Mit lehet tenni a nagyon apró, szürkés-fehéres színű rovarok ellen? Sajnos sok ilyen rovar található kertünkben, melyek csípnek is.
Aki válaszol:
Dr. Csorba Virág kertészmérnök, növényorvos
Kedves Kérdező!
A leírás alapján csipkéspoloskák jelenlétére lehet következtetni. A csipkéspoloskák pár mm-es, általában 3-4 mm-es nagyságú, díszes, csipkeszerűen átlátszó szárnnyal rendelkező rovarok. Több fajuk is őshonos hazánkban, de ezek közül talán a körtén károsító fajuk a legismertebb, mely akár jelentős mértékű kártételt is okozhat a körtefákon kémiai védekezés hiányában.
A platán csipkéspoloska egy nem őshonos faj, de már több évtizede megtalálható hazánkban, melynek kártételére egészen tavasztól számítani lehet. Jelenlétüket jelzi a platánfák leveleinek kifakulása, sárgulása, végezetül pedig elszáradása és lehullása. Az ilyen beteg fák leveleinek fonáki oldalát jobban átvizsgálva a kártevőt is megtaláljuk, illetve az apró fekete szemcsés ürüléküket egyaránt. A kártevő már egészen tavasztól, a fakadás utáni időszaktól jelen lehet a fákon, hiszen telelésük a fás részeken megy végbe.
A tölgy csipkéspoloska első megjelenését Magyarországon 2013-ban jegyezték fel, mely faj terjedése, állandó jelenléte azóta is folyamatosnak mondható. Az előző fajhoz hasonló károkat tud okozni a tölgyfákon, így akár nagyobb tömegben is képes jelen lenni, szívogatásával, a lombfelület csökkentésével gyengíti a fáinkat.
A csipkéspoloskák olyan helyeken, ahol tápnövényei is előfordulnak, gyakori vendégnek számítanak a kertben, parkokban is. Kifejlett alakjai sem repülnek kifejezetten jól, viszont a széllel nagyon gyorsan terjedhetnek, így új területeken, gazdanövénnyeikkel nem rendelkező kertekben, teraszokon, erkélyeken is gyakorta lehetnek jelen. Nem ritka az sem, hogy ilyenkor az emberre is rákerülnek, táplálék reményében pedig az emberen való szívogatást is megpróbálják.
Védekezni ellenük nem egyszerű feladat, főként, ha tápnövényük nem is a kertünkben található meg. Évente 2-3 nemzedékük is van, telelésük a fák kéregrepedéseiben kifejlett alakban történik. A telelést abbahagyó egyedek ellen, fakadás előtt, olajos lemosó kezeléssel is hatékonyan védekezhetünk, míg a vegetációs időszakban, a táplálkozó egyedek ellen a kultúrában engedélyezett rovarölő készítménnyel, pl. Mospilan, Decis, Karate tudunk kémiai védekezést folytatni.
Kiemelt kép: Dr. Csóka György felvétele