Mit tegyek, ha szinte minden fám beteg az új kertemben?

Agrofórum Online

Új kertemben szinte minden fánál problémákkal találkozom. A beteg növényekről küldök fotókat. Ezek meghatározásában kérem segítségüket!

Aki válaszol:
Dr. Némethy Zsuzsanna, ny. egyetemi adjunktus

Kedves Kérdező!

A növények gondozásába bel kell tanulni, sok idő a szakismeret megszerzése, a kezdeti nehézségeket nem lehet kikerülni. Ezzel kell számolnia, de biztosítom, hogy kellemes időtöltés, megéri a siker utáni öröm, megelégedettség.

Az őszibarack levéldeformációját a tafrínás gombabetegség okozza, téli lemosó permetezés után már rügypattanáskor, majd későbbi rendszeres permetezés nélkül nem védhető meg a fa. A leveleit elvesztő fa nem képes a terméseket kinevelni, gyengén nő, legyengül. Ellene az Alfa solo hatékony szer, de 1 alkalommal végzett permetezés nem elegendő, nem biztosít védelmet.

Az alma és a cseresznye rohadását a termésfertőző monília okozza, ez a betegség mindig csak sebzett gyümölcsökön telepedik meg, az almánál az almamoly lárvái, míg a cseresznyénél a cseresznyelégy lárvái okozzák a terméshéjon a sebeket, ahol a gomba behatol. A védekezést nem a betegség ellen, hanem a rovarok ellen kell folytatni, megelőzni azok behatolását, hogy a gomba ne legyen képes bejutni a termés héján. Az őszibarack termésének is van molykártevője – barackmoly, keleti gyümölcsmoly – mindegyiknek több nemzedéke fejlődik ki a gyümölcsök növekedése alatt, és rajzásuk is elhúzódó, ezért ellenük szintén többszöri rovarölő szeres permetezés lehet indokolt. Az egy alkalommal végzett kezelés nem hatékony.

Moníliás rothadó alma (fotó: a kérdező felvétele)

Cseresznyetermés moníliás rohadása
Cseresznyetermés moníliás rohadása (fotó: a kérdező felvétele)

A felsorolt molykártevők ellen kaphatók az adott molyfajra specifikus feromoncsapdák – www.csalomoncsapdak.hu -, melyeket webshopban megrendelve kiszállítják az ország területén, kihelyezésükkel nyomon követhető rajzásuk, és segítenek az optimális, leghatékonyabb permetezési idő megállapításában is. A termésen kitüremkedő kocsonyás anyag a mézga, ami sebzéseknél szokott a felszínre törni. Utólag a folyamatot nem tudjuk befolyásolni, de továbbterjedése megállítható.

Őszibarackból mézga folyik (fotó: a kérdező felvétele)

Az almafa levelei lisztharmatosak, fogékony fajták esetében, sajnos, évente többszöri permetezés nélkül nem védhető meg a lombja. A gomba a hajtások leveleinek többségét képes leszárítani, ezáltal gyengíti a fát, a következő évi rügydifferenciálódást is hátráltatja. Ami a legfontosabb, a kezeletlen fán a rügypikkelyek közé hatolva a gomba áttelel, így biztosítja a következő évi fennmaradását.

Lisztharmatos almafa
Lisztharmatos almafa (fotó: a kérdező felvétele)

Meggyfa hajtásainak elhalását a hajtás- és virágfertőző moníliagombák okozzák, melyek ellen virágzáskor 2-3 alkalommal szükséges védekezni speciális monília elleni szerekkel. Ezt nem lehet, nem volna szabad mellőzni, ellenkező esetben visszahalnak, elszáradnak a fiatal ágrészek. A gomba lassan a törzs felé nő a fertőzött fás részekben, és a fa kihalását idézi elő. Jelen állapotában már csak a beteg részek visszavágása állíthatja meg a terjedését, legalább 10-15 cm-es ép résszel együtt szükséges a csonkolást lefolytatni. Más védekezés ilyen esetben már nem áll rendelkezésre.

A szőlő levelén a filoxéra nevű rovarkártevő levéllakó alakja, annak levélgubacsai láthatók. Vágja vissza ezeket a tőkéről! A levelek hátoldalán a szövedék pedig, ha fehér színű, akkor a szőlőperonoszpóra foltjai lehetnek. A gazdaboltban tanácsolt Quadris a gombabetegségek ellen, míg az Ortus az atkák ellen hatásos. A Lamdex kontakt hatású rovarölő szer, de a filoxéra ellen nem hat, felesleges jelen esetben annak alkalmazása.

Szőlő filoxéra levéllakó alakja
Szőlő filoxéra levéllakó alakja (fotó: a kérdező felvétele)

Dió zöld buroklevelének fekete foltosságát nagy valószínűséggel a xantomónászos baktériumos betegség okozza. A leveleken is fekete foltok kifejlődése kíséri, de sajnos ilyen képet nem csatolt hozzá, az segítette volna a pontos azonosítását. Hasonló sötét színű foltosodás a gnomónia gomba fertőzése után is megjelenhet a zöld burkokon. A két betegség súlyossága eltérő, lényegesen veszélyesebb a baktériumos fertőzés, mivel az a dió belsejébe is képes behatolni, és a dióbél megfertőzésével tönkre teszi az egész évi munkát.

Dióburok foltosodása
Dióburok foltosodása (fotó: a kérdező felvétele)

A baktériumos betegségek ellen a réztartalmú szerek hatnak, azok közül lehet választani. Ha a termések héjának a permetezése a cél, feltétlenül tapadásfokozó szert is kell az oldathoz adagolni. Mindkét betegségnél a lehullott és fekete foltos buroklevelű diókat javasolt összegyűjteni folyamatosan, nem hagyni a fa alatt a talaj felszínén, ugyanis onnan visszafertőzik a fa lombját.

Kedves Kérdező! Az online tanácsadás egyes esetekre, főleg konkrét esetekre tud megoldást adni, tanfolyami jellegű képzésre nem alkalmas. Hiába adok választ, olyan mélységig nem lehet érinteni az egyes problémákat, amik szükségesek lennének, és feltárnák az ok-okozati összefüggéseket. Szakkönyveket és hiteles szakcikkeket ajánlok olvasni, a lényeg, hogy szakmailag megbízható legyen a forrás. A facebook is segítségére lehet, számos kertészeti csoport működik, ahol a leggyakoribb, aktuális termesztési, növényvédelmi esetek felkerülnek, azokból is lehet információkat gyűjteni, persze kellő kritikával. Időigényes elfoglaltság a kert, és élethosszig tartó tanulást igényel. Sok örömet kívánok hozzá!

Kiemelt kép: a kérdező felvétele

Egy XIX. századi ellenség, a szőlő-gyökértetű (filoxera) – (Viteus vitifolii)

2019. június 27. 11:53

N. Károly kérdése: Kivágtam a szőlőt, a maradványokból kihajtott az alany. Szemölcsszerű képződményeket figyeltem meg rajta. Mi lehet ez?

Mit tegyünk a szőlő levelén megjelenő filoxérával?

2020. szeptember 5. 07:38

A gyökerek is károsodnak vagy csak a leveleken alakulnak ki tüneteket?

Egy különleges évjáratot követ egy másik… - Milyen volt a szőlő növényvédelme 2019-ben eddig?

2019. augusztus 12. 04:36

A növényvédelmi szezon a „célegyenesbe” fordult. A szürkepenész elleni védekezések már fürtzáródás előtt elkezdődtek, de az időjárás előrejelzés alapján fontos a megfelelő fürthigiénia fenntartása és a megfelelő zöldmunka elvégzése.

Teleki Zsigmond nyomdokain - szőlőalanyok nemesítése világszínvonalon

2021. május 3. 09:38

Teleki Zsigmond szőlőalany-nemesítésben végzett munkája kimagasló jelentőségű. Fajtái elkerültek a világ szőlőtermesztő országaiba, termesztésbe vonták, több kutatóintézetben tovább szelektálták.