Miért káros a fügekaktusz hazai elterjedése? Milyen módon veszélyeztetheti a legelő állatokat?
Aki válaszol:
Dr. Csorba Virág kertészmérnök, növényorvos
Kedves Érdeklődő!
A fügekaktusz vagy más néven medvetalp-kaktusz (Opuntia) nemzetségbe számos olyan növényfaj tartozik, melyek őshazájának Amerika sivatagos és félsivatagos területei tekinthetők. Hazánkba való bekerülésük valószínűleg díszítőértékük miatt történt meg, melyek közül fagytűrő példányaik kerti körülmények között is kedveltté váltak.
A fügekaktuszok megjelenésére jellemző, hogy lapos szártagokból épülnek fel, melyek ovális alakúak, felületükön pedig nemcsak töviseket, hanem csomókban szőröket is találunk. Kedvező körülmények között akár több méter magasságra is képesek megnőni. Hatékony szaporodás jellemzi ezeket a kaktuszokat, hiszen vegetatív úton a legszárazabb, legmelegebb területeken is képesek gyarapodni, ily módon gyökereket képezni. Emellett erőteljes és gyors növekedésükkel is lehetővé teszik fennmaradásukat, akár az őshonos növények visszaszorítása árán is.
Hazánkban való terjedésének hátránya egyrészt őshonos növényeink életterének elfoglalásával is megmutatkozhat, így több európai országhoz hasonlóan szárazabb területeinken akár az egyik legjelentősebb gyomnövénnyé is válhat. A növény egyetlen ellenségének a víz tekinthető, hiszen sem a kötött talajt, sem pedig a hosszan fennálló pangó vizet nem tűrik egyedeik.
A fügekaktusz hazánkban, természetes körülmények között való megtelepedéséről és terjedéséről is egyre többet lehet hallani. Fontos megemlíteni, hogy nemcsak gyomként való terjedésével, az őshonos növények kiszorításával, hanem idővel akár a legelőkön való megjelenésével is sok kárt okozhatnak a fügekaktuszok. Szerencsére a legelő állatok megfelelő mennyiségű és minőségű élelem rendelkezésre állása esetén a szúrós, tüskés, mérgező növények környékét is elkerülik. Ennek ellenére viszont nagy kockázata van az állatok fizikai sérülésének, esetleges fogyasztásuk általi hasmenésnek.
Érdemes tehát azokon a legelőkön, ahol a fügekaktuszok jelenléte bizonyított, vagy valószínűsíthető, a területet rendszeresen átvizsgálni. A még kisebb növénycsoportokat maradéktalanul fel kell számolni, összegyűjteni, hiszen a növény a sérült, talajra esett darabokból is képes regenerálódni, bolygatatlan egyedeiből pedig gyorsan és hatékonyan továbbterjedni.
Kiemelt kép: Pixabay