Házikert

11 hihetetlen tény a margarétáról

Agrofórum Online

A margaréta, tudományos nevén Leucanthemum x superbum az őszirózsafélék családjába tartozó évelő virágos hibridnövény. Feltűnő szépsége és könnyű termeszthetősége miatt a kertészek és a virágrajongók körében igencsak népszerű.

A margaréta Európában őshonos, egyes kutatók szerint az egykori Csehszlovákia területein bukkantak rá először. Bár első pillantásra egyszerű virágnak tűnhet, van néhány dolog, amit kevesen tudnak róla. Lássuk, melyek ezek!

  1. A margaréta nem százszorszép, noha formáját tekintve valóban hasonlít rá. A növény a Leucanthemum lacustre és a Leucanthemum maximum keresztezéséből jött létre.
  2. Az ártatlanságot és a tisztaságot szimbolizálja, és könnyen termeszthető, így bármelyik kertnek elragadó kiegészítője lehet.
  3. A növény nektárban gazdag virágai mágnesként vonzzák a pillangókat és a méheket, így értékes kiegészítői bármely beporzóbarát kertnek.
  4. A napfényes helyeket kedvelik, és túlélik az őzek vetemény-dézsmálását, ha a zöldségek közé ültetjük is őket. Egyes kertészek szerint nem pusztán ellenállnak az  őzeknek és a szarvasoknak, hanem egyenesen taszítják őket, így azok a zöldségek is megmenekülhetnek, amelyek a közelükben nőnek.
  5. Hosszú virágzási idejükkel és különböző fajtáikkal a margaréták szépséget és bájt visznek bármilyen kültéri térbe.
  6. Kezdő kertészek is könnyen tudnak bánni vele, mivel ez a növény kevés gondoskodást igényel és sokféle termesztési körülményhez alkalmazkodik.
  7. Virágai akár 90 cm magasra is megnőhetnek, ezért szemet gyönyörködtető látványt nyújtanak a kertekben, és lenyűgöző hátteret biztosítanak más növényeknek.
  8. A margaréta vágott virágként is felhasználható, mivel hosszú szárának és feltűnő virágainak köszönhetően csokrokban és virágdíszekben is csodásan mutat és természetes szépséget kölcsönöz bármely beltéri helyiségnek.
  9. Az optimális növekedés és virágzás érdekében a margaréta olyan helyen fejlődik a legjobban, ahol naponta legalább hat órányi közvetlen napfény éri.
  10. A növényt könnyen lehet szaporítani, így biztosítva, hogy a kertben bőségesen legyen belőle.
  11. Nagyon sok fajtát lehet vásárolni belőlük, a kicsi, balkonládákba és cserepekbe való fajtáktól a dupla virágú, extra szirmokkal rendelkező fajtákig, mindegyiknek megvan a maga egyedi varázsa.

Mit kezdjen a lehullott almával? – Ne dobja ki, hasznosítsa!

2025. július 16. 11:10

Ne dobja ki a nyáron lehullott, éretlen almát! Komposztálható, főzhető, sőt, takarmányként is hasznosítható – de nem mindegy, hogyan.

Locsolni nincs idő? Válasszon túlélő növényeket!

2025. július 15. 08:10

Nem minden növény igényel napi öntözést. Bemutatjuk azokat a fajtákat, amelyek kevés gondozással is díszlenek, és jól bírják a nyári aszályt.

Miért hervadnak el a balkonvirágok? Öntözési hibák és megoldások

2025. július 14. 14:10

Naponta locsolja, mégis lekonyulnak a virágai? Nem biztos, hogy kevés a víz: összegyűjtöttük a leggyakoribb hibákat és azok megoldásait.

Túl sok a levél, kevés a füge? – így alakítsa a koronát nyáron!

2025. július 13. 13:10

A túlburjánzó fügelomb nyáron a termést is visszavetheti – mutatjuk, hogyan érdemes alakítani a koronát a jobb hozamért.

Strapabíró balkonnövények

2019. április 10. 04:36

Milyen növényfajokat válasszunk korlátunk díszeiként, amelyek nem adják fel már nyár közepén a küzdelmet?