Amikor ástuk a facsemeték ültetéséhez a gödröket, 2-nél több drótférget találtunk azokban, sajnos mindegyikben. Veszélyesek lehetnek a fákra? Ültetés előtt még lehet védekezni?
Aki válaszol:
Dr. Némethy Zsuzsanna, ny. egyetemi adjunktus
Kedves Kérdező!
Kertekben, zöldségek talajában, gyümölcsösökben, ahol intenzíven hasznosítják a területet, és a talajt nedvesen is tartják, fel szoktak szaporodni a talajlakó kártevők, melyek közé a drótférgek is tartoznak. Drótférgek a pattanóbogarak lárvái, nevüket jellegzetes, kemény vázzal borított lárváiról nyerték. Több mint száz pattanóbogárfaj él hazánkban, lárváik különböznek is, de egyben hasonlóak is. A kifejlett alak, a bogár nevét jellegzetes ugró mozgásáról nyerte, veszély esetén védekezésből erős pattanó mozgással menekül el a helyszínről, a lomb felszínéről.
A lárvákra, a drótférgekre sárga és barna szín jellemző, 3 pár lábbal rendelkeznek, fajoktól és fejlettségi alakjuktól függően több cm hosszúságúak. Testük végén kihegyesedés vagy tüske látható. Táplálékuk is változó, a kártevőként nyilvántartott drótféregfajok élő növényi részeket, gyökereket, szártövet, gumókat fogyasztanak, szinte válogatás nélkül. Fás és lágyszárú növényeket, gyümölcs-, zöldség- és dísznövények talajban lévő és földfelszínhez közeli részeit egyaránt megrágják, elhalásukat okozhatják.
Ahol ásás alatt négyzetméterenként 4 db vagy annál több drótféreg egyedet lehet találni, a beültetett növények védelmében megelőző kezelés szükséges. Házikertekbe jelenleg a III. forgalmi kategóriás szerek közül a teflutrin hatóanyagú Force engedélyezett. Lágyszárú növényeknél sorközbe, fáknál az ültető gödörbe kell helyezni a rovarölő szert a gyökerek mélységében. Kezelés vetéssel és ültetéssel együtt, egymenetben is elvégezhető. Fontos, hogy a rovarölő szert a talajnak fednie kell, ne maradjon a felszínen a mérgezési veszélyek elkerülése miatt! Javasolt dózis 7-20 kg/ha, azaz 20 gr/10 nm.
Talajlakó rovarok ellen a cipermetrin hatóanyagú Belem és Picador 12 kg/ha, tehát 12 gr/10 nm dózisban helyileg kiadagolva javasolt.
Kevésbé mérgező és egyben környezetkímélő az Artis pro nevű készítmény, parazita gomba spóráit tartalmazza, melyet talajból izoláltak, tehát nem káros sem emberre, sem más melegvérű szervezetre. Talajban élő más káros rovarokra is hatásos. Hatása lassúbb, nem taglózó, mint a hagyományos rovarölőké, de eredményesen mentesíti a talajt, ha az felmelegedett 10 °C-ra.
Régi bevált praktika a talajban élő lárvák összegyűjtése úgynevezett „csali” növényekkel. Korán nevelt palántákat, csíráztatott burgonyákat szoktak az előkésztett talajba kihelyezni ültetések előtt néhány héttel. Illatuk a földben már aktív lárvákat magukhoz vonzzák, azt kezdik rágni. A csapdába került drótférgek, pajorok a növényekkel együtt kiemelhetők, eltávolíthatók.
A felsorolt készítmények a drótférgekkel együtt más talajlakó lárvák, pajorok ellen is felhasználhatók, azok ellen is védelmet nyújtanak.