Melyik betegség okoz fekete foltokat a körtefa levelein?

Agrofórum Online

A képeken látható körte minden évben ugyanazt a betegséget kapja el, más gyümölcsfáimon nem találkozom ezzel a problémával. A leveleken fekete folt jelenik meg, majd azokat felemészti. Eddig kétszer rezes lemosó permetezésen esett át még a hajtásnövekedés előtt. Ezen felül múlt héten Bordóilé + Polyram + alacsony dózisú keserűsó permetezést kapott. Azóta a helyzet romlott, amíg múlt héten csak fekete foltok voltak, most már a leveleket is kezdi emészteni ez a betegség. A képek alapján be lehet azonosítani a betegséget?

Aki válaszol:
Dr. Némethy Zsuzsanna, ny. egyetemi adjunktus

Kedves Kérdező!

A körtefa leveleire jellemző, hogy bármilyen külső hatásra azok hamar, könnyen megfeketednek, elhalnak. Ez lehet hideg, lehet mechanikai érintkezés is. A kiváltó ok meghatározásához szükségesek a következő jellemzők ismerete:

  • a fekete elhalás a levél mely részén alakul ki (szélén, a levél felületén bárhol);
  • fiatal és idősebb levelekre egyaránt jellemző-e;
  • a foltok milyen alakúak és méretűek (kör vagy szabálytalan alakúak, szögletesek, hány mm nagyságúak);
  • a feketedés egyes leveleket vagy több egymás melletti levelet is érint egyszerre;
  • a sötét foltok egyszínűek, egyneműek vagy vannak benne kisebb, más színű képletek;
  • a foltok színe a levelek színén és hátoldalán azonosak;
  • rovar vagy egyéb károsító megfigyelhető-e a feketedő leveleken.

A beküldött képek alapján sajnos ez nem dönthető el.

Első megérzésem azt sugallja, hogy permetezések okozta perzselés is lehetséges, ilyen esetekben a feketedés a levelek szélén szokott fellépni.

Fekete elváltozás a körte levelén
Fekete elváltozás a körte levelén (fotó: a kérdező felvétele)

Természetesen kórokozók, betegségek és kártevők is kiválthatnak levélzeten sötét színű elhaló foltokat, de csak a levelek szélén ritkán. Ezek a felsorolt okok együtt, vegyesen is előfordlhatnak.

A levelek elfeketedésének okát a felsorolt jellemzőkre adott válaszával lehet majd meghatározni. Mivel az okot nem sikerült azonosítanom, permetezési javaslatom sincs.

A fatörzs növekedése, vastagodása a gyökérzet és lombjának szoros együttműködése révén valósul meg. A jó kondícióban lévő fa törzse, amelyik elég vizet és tápanyagot kap, gyökérzete fejlett, megfelelően nő, erősödik, nem igényel beavatkozást.

Nem ajánlom a fakéreg hasogatását, a sebeken keresztül számos, a légkörben elhelyezkedő növénypatogén kórokozó kerülhet be az élő szövetbe, és fertőzheti a fát. Erősítse a fát, erősítse annak gyökerét, az a lendületes növekedés kulcsa! A fiatal facsemeték tányérjában a talajt javasolt takarni, mulcsozni, elsősorban növényi eredetű anyaggal. A takarás gátolja nyári tűző napon a talaj felforrósodását, így a gyökérképződés, annak bedúsulása akadálymentes, a törzs erősödése is megindul.

Kiemelt kép: a kérdező felvétele

Veszélyes kártevők: Kukoricamoly

2019. június 18. 10:56

A kukoricamoly elsődleges tápnövényei az egyszikűek osztályába tartoznak. Több mint 240 növényfaj ismert, amelyen képes a kártevő lárvája kifejlődni, melyek közül kiemelkedik a kukorica.

Mik lehetnek a furcsa, tüskés rovarok a kecskerágón?

2022. szeptember 4. 04:36

Kecskerágó bokromon nagyon furcsa tüskés, fekete színű, kicsi rovarfélék élnek tömegesen. A kép alapján meg tudják határozni? Mivel permetezzem a bokrot?

Helyettesíthető a NeemAzal növényvédő szer a neem-fa olajával?

2024. január 24. 04:38

Van-e különbség a neemolaj és a Neemazal nevű növényvédő szer között? Helyettesíthetők-e egymással? Melyiket érdemes választani?

Határidő-változásra kell figyelni a permetező drónok típusminősítése kapcsán

2022. május 16. 10:37

Az Agrárminisztérium új rendelete lehetővé teszi a permetező drónok típusminősítését, ezúttal a pótlási idő változására hívja fel a figyelmet a Nébih.