Milyen állatok húzódhatnak meg télen a kertünkben?

Agrofórum Online

Újdonsült kerttulajdonosként szeretnék érdeklődni arról, hogy milyen állatok megjelenésére számíthatok télen a kertemben? Kertvárosi részen lakunk, szép nagy telken.

Aki válaszol:
Dr. Csorba Virág kertészmérnök, növényorvos

Kedves Érdeklődő!

Nem is gondolnánk, hogy a téli időszakban is hányféle állatfajnak nyújthatunk menedéket kertünkben, hiszen előfordul, hogy nem minden nap, vagy egyáltalán nem is találkozunk jelenlétükkel. Telkünk fekvése és növényi összetétele is nagymértékben befolyásolja a behúzódó fajok sokféleségét és számát, de ennek ellenére telelés vagy éppen eleség keresése céljából is lehet egy-egy faj lakója vagy látogatója kertünknek.

Az őszi metszési munkálatokból és a lehullott lombból, egyéb növényi maradványokból, pl. halomba rakott ágakból, kisebb farönkökből készült rakások ideális búvóhelynek számítanak a sündisznó, sőt számos béka- és gyíkfaj számára. Egyes madárfajoknak ezek a búvóhelyek élelemmel is szolgálhatnak, hiszen a talajon keresgélve többféle rovart is találhatnak maguknak a levélkupacban. Nagyon fontos, hogy a halomban régóta álló növényi maradványokat ne gyújtsuk be, azokat finoman mozgassuk át, mielőtt áthelyeznénk is, hiszen csak így győződhetünk meg arról, hogy bennük állatok nem bújtak el!

A különböző bokrok és sövények, mint pl. a fagyal, borbolya, de akár a mogyoró bokrai is a madarak számára nyújtanak otthont vagy menedéket a hideg időszakban. A meglévő búvóhelyek mellett szárnyas barátaink kerti vendégeskedését az etetők és itatók kihelyezése szintén elősegítheti. A denevérek a fagyok elől pedig nemcsak a barlangokba, hanem az öreg fákban található üregekbe is menekülhetnek.

Talán mindenki számára a mókus az egyik legkülönösebb és legkedveltebb vendég a kertben. A mókusok főként magas fák ágain építenek maguknak fészket, kedvelik a tűlevelű fák tobozait, a bükk- és tölgyfa makkjait, de a diót és mogyorót egyaránt. A sziklakertek, kőfalak nemcsak különböző rovaroknak, hanem pl. a békáknak és gőtéknek is védett tartózkodási helyet adhatnak. A kétéltűek bizonyos fajai viszont akár a kerti tó jégtakarója alatt is pihenhetnek. A gyíkok számára is fontos a magas páratartalom téli pihenő időszakuk alatt, így főként nedvesebb helyekre, akár talajszinten lévő faodúkba, üregekbe is behúzódhatnak.

Kiemelt kép: Pixabay

Mikor hagyjuk abba tavasszal a madarak etetését?

2024. március 24. 05:40

Felelős madáretető-tulajdonosként figyelnünk kell arra, hogy megfelelő időben hagyjuk abba az etetést. Fontos, hogy a madárszülők már ne magokkal etessék tavasszal a fiókáikat, mert az árthat nekik, de mit csináljunk, ha tavasszal még hidegebb hetekre lehet számítani?

Amit a madárodúkról tudni érdemes

2022. november 7. 05:36

A madaraink jó része odúban költő. Mivel egyre nagyobb problémát jelent már az, hogy a természetben mindig kevesebb az odúkészítésre alkalmas idős fa, így mesterséges odúkat kell elhelyezni ahhoz, hogy a költőmadarainkat itt tudjuk tartani.

Miféle kártevő rághatta ki tömegesen a mandula terméseit?

2024. július 22. 04:37

Végre ígéretes termés mutatkozott mandulafáinkon. Megdöbbenten vettük észre egyik napról a másikra, hogy a termést valami kirágta. Mi lehetett, és hogyan tudok ellene védekezni?

Ritkább vendégek a madáretetőnél - I. rész

2025. február 23. 05:40

Vannak olyan fajok, amelyeknek megfigyelése az etetőnél csodaszámba megy. Ilyen vendégünk lehet a hósármány, a csonttollú, a süvöltő és a csíz is.