Házikert

Életerős kert és víztakarékosság nem zárják ki egymást

Agrofórum Online

Meleg és száraz időben a kertben elhasznált víz a teljes vízfelhasználás 50 százalékát is elérheti. Kevesebb víz felhasználásával is lehet szép a kert.

Ötleteket adunk, hogyan használható több esővíz és csökkenthető az ivóvíz-felhasználás.

Mindennapi öntözési tippek

A növények öntözésekor sok mindent tehetünk, hogy kevesebb vizet használjunk, illetve jobban hasznosuljon a kijuttatott mennyiség:

  • Használjon locsolókannát slag helyett!
  • Ha mégis slaggal juttatja ki a vizet, tegyen a végére elzárható szórófejet!
  • A locsolókanna rózsáját legfeljebb palántákhoz használja, mert az csak szétszórja a vizet, ami nem jut el a gyökerekhez!
  • Öntözzön kora reggel vagy késő este! Nappali forróságban a kijuttatott víz jelentős része elpárolog.
  • Addig ne locsolja újra a növényeket, míg a hervadás kezdeti jeleit nem mutatják! Ezzel vizet spórol és intenzívebb gyökérnövekedésre bírja őket a mélyebb, nedvesebb talajrétegek felé.
  • Gyomláljon rendszeresen! A kijuttatott víz így annak a növénynek jut, amelynek szánta.
  • Ne pazarolja a vizet – a kerti utak, teraszok nem szomjasak!

Egészséges gyep, kevesebb öntözéssel

Általában a szép gyep megőrzésére fordítjuk a legtöbb vizet. Egy öntözőberendezés egy óra alatt annyi vizet juttat ki, amennyit egy négytagú család használ el egy nap alatt. Hogyan csökkenthető tehát a gyep vízszükséglete?

  • Hagyja a füvet hosszabbra nőni! Ezzel több nedvesség marad a talajban is.
  • Öntözzön ritkábban, de alaposan! Ahogy korábban írtuk, ezzel serkenti a gyökerek növekedését.
  • Még ha a gyep barnulni is kezd a száraz időjárás miatt, az nem jelenti azt, hogy kipusztult – ha megjön a várt csapadék, a fű sok esetben regenerálódik.
  • Válasszon olyan fűkeveréket, amely jobban bírja a száraz körülményeket!

Vízgyűjtés tartályban

Egy átlagos tetőre évente több ezer liter esővíz hullik. Ha ezt a vizet összegyűjti és a kertjében használja fel, az jó a gyepnek, jó a növényeknek, valamint jó a környezetnek is. Ráadásul az esővíz lágy és klórmentes, amit külön díjazni fognak a növények.

Ha a vízgyűjtő tartályra tetőt tesz, azzal megakadályozza, hogy a levelek összegyűljenek benne, vagy hogy a kisebb állatok beleessenek és megfulladjanak, a hordó szúnyogkeltető funkciójáról nem is beszélve. Ha több vizet szeretne összegyűjteni, mint amennyit egy tartályban tárolni tud, beszerezhet egy csatlakozókészletet, amellyel kettőt vagy többet is össze lehet kötni.

A szürkevíz felhasználása a kertben

Minden olyan vizet, amelyet a háztartásban használtak, kivéve a WC-k öblítésére szolgálót, szürkevíznek nevezünk. A fürdéshez, mosogatáshoz és mosáshoz használt víz, amelynek alacsony a szervesanyag-tartalma, szárazság idején újra felhasználhatóvá tehető a kertben. Bár a szürkevízhez külön rendszert kell kiépíteni, és 24 óránál tovább nem szabad tárolni, sok esetben megéri ezzel foglalkozni – főleg ha a fenntarthatósági szempontokra gondolunk.

Egyéb lehetőségek

  • Az egészséges, komposztált, szerves anyagban gazdag talaj jobban megtartja a nedvességet és a tápanyagokat.
  • Szárazságtűrő növények ültetésével kevesebb vízre van szükség.
  • A mulcsot vagy akár az érett komposztot érdemes talaj takarására felhasználni. Lényegesen csökkenthető velük a párolgás és ritkíthatók az öntözések.
  • A gyepet általában hetente egyszer elég öntözni, és jobb, ha reggel öntözünk, amikor alacsonyabb a hőmérséklet és kisebb a párolgás.
  • A függőkosarak alá tegyen cserepes növényt, amely felhasználhatja a lecsöpögő vizet.
  • Vízmegtartó kristályokkal növelhető a talaj vízmegkötő képessége.

Autómosás

Hogy jön ez ide, kérdezhetnénk, pedig a kocsimosásra nagyon sok víz megy el. 15 perc kocsimosás közben körülbelül 135 liter vizet használunk el. Ahelyett, hogy slaggal mossuk az autót, érdemes elővenni a jó öreg vödröt és egy szivacsot.

Apró lépések a fenntarthatóbb jövőért

Ahogy az éghajlat melegszik, a jó minőségű víz iránti igény nő. Pedig a víz sem korlátlanul rendelkezésre álló erőforrás. A kerti víztakarékosság pont egy lépés a fenntarthatóság felé, és hozzájárulhat az élővilág megőrzéséhez.

Fotó: Pixabay

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Miért sárgul el télen a vízipálma?

2024. november 23. 05:40

Őszre vissza kell vinnünk a vízipálmát a lakásba. Ott viszont hamar elkezd sárgulni. De mi okozza?

Hogyan kell téliesíteni a kerti csapot?

2024. november 22. 06:40

A kemény fagyok beállta előtt téliesíteni szükséges a kerti csapot. Ha nem végezzük el, akkor sok extraköltséget és bosszúságot fog okozni.

A közkedvelt pletyka teleltetése

2024. november 21. 11:10

Alapvetően igen könnyű a tartása, amely miatt kifejezetten népszerű növénynek számít, kül- és beltérben egyaránt.

Sötétkedvelő szobanövények komor otthonokba

2024. november 21. 05:40

Összegyűjtöttem a népszerű sötétkedvelő szobanövényeket, hogy a komor otthonból dzsungelt varázsolhassunk.

Miért haltak el a beültetett muskátlipalánták?

2023. április 11. 04:36

Beültetett muskátlinövényeim levelei elhaltak. Évek óta futómuskátlit nevelünk, gyönyörűek szoktak lenni, idén pórul jártunk. Mi történhetett velük? Mindent úgy csináltunk, ahogy szoktuk, az ablakpárkányon vannak.

Érdemes konténeres fenyőt vásárolni karácsonyfának?

2022. december 11. 04:37

Érdemes konténeres fenyőt vásárolni karácsonyfának? Hogyan ápoljuk? Kiültethető az ünnepek után?

Így gondozzuk rózsakertünket a nyáron

2024. július 21. 08:10

A hőség, az erős napsütés és az esetleges vízhiány mind olyan tényezők, amelyek megterhelik a bokrok legszebb ékességét is, a virágot.

Hogyan öntözzük a szobanövényeket?

2023. március 13. 05:38

A szobanövények öntözésénél több irányból kell megvizsgálni a kérdést, mert kicsit összetettebb, mint ahogy elsőre tűnik. Először is melyik szobanövényről beszélünk? Vajon minden szobanövényt egyformán öntözünk?