Bár a nyár a pihenés időszaka, ne feledkezzünk meg arról, hogy kertünk növényei számára folyamatos odafigyelésre van szükség. Fontos, hogy előzetesen felmérjük, és gondoskodjunk növényeinkről és a kert egészségéről, hogy frissen és egészségesen fogadjanak minket hazatérésünk után is.
Öntözés
Amikor távol vagyunk, különösen fontos gondoskodni kertünk öntözéséről annak érdekében, hogy növényeink egészségesek maradjanak. Szerencsére számos lehetőség áll rendelkezésünkre, hogy biztosítsuk a megfelelő vízellátást.
Az egyik leghatékonyabb megoldás az automatikus öntözőrendszer telepítése, amelyet előre beállíthatunk és időzíthetünk, így biztosítva a növények számára szükséges vízmennyiséget rendszeresen.
Emellett csepegtető öntözőrendszereket is használhatunk, amelyek pontosan adagolják a vizet a gyökérzónába, minimalizálva ezzel a vízpazarlást és biztosítva a hatékony vízellátást. Fontos azonban, hogy ezeket a rendszereket megfelelően beállítsuk annak érdekében, hogy megfelelően szolgálják a kert egészségét és semmiképp se okozzon kárt.
Az öntözési időpontokat és időtartalmukat igazítsuk az egyes növényeink igényeihez, hogy biztosan megfelelő mennyiségű tápanyagot kapjanak. Különböző növények különböző vízigényekkel rendelkeznek.
Például a zöldségek általában gyakrabban és több vizet igényelnek, míg a sziklakertben lévő növények kevesebb vízzel is beérik. A tervezés során gondoljunk arra, hogy milyen típusú növények vannak a kertben, és ez alapján állítsuk be az öntözőrendszert.
Talaj
Mielőtt azon kezdenénk aggódni, hogy miként is oldjuk meg az öntözést, előbb a talaj típusát és víztartó képességét érdemes felmérnünk. A homokos talajok például könnyebben kiszáradnak, míg az agyagos talajok hosszabb ideig megőrzik nedvességüket.
Érdemes ezen tulajdonságok figyelembevételével megtervezni és ennek megfelelően beállítanunk az öntözési időpontokat és időtartamokat. Jó hír lehet, hogy amennyiben pár napra utazunk el, és az időjárás nem rendkívül meleg, az agyagos talajban lévő növények esetében lehetőség van arra, hogy az öntözést kihagyjuk.
Mivel a talaj több vizet tart meg, a növények nem száradnak ki olyan gyorsan, mint például homokos talaj esetén. Ehhez azonban fontos megfigyelni az időjárási körülményeket és a növények állapotát, hogy szükség esetén időben reagálhassunk és pótolhassuk a vízellátást, emellett indulás előtt mindenképpen érdemes alaposan megöntöznünk növényeinket.
Gyomok
A gyomok versenytársai a kertben lévő növényeinknek a vízért, tápanyagokért és fényért. Ha nem távolítjuk el őket, akkor a kultúrnövények nem kapnak megfelelő mennyiségű táplálékot és vizet, ami negatívan befolyásolhatja fejlődésüket és egészségüket. Éppen ezért fontos indulás előtt végigmenni a kertünkben és eltávolítani a gyomokat.
Ha esetleg aggódnánk, és az időjárás is bizonytalan, kérjünk meg valakit, mondjuk egy barátot, szomszédot, vagy családtagot, hogy időnként ellenőrizze és szükség esetén locsolja meg a kertet.
Végül, amennyiben érett termésekkel büszkélkedhetünk, indulás előtt takarítsuk be őket, hogy ne rothadjanak, illetve semmiképp se legyenek vonzóak a kártevők számára.