Milyen apró, fehér, lepkeszerű kártevők lehetnek a karalábén?

Agrofórum Online

Apró, fehér, talán lepkére emlékeztető kártevőket figyeltem meg a karalábé levelén. Mik lehetnek ezek? Hogyan védekezhetek ellenük?

Aki válaszol:
Dr. Csorba Virág kertészmérnök, növényorvos

Kedves Kérdező!

A káposztaféléken gyakori kellemetlen vendégnek számítanak a liszteskék, vagyis az üvegházi molytetvek. A kártevők a levelek fonáki oldalán találhatók meg, így jelenlétük a növények megmozgatása közben válik általában látványossá, melynek hatására ugyanis fehér egyedeik gyorsan elrepülnek. Jelenlétük azonban nemcsak a káposztafélékhez köthető, hanem egyéb más kerti növényen, dísznövényen, még szobai körülmények között is előfordulhatnak, hiszen polifág kártevőknek számítanak. Kártételt táplálkozásukkal, vagyis szívogatásukkal okoznak, melynek során a növény kondíciója fokozatosan gyengül, eközben pedig mézharmatot ürítenek, mellyel szennyezik a növényeket.

Emellett közvetett kártételt is okoznak, hiszen szívogatásukkal akár különböző vírusok terjesztésében is szerepet játszathatnak. Jelenlétükre kerti körülmények között már tavasztól egészen a hideg beálltáig számíthatunk. Szobai körülmények között viszont egész évben szaporodhatnak, így akár 10-14 nemzedék is kifejlődhet évente. Szaporodásukra a meleg, és az ezzel társuló magas páratartalom jó hatással van.

Az ellenük való védekezést érdemesebb a megtalálásuk után mihamarabb megkezdeni, hiszen a káposztafélék mellett a paradicsom, paprika, uborka, de akár a muskátli egyaránt jó táplálékként szolgál számukra. Az újonnan vásárolt növényeket, legyen szó akár palántáról, érdemes még a kiültetés előtt ellenőrizni, azok kártevőmentességéről meggyőződni.

A készítmények közül káposztafélékben jó eredménnyel használható a már megtelepedett egyedek ellen a Karate Zeon 5 CS, de a Decis Mega egyaránt. A permetezést a legtöbb esetben nem elég egy alkalommal elvégezni, hiszen a kártevő összes fejlődési alakja az észrevétel esetében már sokszor jelen van a növényen, így egy permetezéssel általában nem lehetünk eredményesek. Arra is érdemes ügyelni, hogy a káposztaféléknél tapadásfokozó készítményt is alkalmazzunk, valamint, hogy a növények fonáki oldalára is kerüljön a permetléből, főként a kontakt készítmények esetében van ennek kiemelt szerepe! 

A karalábé levele nem kukába való – tippek a betakarításához, tárolásához, elkészítéséhez

2023. november 14. 07:10

Az emberek a boltokban valamiért letépkedik és a zöldséghulladék összegyűjtésére szolgáló rekeszekbe dobálják – szemétként. Pedig a karalábé levelei épp olyan egészségesek és finomak, mint a növény gumója, sőt, a szakértők szerint még több is bennük a tápanyag!

Miért lesz fás a karalábé és reped fel?

2023. július 29. 04:39

Az utóbbi években nem sikerül jól a karalábétermesztés, a legtöbb gumó fás belül és fel is szoktak repedni. Kérem szépen válaszukat! Miért lesz fás a karalábé, és miért reped fel?

Miért fás a karalábé?

2022. augusztus 8. 06:37

A zsenge karalábénak két nagy titka van: a megfelelő talaj mellett a sok öntözés és a megfelelő térállás biztosítása.

Mitől rothad meg a karalábé még a kertben?

2024. augusztus 30. 04:40

Szeretném válaszukat kérni. Miért rothad meg a karalábé még a kertben? Megelőzhető valahogy a rothadás?