Házikert

Gyomok és az ökológia: biztosan jól gondoljuk a gyomkérdést?

Agrofórum Online

Ha a bolygónkra, vagyis a Földre tekintünk, akkor azt tudjuk, hogy ez egy nagy egészként rendszert alkot. Ebben lakunk benne mi, emberek, sokszor azt gondolván, hogy a legintelligensebb, leghatalmasabb egységét képezzük a földi életnek. Pedig ennél az állatok és a növények sokkal hatalmasabbak. Náluk csak a kisebb szerveződések, szervezetek, mikroorganizmusok és mindenféle nematódák vannak többen. Tehát a gyomok és az ökológia is összetettebb kérdéskör.

A növényzet az egyik legnagyobb rendszer, ami a földi bioszféra része. Pusztán a növényzet működését nem fogjuk tudni értelmezni akkor, ha nem értjük meg hozzá a teljes bioszféra működését és dinamikai folyamatait. A gyomok esetében is elsősorban azok struktúráját, működését, anyagtermelését, fejlődését, dinamikai folyamatait meg kell értenünk ahhoz, hogy akárcsak védekezni tudjunk ellenük. De ugyanitt fontos érteni a talajt, annak működését és rendszerét. A gyomok megjelenése ugyanúgy függ a talajtól, mint az őt körbevevő növényzettől és a hozzá szervesen kapcsolódó állati és egyéb szervezetektől. A növényvédő szereket meg már csak félve említjük, mert sokszor teljesen képesek felborítani a normális és harmonikus rendszereket.

Az egész bioszféra elnevezést egy osztrák geológusnak köszönhetjük, Eduard Suess vezette be fogalomként. Ezt bővítette ki az orosz geokémikus, Vlagyimir Ivanovics Vernadszkij az élő és az élettelen, de biogén keletkezésű anyagok összetett rendszerével.

A bioszféra kiterjedése, vastagsága a Föld felszínén nem egyenletes, bármennyire is meglepő. Felfelé kb. 5000 méternyi magasságig terjed.

Hogy tudjunk mihez viszonyítani, jöjjön pár adat:

Egy Boeing B727-200-as utasszállító repülőgép utazómagassága 10 058 méter. Egy Boeing B-737-200-as utasszállító repülőgépé 10 668 méter. Vagyis, ha a bioszférát 5000 méter magasságig terjedőnek ismeri a tudomány, akkor az utasszállító gépek dupla olyan magasan repülnek a talajszinthez képest!

Visszakanyarodva a gyomok és az ökológia kérdéshez, a legtöbb élőlény, élő szervezet ebben az 5000 méteres magasságig terjedő bioszférában él. Természetesen ezen kívül is találni élő szervezetet, de sokkal gyérebb mértékben, mint azt érdekes lenne most nekünk itt taglalni.

Színes társaság: gyomok és vadvirágok harmóniája
Színes társaság: gyomok és vadvirágok harmóniája (fotó: Pixabay)

Minden élő szervezet, és ebbe természetesen a növényekre is gondolunk, mindig alkalmazkodik a helyi viszonyokhoz. Úgy alakítja ki életmódját, maghozását, vagy épp a magok terjedésének módját, hogy az optimális legyen a saját szaporodását illetően.

Egy, a 6000 méteres magasság felett élő himalájai moha külsejű szegfűfélének (Arenaria musciformis) is ahhoz kellett alkalmazkodni, hogy jóval kevesebb a levegő oxigéntartalma, más az állatvilág összetétele körülötte, mások az ásványi anyagok, más a klíma. Ugyanígy a kondorkeselyű is képes 7000 méteres magasságig repülni, mert az evolúció során hozzáidomult az életmódjából adódó havasi és szubnivális környezethez.

Míg a spórák és a pollenek a magasabb helyekre is képesek felkerülni a légáramlatokkal, addig egy súlyos mag már kevesebb eséllyel jutna feljebb, hacsak az állatok nem hordják fel őket.

Az élet tehát mindenütt fellelhető a Földön, ahol az életműködéshez megfelelő alapfeltételek adottak. De szükség van az élőlénynek az alkalmazkodó képességéhez is, hogy hosszú távon fenn tudjon maradni.

Ahhoz, hogy a gyomok „viselkedését”, és akár agresszív terjedésre való hajlamukat megértsük, fontos megértenünk magát az egész természetet.

Kiemelt kép: Pixabay

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

A díszcsalán téli gondozása

2024. december 22. 10:10

A téli időszakban gondos ápolást igényel, mert meleg éghajlati származású növényként érzékeny a hidegre és a fagyra.

Így válasszunk dísznövényt a munkahelyünkre!

2024. december 22. 05:40

Nem minden növény alkalmas munkahelyi környezetbe. Ha szeretnénk, hogy a növények valóban hozzájáruljanak a kedvező munkahelyi légkörhöz, figyelembe kell venni néhány alapvető szempontot.

Mit tegyünk, hogy a madáritató ne fagyjon be a tél folyamán?

2024. december 21. 16:10

Mivel a hideg évszakban itthon maradnak, a legtöbb vízforrásuk befagy, így friss vizet találniuk ebben az időszakban igencsak nehéz lehet.

A szobai azálea teleltetése: így virágzik újra

2024. december 21. 10:10

Az azáleák egyenletes bimbóeloszlással rendelkezzenek, és a bimbók körülbelül fele már színesedjen. Ez az egészséges növények egyik legbiztosabb jele.

A GMO-mentesség hozzájárul a versenyképességhez

2019. május 7. 06:02

A GMO-mentes politika eredményeként soha, egyetlen génmódosított növény sem került köztermesztésbe az országban, az jelenleg is teljeskörűen tiltott.

Módosult az Ökológiai gazdálkodásra történő áttérés, ökológiai gazdálkodás fenntartása pályázat

2018. november 29. 13:03

A módosított felhívás több ponton is érinti a támogatásra pályázó gazdálkodók kötelezettségeit. Figyelemmel arra, hogy a pályázatok benyújtásának kezdete 2018. december 1-je, fontos, hogy az érdeklődők átnézzék a módosított előírásokat.

A környezetvédelem is kiemelt téma a megújult halászattörténeti kiállításon

2022. szeptember 16. 14:34

A Magyar Mezőgazdasági Múzeumban alapítástól kezdve folyamatosak a halászatot bemutató kiállítások.

Gyepek kaszálásának hasznossága

2023. július 23. 16:10

Az ember nagyléptékű tájátalakító tevékenységének folyamatában a még meglévő, jelenleg gyepnövényekkel benőtt területek jelentik a védett fajok jelentős részének élőhelyét.