25℃ 14℃
április 18. Andrea, Ilma, Apolló, Aladár
Házikert

Díszhagyma gondozása egyszerűen

Agrofórum Online

A díszhagyma (Allium) érdekessége, hogy dísznövényként neveljük a kertünkben, emellett pedig nemcsak lenyűgöző szépségével, hanem könnyű gondozása miatt is népszerű a kertészek köreiben.

Ezek a különleges növények nemcsak szemet gyönyörködtető virágaikkal emelik ki a kertet, hanem ellenállóak is, így kevésbé igényelnek állandó figyelmet. A díszhagyma sokoldalúsága és tartóssága révén ideális választás, ha egy egyszerűen karbantartható, mégis látványos növényt keres.

A kezdő kertészek számára is kiváló választásnak számító növény a napos, esetleg félárnyékos helyeket kedveli, viszont mindenképpen olyan helyet válasszon, ahol legalább napi 6-8 órán keresztül közvetlen napfény éri.

A talajjal kapcsolatban nincs különösen nagy igénye, talán nem meglepő, hogy a tápanyagban gazdag földet kifejezetten kedveli, azonban, ha „csupán” jó vízáteresztő képességű, már könnyű dolgunk van a termesztéssel.

Kerüljük a pangó vizet

Gondozása során mindeképpen figyeljen arra, hogy semmi esetre se legyen pangó víz körülötte. Ezért érdemes homokkal, perlittel vagy komposzttal javítani a talaj vízelvezető képességét, ha igény van rá.

Miután elvirágzott, távolítsa el virágát, hogy megóvja az esetleges betegségektől, mivel a rovarok és kórokozók könnyen megtelepedhetnek az elhalt részeken, és gyorsan terjedhetnek a növény többi részére. Az elhalt virágok eltávolításával csökkenthetjük a fertőzések kockázatát és a díszhagyma több energiát és tápanyagot tud koncentrálni a levelekre és a gyökérzetre.

Míg a virágot érdemes eltávolítani, hogy ne vonja el az energiát, addig a leveleket hagyja elszáradni. Ameddig a levelek teljesen el nem hervadnak (ez a virágzás után körülbelül 4-6 hétig tart még), addig ne távolítsa el őket.

Amíg a levelek zöldek, addig aktívan dolgoznak, és fontos szerepet játszanak a tápanyagok felhalmozásában, amely energia elhasználódik a következő szezonra történő felkészüléshez, így biztosítva a következő évi virágzás sikerét.

Rendszeres ellenőrzés

Ahhoz, hogy jó munkát végezzünk, fontos a rendszeres megfigyelés, amely során ellenőrizze a leveleket. Meg kell bizonyosodni róla, hogy azok ténylegesen elhalnak, és nincsenek jelei a betegségeknek vagy kártevőknek. Miután a levelek teljesen elszáradtak és lekonyultak, finoman távolítsa el őket a talaj felszínéről, odafigyelve, hogy ne sértse meg a gyökérzetet.

A levelek eltávolítása után érdemes ellenőrizni a talajt, hogy szükség esetén javítsunk a vízelvezetésen vagy alkalmazzunk szerves trágyát, hogy támogassuk a jövőbeni növekedést. Ha a talaj túl tömörödött, lazítsuk fel ásóval vagy más talajlazító eszközzel, levegőztetése segít majd javítani a vízelvezetést és a gyökérfejlődést.

A díszhagyma általában jól bírja a hideg időszakot, azonban ha nagyon hideg telek várhatóak, érdemes a növény tövére mulcsot rakni a gyökerek védelme érdekében. Mulcsoláshoz használjon szerves mulcsot, például fűrészport, leveleket vagy komposztot, amelyből 5 centiméter vastag elegendő ahhoz, hogy védelmet nyújtson. A tél beállta előtt ismét érdemes meggyőződnie arról, hogy nincs pangó víz körülötte, mivel a fagyott talajban a víz pangása problémákat okozhat.

A tavasz beköszöntével érdemes újra ellenőrizni növényt. Ekkor távolítsa el a mulcsot, és bizonyosodjon meg róla, hogy minden rendben van. Amikor a növekedés újraindul, akkor alkalmazhat szerves trágyát, amely támogatja majd a virágzását.

Hogyan készítse fel az átteleltetett muskátlit a tavaszra?

2025. április 17. 11:10

A muskátli az egyik legkedveltebb balkonnövény, amelyet sokan egynyáriként kezelnek, pedig megfelelő gondozással több éven át is gyönyörködhetünk benne.

Fenyők metszése tavasszal: egészséges forma, dús lombozat

2025. április 16. 11:10

A fenyők metszése sok kertbarát számára nem tartozik a megszokott kerti teendők közé. Igaz, hogy az örökzöld növények látszólag kevés beavatkozást igényelnek, a metszésük mégis kulcsfontosságú lehet.

Hasznos tippek a tavaszi kertrendezésekhez

2025. április 16. 08:10

Az április beköszöntével az országban elkezdődtek a kiskertek munkálatai. A fagyok elmúltával elkezdhetjük csinosítani kiskertjeinket.

Őszi virágözön: készítse fel őszirózsáját tavasszal!

2025. április 15. 13:10

Bár ősszel nyílik az őszirózsa, a sikeres virágzás alapjait tavasszal kell megteremteni. Áprilisban különösen fontos a metszés, a tőosztás és a tápanyag-utánpótlás.

Fel kell szedni a dália gumóit, vagy a földben maradhatnak télen?

2024. október 24. 04:38

Érdeklődöm, hogy a dálianövényt kinn lehet-e hagyni a szabadban télen, vagy fel kell szedni és gumóit teleltetni? Most még a kertben van kiültetve, és virágzik is.

A bromélia megfelelő teleltetése – baj, ha vizenyős foltok jelennek meg a leveleken

2024. november 14. 08:10

Epifita életmódjuk alkalmassá teszi arra, hogy beltéri növényként neveljük őket, hiszen alkalmazkodtak az alacsony tápanyagszükséglethez.

Miként kezeljem az elszürkült és megrágott levelű leandert?

2023. november 11. 04:37

Az idén ajándékba kapott leandertő levelei nagyon furcsák, szürkés színűek, és valami rágja is. Mit tudok vele tenni, ha meg akarom menteni? Hogyan kezeljem?

Dáliák teleltetése: teendők, ha jön a fagy

2024. december 7. 08:10

Míg a tulipánok vagy nárciszok hagymái a földben maradhatnak télen, a dáliagumók érzékenyek a hidegre és a nedvességre.