Milyen növényvédő szereket vásároljunk a gyümölcsfákhoz tavaszra?

Agrofórum Online

Milyen növényvédő szereket érdemes beszerezni gyümölcsfákhoz a tavaszi időszakra? Házikertben van többféle fám is.

Aki válaszol:
Dr. Csorba Virág kertészmérnök, növényorvos

Kedves Érdeklődő!

A gyümölcsfák sokféleségéből adódóan a rajtuk megjelenő kártevők és betegségek egyaránt változatosan alakulhatnak a tavaszi időszakban. A legfontosabb teendő minden gyümölcstermő növény esetében a tél végi lemosó kezelés, melyet a rügypattanáshoz közeli időszakban érdemes elvégezni. A növényvédő szerek közül ehhez a réz és kén hatóanyagot tartalmazók a kórokozók telelő képleteit, míg az olajtartalmú készítmények a kártevők telelő alakjait képesek gyéríteni. Gombás betegségek ellen tehát házikerti körülmények között pl. a réztartalmú Astra Rézoxiklorid, Champion 2 FL, Joker 77 WP, Vitra Rézhidroxid, kéntartalmú készítmények közül pl. a Thiovit Jet, Microthiol Special stb. készítmények felhasználása ajánlható. Olaj- és réztartalmú a Vegesol R és a Zöld réz, ezeken felül ként is tartalmaz a Vegesol eReS és a Zöld RezeS. Érdemes tehát beszerezni ezekből a készítményekből, melyeket nagy lémennyiséggel, lemosásszerűen juttassunk ki fáinkra!

Tavasszal, a fakadás utáni időszakban a kártevők és kórokozók megjelenését nagymértékben befolyásolja a hőmérséklet alakulása, illetve a csapadék mennyisége is. Csapadékos évjáratban, főként, ha az a virágzáskor tapasztalható, a csonthéjas gyümölcsfajokon súlyos mértékben jelenhet meg a virágokat fertőző monília. A hajlamosító tényezők megléte esetében virágzás idején akár 3-4 alkalommal is megelőző jelleggel kell a fákat permetezni a súlyos károk megelőzése érdekében. A moníliás betegség ellen kiskerti tulajdonosok számára elérhető készítmény pl. a Switch, Chorus 50 WG.

Az őszibarack leveleit gyakran támadja meg hűvös tavaszokon a tafrinás levélfodrosodás, mely megakadályozására, megelőzésére ugyancsak érdemes felkészülni (Alfa Solo, Mavita 250 EC, Score 250 EC). Az almafáknál hűvös és csapadékos tavaszokon a varasodás, míg meleg párás időjárás esetében pedig a lisztharmat okozzák a legnagyobb fejtörést. A varasodás ellen a Polyram DF, Qualy, Chorus 50 WG, Alfa Solo, Mavita 250 EC, varasodás és lisztharmat ellen pedig az Agrizole 250 EC és a Difcore 250, Difeno 25 EC készítmények is felhasználhatók.

A kártevők közül gyakori vendégnek számítanak a levéltetvek (Teppeki), sodrómolyok, gyümölcsmolyok és aknázómolyok (Mospilan 20 SG, Karate Zeon 5 CS, Decis Mega), így ezek elleni védekezésre kell felkészülni. Tavasszal továbbá a körtén a levélbolhák (Laser Duplo, Nexsuba, Mospilan 20 SG), almán pedig a vértetvek is képesek jelentős mértékben felszaporodni, így még a kezdeti időszakban kell mindkét kártevő felszaporodását megakadályozni.   

A fentiekben leírtakból jól látható, hogy a tavaszi időszakban számos kórokozó és kártevő is megjelenhet, így gombaölő és rovarölő készítmények beszerzése egyaránt szükséges. A készítmények kultúránként való engedélyezése eltérhet, így vásárlásuk és felhasználásuk előtt erről minden esetben győződjünk meg!

Kiemelt kép: Pixabay

Télen mit tehetek a monília ellen, mivel védekezhetek?

2023. november 18. 12:10

Az idei évben erősen moníliásak voltak a gyümölcsfáim. Még télen mit tehetek a monília fertőzés ellen, mivel védekezhetek?

Kolóniákban károsítanak a levéltetvek a gyümölcsösökben

2020. április 28. 17:00

Őszibarackon, kajszin és szilván a levéltetvek egy hét alatt a szórványos fertőzésből nagy kolóniák alkotta fertőzést idéztek elő a hajtások 2-10%-án.

Nagyon sok a moníliás fertőzés

2018. szeptember 13. 07:00

Szeptember első dekádját a csendes, nyugodt nyárvégi időjárás jellemezte. A nappali hőmérséklet általában 25-30 0C között mozgott, éjszakánként viszont már nem volt több 10-15 0C- nál. A levegő magas páratartalma miatt éjszakánként erős harmatképződést lehetett tapasztalni. A kedvező időjárás nem akadályozta a mezőgazdasági munkákat. Jó ütemben halad a szőlő szürete és a téli alma betakarítása.

A rendkívüli időjárás növényvédelmi következményei

2023. augusztus 8. 05:37

A rendkívül sok csapadék óhatatlanul segíti egyes kórokozók szaporodását. Vízre gyakorlatilag valamennyi, a gombák közé tartozó kórokozónak szüksége van a szaporodáshoz.