Miként védekezzek az almafán megjelent vértetű ellen?

Agrofórum Online

Kérem a segítségüket abban, hogy miként védekezzek az almafán megjelent vértetű ellen?

Aki válaszol:
Dr. Csorba Virág kertészmérnök, növényorvos

Kedves Kérdező!

A vértetű az almafák egyik jelentős kártevője, mely ellen életmódja miatt meglehetősen nehéz és összetett feladat a hatékony védekezés. Jelenlétüket sajnos már leggyakrabban, feltűnő vattaszerű képletei árulják el az almafa különböző fás részein. A vértetvek szívogatásukkal gyengítik fáinkat, mely által duzzanatok, torzulások, rákos sebek kialakulását okozzák. Nemcsak a fák föld feletti részein, hanem a gyökéren egyaránt kialakulhatnak a tünetek táplálkozásuk hatására.

A kártevők a vattaszerű képződményekben, illetve a fák gyökerén, gyökérnyaki részén is képesek áttelelni, így még a nagyon hideg időjárást is minden esetben átvészelik bizonyos százalékban. A fák föld feletti részein telelelők ellen jó hatékonysággal alkalmazhatók a nyugalmi időszak kezdetén és végén végzett lemosó kezelések. Az így használt olajos lemosás viszont a talajba behúzódó alakok ellen nem tud védelmet nyújtani. Ellenük már csak akkor tudunk védekezni, ha tavasszal előbújnak, megkezdik táplálkozásukat, így a föld feletti részekre vándorolnak.

A védekezés nemcsak a kémiai kezelés helyes időben történő elvégzésén alapul, hanem a megelőzésen is. A vértetvek felszaporodásának segítségére van a fa belsejében uralkodó magas páratartalom, melyet szellős korona kialakításával, helyes metszéssel tudunk meggátolni. Az árnyékos részeken, illetve a vízhajtásokon való megtelepedésüknek is kiemelt szerepe van, melyet ugyancsak kellő metszés elvégzésével tudunk korlátozni. Emellett a tápanyagok megfelelő mennyiségben történő utánpótlásával is akadályozható jelenlétük, mely közül a nitrogén túladagolásának elkerülése a legfontosabb szempont. A kémiai védekezéssel, tavasszal, akkor lehetünk sikeresek, ha a vértetvek testét viaszváladék még nem borítja, ekkor pl. Pirimor 50 WG felhasználható gyérítésükre.

Az almafa ültetése előtt állóknak jó lehetőség lehet a fajták, valamint az alanyok megválasztása egyaránt, hiszen ezek vértetűvel való fogékonysága eltérő. Az MM alanyok nagyobb része rezisztens, toleráns a kártevővel szemben, viszont az M9 és M26 alanyok kifejezetten fogékonynak számítanak.

Kezdődhet a fejtrágyázás és a gyümölcsfák tisztogatása

2018. február 26. 16:04

Hiába a február végi nagy hideg, a kártevők és betegségek nem fognak tömegesen elpusztulni, a növényvédelemre ismét fel kell készülni.

Miért nem virágzik a lilaakác?

2023. augusztus 6. 05:40

A lilaakác virágzását számos tényező befolyásolhatja, mint az időjárás, a metszés, a talaj minősége vagy változása, az öntözés vagy akár a fajtaválasztás.

Hogyan gondozzuk tavasszal a muskátlit?

2023. április 20. 04:38

Szeretnék tájékozódni a muskátli ápolásával kapcsolatban. Kérem segítségüket, hogy miként gondozzuk tavasszal a muskátlit?

Milyen betegsége lehet a mézgás törzsű őszibarackfának?

2023. október 28. 04:39

Milyen betegsége lehet a mézgás törzsű barackfának? Fotót küldök a problémáról. Ki kell vágni a fát?"