a szén-dioxid elnyelés, a víz áramlásának lelassítása, a többlettápanyagok (P, N) hasznosítása, ezzel megszűrve a vizeket. A láposítás javítja az ökológiai kapcsolatokat és rekreációs területkén is hasznosíthatók. A programban kialakításra került 5876 ha wetland a vízfolyás, mintegy 44515 ha vízgyűjtő területét tisztította meg a káros anyagoktól, amelyből következik, hogy 1 ha mocsár átlagosan 7,5 ha vízgyűjtőt tisztított meg a többlettápanyagtól.

A H2Ohio program államszerte 141 ponton hajtott végre beavatkozást 2023 márciusára.

1. ábra A H2Ohio program egyes projektjeinek elhelyezkedése, 2023.
1. ábra: A H2Ohio program egyes projektjeinek elhelyezkedése, 2023. Forrás: https://h2.ohio.gov/wp-content/uploads/2023/04/H2Ohio_Statewide_WQIP_4.2023-1.png

Néhány szemelvény a projektek közül

Hancock megye, Bright természetvédelmi területen 4,2 ha wetland helyreállításra került sor, amelynek szerepe a mezőgazdaságból származó foszfor felfogása, megtartása és felhasználása mellett az ökológiai élőhely szolgáltatás. A kialakított terület a Blanchard folyó megtisztítását segíti [4]. Ennek a beruházásnak a megvalósítása továbbra is tart, ellentétben a szintén Hancock megyei Oakwood természetvédelmi területen szántóföldi parcellák helyén létesített wetland projekttel, amely mára teljesen elkészült. Ez utóbbi különlegessége, hogy nemcsak vizes élőhely-helyreállítás történt, hanem ehhez szántóföldeket is láposítottak a mezőgazdasági öntözőcsatornák megszűntetésével.

2. ábra: balra Bright természetvédelmi terület, jobbra Oakwood természetvédelmi terület wetland projektje
Forrás: https://h2.ohio.gov/project/bright-conservation-area-wetland-restoration-initiative/;
https://hancockparks.com/strategic-and-comprehensive-plan/ 73. old

A nagyobb folyók árterében lévő szántóföldek művelése kockázatos lehet az árvízveszély miatt. A termény veszélyeztetettsége indokolttá teszi ezeken a területeken is vizenyős területet kialakítani. Így kerülhetett sor a Little Portage helyreállítási projektre, amely 76 ha vizes élőhely létrehozását célozta meg azokon a szántókon, amelyek a Little Portage folyó időszakos áradásában érintettek. Az árvizek megtisztítása így lehetővé vált, hiszen a művelt területekről kimosódó műtrágya a folyó partja mellett húzódó wetlanden keresztül jut vissza a fő vízfolyásba, lassítva a lefolyást és ülepítve a felhalmozódott plusz tápanyagot. Ezzel 87 ha szántóterület műtrágyakibocsátása került megtisztításra.

„Hazai vizeken”

Magyarország fekvéséből adódóan vízben gazdag országnak tekinthető, ahol európai szinten még a mai napig kiemelkedő mennyiségű vizes élőhely található, dacára annak, hogy az elmúlt századok vízrendezése többnyire ezek lecsapolását célozta.

A magyar vízügy az Európai Unió Víz keretirányelvvel összhangban 2010 óta hozza létre 6 évente a vízgyűjtőgazdálkodási terve(ke)t, amely vizsgálja a vizek minőségi, mennyiségi, ökológiai állapotát, és azok javítására intézkedéseket határoz meg. Ezen kívül szerepet kap a dokumentumban az élőhelyvédelem, a fenntartható vízhasználat, a szennyezőanyagok mérséklése, és az árvizek és aszályok elleni védekezés[5].

A 2021 óta érvényben levő 3. Vízgyűjtő-Gazdálkodási Terv (továbbiakban: VGT3) a tápanyagszennyezés vizsgálatát több modell és adatbázis segítségével végezte. MONERIS modellel vizsgálták a nitrogén és foszfor emisszióját, TIM adatbázis segítségével pedig a feltalaj foszformennyiségét becsülték[6].

A hazai tápanyagszennyezést mérő vizsgálatok kimutatták, hogy a diffúz foszfor szennyezés 2/3 részéért a talajerózióból adódó tápanyagveszteség a felelős. Az összes diffúz szennyezés 47%-át a nitrátok okozzák, melyek közvetlenül a talajvízen keresztül terjednek. A szennyezés mértékét mi sem mutatja jobban, minthogy 2013-tól Magyarország területének 69%-a nitrátérzékeny besorolás alá került. Ezekre a területekre külön előírás vonatkozik, ami csökkenteni hivatott a tápanyagtöbbletet.

A VGT3 az itthon előforduló foszforterhelés fő okaként a szocializmus időszakában nagy mennyiségben kijuttatott műtrágyát jelöli meg, hiszen a napjainkban alkalmazott rendszer többnyire negatív mérlegű tápanyaggazdálkodást tesz lehetővé, azaz kevesebb foszfor kerül a termőföldekre, mint amennyi a növény szükséglete. Ugyanakkor fontos megjegyezni, hogy a felhasznált műtrágya mennyisége évről évre növekszik[7].

3. ábra: Víztestek átlagos összes foszfortartalma balra (Forrás: VGT3 3-10. ábra) víztestek korrigált átlagos nitrogén többlete (VGT3 3-11. ábra)
3. ábra: Víztestek átlagos összes foszfortartalma balra (Forrás: VGT3 3-10. ábra), víztestek korrigált átlagos nitrogéntöbblete jobbra (VGT3 3-11. ábra)

Bár a VGT3 többlettápanyag kezelésre vonatkozó eszköze a megelőzés, a vizsgálatok kimutatták, hogy a tápanyagbevitel szabályozása hatásos, de nem elégséges a kijuttatott többlettápanyag megfékezésére. Fontos szerepe van a felszíni lefolyás és az erózió megfékezésnek is a terhelés csökkentésében. Ezeket a 3. vízgazdálkodási terv szerint vízvisszatartással és erózióvédelmi technológiákkal érhetjük el[8].

A mezőgazdasági eredetű tápanyagszennyezések csökkentésére hét intézkedés van érvényben Magyarországon:

  1. Mezőgazdasági eredetű tápanyagszennyezés csökkentése a helyes gazdálkodási gyakorlatok alkalmazásának ösztönzésével (nitrátérzékeny területek).
  2. Mezőgazdasági termelés tápanyagterhelés és -veszteség csökkentésére, a tápanyag hasznosulásának növelésére vonatkozó további intézkedések.
  3. Egyéb talajjavító és talajvédelmi beavatkozások.
  4. Művelési ág váltás (szántó-gyep, szántó-erdő, szántó-vizes élőhely konverzió), valamint a meglévő gyep, erdő, vizes élőhelyek területének fenntartása.
  5. A szennyvíziszap hasznosításának elősegítése és szabályozása.
  6. Állattartó telepek korszerűsítése a nitrát irányelv alapján, valamint az istállótrágya felhasználásának elősegítése.
  7. Mezőgazdasági területről származó belvizek szűrése a befogadóba történő bevezetés előtt[9].

A többlettápanyag kezelésére két főbb intézkedést találunk: pufferelés megfelelő területhasználattal (4.), illetve a belvizek szűrése (7.), azonban az ohioi mintához hasonló zöldinfrastruktúra bővítésen keresztül vízminőség javítást célzó projekt nem jellemző. Korábban ezekhez az intézkedésekhez köthető vidékfejlesztési pályázatot hoztak létre, ám alacsony volt a részvételi arány. Ennek oka lehet a kevés ismeret, vagy a rossz pályázati rendszer[10].

Itthon kiemelten fontos a vízjárta területek védelme, hiszen a víz az egyik legnagyobb erőforrásunk ökológiai és társadalmi értelemben is. Érdemes lehet a világ vízrendezési innovációit szem előtt tartanunk, hogy azzal saját vizeinket is védjük.

Források:

[1] Eutrofizáció fogalma: https://greendex.hu/eutrofizacio/

[2] EPA, tápanyagszennyezés az államokban: https://www.epa.gov/nutrientpollution/effects-environment

[3] Erie-tó „halál zónája”: https://ohiodnr.gov/static/documents/coastal/owc/owc_techbull3_Hypoxia.pdf

[4] Bright természetvédelmi terület: https://h2.ohio.gov/project/bright-conservation-area-wetland-restoration-initiative/

[5] Víz keretirányelv, VGT: https://www.nak.hu/tajekoztatasi-szolgaltatas/vizgazdalkodas/106102-a-viz-keretiranyelv

[6] VGT3, Modellek felhasználása, 499. old.: https://vizeink.hu/vgt/#page=524

[7] VGT3 vitaanyag véglegesített, 13. old.: https://vizeink.hu/wp-content/uploads/2020/12/JVK_2019_Vegleges.pdf

[8] VGT3, A MONERIS modell szerinti értékelés, 499. old.: https://vizeink.hu/vgt/#page=525

[9] Szó szerinti idézés: VGT3, Intézkedési Program összefoglaló táblázata, 10. old.

[10] VGT3, Intézkedések, 471. old.

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Hogyan szervezzünk vándortábort? - Egy tájépítész javaslatai

2024. július 19. 05:40

A vándortábornak nincs egy egzakt definíciója, ennek ellenére, mindegyik megfogalmazás említi a természetben való hosszabb, szabadidős időtöltést, valamint valamilyen módon utal arra, hogy csoportos tevékenységről van szó.

Hogy harcoljunk a klímaváltozás hatásaival? - Jó példaként Bécs Aspern-Seestadt városrészt mutatjuk

2024. április 5. 05:40

A szakemberek felismerték, hogy a klímaváltozás hatásai mérsékelhetők a megfelelő intézkedésekkel, mint a csapadékvíz-visszatartás. Aspern-Seestadt Bécs egy új városrésze, ahol nagy hangsúlyt fektetnek a klímaváltozás hatásainak mérséklésére.

Kaphat-e zöld utat a Budai Zöld Öv? – II. rész.

2024. március 20. 05:40

A települések nagymértékű, intenzív növekedésének szabályozása érdekében elengedhetetlen a meglévő, a fővárost az agglomerációval összekötő értékes zöld folyosók, ékek feltárása és értékelése.

Kaphat-e zöld utat a Budai Zöld Öv? – I. rész

2024. március 10. 05:40

Napjainkban számos európai ország nagyvárosai körül alakult ki a városok külső részén, az agglomeráció és a nagyváros határán tudatos várostervezés révén zöldgyűrű, zöldsáv.

Meghosszabbítaná a kamara az illegális kutak bírságmentes engedélyeztetési eljárását

2018. október 10. 10:21

A NAK jelenleg azon dolgozik, hogy az illegális kutak fennmaradási engedélyezése minél egyszerűbben, olcsóbban és gyorsabban megtörténhessen.

Több mint 145 millió eurót kap hazánk árvízvédelemre és vízgazdálkodás fejlesztésre

2020. március 18. 08:02

Az Európai Bizottság kedden Magyarország mellett további 6 uniós tagállam - Horvátország, Csehország, Lengyelország, Portugália, Románia és Spanyolország - részére hagyott jóvá összesen több mint 1,4 milliárd eurós támogatást.

Több mint 3 milliárd forintból korszerűsítik a Derecskei-főcsatornát

2018. november 30. 09:02

A megújult és meghosszabbított csatorna segítségével kivédhetőbbek lesznek a szélsőséges meteorológiai hatások, ami növeli a versenyképességet az agrárszektorban.

Évi 17 milliárd forinttal támogatják az öntözés fejlesztését

2019. augusztus 9. 16:46

A klímaváltozás negatív hatással lesz az élelmiszer-termelésre, ami klímatudatos gazdálkodást tesz szükségessé.