Agrofórum Online

Sokan nem is sejtik, mekkora kincs rejlik kertjükben, amit mulcsként lehet alkalmazni. Na de miből is lesz a mulcs és mire használjuk?

A mulcs valójában egy gyűjtőnév a talajtakaró anyagokra, vagyis a kertészetben a talajtakaráshoz használt szerves anyagot jelenti. Számos előnnyel rendelkezik, azonban oda kell figyelni alkalmazására, mert hátrányai is lehetnek, ha nem megfelelően alkalmazzuk őket.

Előnyei

Sokféle mulcs közül választhatunk, így mindenki megtalálhatja kertje számára a legideálisabbat, mind esztétikailag, mind újrahasznosítási szempontból. Emellett még széles körben is alkalmazható, hiszen magaságyásra vagy akár sziklakertre is kiválóan alkalmas technika.

Segít a talaj nedvességtartalmának megőrzésében, csökkenti a gyomok növekedését, és javítja a talaj szerkezetét és termékenységét, miközben lebomlik.

Különböző típusai léteznek, ilyen például a faapríték, fakéreg, fűnyesedék, levelek és komposzt, tehát valójában a frissen nyírt gyepünket is felhasználhatjuk mulcsolásra, amely kiváló lehetőség az újrahasznosítására.

Nem megfeledkezve a szélsőséges időjárási viszonyokról (különösen télen), megoldásként szolgálhat ez a technika, mert segít fenntartani a talaj egyenletes hőmérsékletét, egyfajta takaróként. A talajtakarással minden veteményes jól jár, a gyümölcsöstől egészen a virágos kertig egyaránt.

Hátrányai

Szerencsére több előnnyel, mind hátránnyal rendelkezik, azonban érdemes ezt is áttekinteni, annak érdekében, hogy biztosan elkerüljük az esetleges problémákat. Mivel a talajtakaró elősegíti a talajnedvesség megtartását, ebből fakadóan néhány probléma is felütheti a fejét.

Túlzott mennyiség alkalmazásának hatására gyökérproblémák léphetnek fel, amely abból is fakadhat, ha túl közel rakjuk fás szárú növényeink törzséhez a választott takaróanyagot. Továbbá a gyökérgombák nagyon szeretik ezt a nedves közeget, vagyis könnyen felüthetik a fejüket, ha túl vastagon tesszük le.

Így alkalmazzuk megfelelően

A talajtakaró megfelelő alkalmazása érdekében néhány alapvető lépést kell betartanunk ahhoz, hogy biztosan elkerüljük a probléma kialakulását, és maximalizáljuk az előnyeit.

Megfelelő vastagság

Az ideális rétegvastagság 4-6 cm közé esik, ha ennél több, akkor nem enged oxigént és vizet a gyökereknek, amennyiben pedig ennél kevesebb, akkor feleslegesen szórtuk ki, mert az ennél vékonyabb réteg nem biztosít elegendő védelmet.

Azt, hogy 4 vagy 6 cm, a talaj típusa befolyásolhatja. Homokos talaj esetén vastagabb réteget használhatunk, míg agyagos talajnál vékonyabb réteg ajánlott.

Ügyeljünk arra, hogy a mulcs ne érjen közvetlenül a növények szárához vagy törzséhez, mert ez rothadáshoz vezethet. Hagyjunk legalább 5 cm távolságot! Fiatal növények esetében arra is figyelni kell, hogy ne szórjuk ki túl hamar, mert ültetett növényeink a fényhiány miatt nem fognak kicsírázni, tehát mindenképpen csírázás után kezdjük el a szórást!

Megfelelő anyagválasztás

Alapvetően kétféle talajtakaró típus létezik, szerves, illetve szervetlen. Szerves anyagok közé tartozik a faapríték, fakéreg, komposzt, fűnyesedék, levelek és szalma. Ezek a legjobb választások, mert lebomlásukkal tápanyagokkal gazdagítják a talajt.

Ne használjunk beteg vagy kártevőkkel fertőzött növényi részeket mulcsként, mert ezek továbbterjedhetnek a kertben! A szervetlen típusú anyagok még nem túl elterjedtek, azonban, ha nem áll rendelkezésre más, akár kavics vagy műanyag fólia is megteheti.

Mit kezdjen a lehullott almával? – Ne dobja ki, hasznosítsa!

2025. július 16. 11:10

Ne dobja ki a nyáron lehullott, éretlen almát! Komposztálható, főzhető, sőt, takarmányként is hasznosítható – de nem mindegy, hogyan.

Locsolni nincs idő? Válasszon túlélő növényeket!

2025. július 15. 08:10

Nem minden növény igényel napi öntözést. Bemutatjuk azokat a fajtákat, amelyek kevés gondozással is díszlenek, és jól bírják a nyári aszályt.

Miért hervadnak el a balkonvirágok? Öntözési hibák és megoldások

2025. július 14. 14:10

Naponta locsolja, mégis lekonyulnak a virágai? Nem biztos, hogy kevés a víz: összegyűjtöttük a leggyakoribb hibákat és azok megoldásait.

Túl sok a levél, kevés a füge? – így alakítsa a koronát nyáron!

2025. július 13. 13:10

A túlburjánzó fügelomb nyáron a termést is visszavetheti – mutatjuk, hogyan érdemes alakítani a koronát a jobb hozamért.

Tarlóművelésmódok és azok fejlesztésének lehetőségei a Vajdaságban

2019. január 6. 14:06

Az utóbbi évek nyári szélsőséges időjárási helyzetei erőteljesen irányították a figyelmet a tarlóművelés és a tarlógondozás fontosságára. A talajhoz adaptált műveléssel elsősorban a nedvességvesztés csökkentése a fő cél. A szerző a tarlóművelési kísérletekben a talaj állapotát vizsgálta, melyek gyom- és a tarlóborítottság felméréssel egészültek ki.

Nemzetközi agrometeorológiai helyzetkép - 2018. november

2018. december 2. 08:18

Az időjárás az egész világon döntően befolyásolja a mezőgazdasági termelést, különösen a növénytermesztést. A nagy termőterületeken bekövetkező időjárási szélsőségek, vagy azok hiánya pedig a világpiacra, így a magyarországi mezőgazdasági árakra van nagy hatással.

Afrikát is meghódítja a magyar innováció

2019. május 30. 08:17

Megkapta a forgalmazási engedélyt Kenyában a magyar Water&Soil Kft. készítménye, amely öntözés nélküli mezőgazdasági művelésben 6-20 százalékos terméshozam-többletet, öntözéses gazdálkodásban pedig 50 százalékos vízmegtakarítást tesz lehetővé.

Tavaszi talajmunkák

2017. március 1. 21:07

A talajművelésben sem megengedett a rutinszerű eljárások alkalmazása, a gazdáknak megfontoltan kell dönteni. Ehhez nyújt támpontot a szerző írása, melyben számos szempontot, tényezőt vesz górcső alá.