Talán nincsen még egy olyan halfaj, amely tartása, tenyésztése nagyobb odafigyelést igényelne, mint a pisztrángé. De nem is egy halfajról van szó: hazánkban több pisztrángfaj tenyésztésével is foglalkoznak. Ezúttal, eltekintve a növénytermesztési témakörtől, tovább bővítjük a hazai állattenyésztés remekeiről szóló videóink körét: fókuszban a pisztrángtenyésztés.
A Lillafüredi Pisztrángtelep vezetője, Hoitsy György segítségével merülhetünk el ebbe a nagy precizitást igénylő világba – a víz alá.
Tudtuk-e például, hogy hazánkban kizárólag itt, Lillafüreden tenyésztenek aranypisztrángot?
A Pisztrángtelep szoros együttműködést folytat a Magyar Agrár- és Élettudományi Egyetem kutatócsoportjaival, melyek folytán többek között értékes genetikai információk birtokába jutva távlati tenyésztési terveket is megfogalmaznak a fajok egyes vérvonalai kapcsán.
A szivárványos pisztrángnak jelenleg három törzse él a telepen. A halak akkor szaporodnak, amikor a leghidegebb van – télen. A hazai halfajaink közül a pisztrángnak van a legnagyobb ikrája, ami 5-6 mm nagyságot jelent. 40-50 ezer ikra összefejése után hímivartermék, a haltej lefejése, majd ezek összekeverése után ,,amolyan lombikbébi” program jelleggel zajlik a megtermékenyítés, majd keltetés.
További érdekességek a videóban!