Nem minden cirok bírja a strapát

Agrofórum Online
Fizetett tartalom

Bár nem minden cirok bírja a strapát, a növény egyre nagyobb körben terjedő haszonnövényünk, mely alternatív fehérjenövényként hasznosulhat, különösen az állati takarmányozás során. Sokan úgy vélik, hogy a növénynek hazánkban ,,nincsen ellensége", ugyanakkor ezt a kultúrát is érintik bizonyos betegségek.

A szinte menthetetlen cirok állományára a kombájnt sem igazán érdemes ráküldeni, hiszen a növényzet nagy része a földön hever. A sárban fekvő bugák nem a vadkár terhét nyögik: egyértelműen növénykórtani problémát jeleznek.

A hamuszürke szárkorhadás a cirok esetében

A hamuszürke szárkorhadás, vagy Macrophomina phaseolina kártétele a keresztben elvágott szártövön jól látszik. A cirok szárának bélállománya jobbára felszívódott, és elszürkült: tele van apró mikroszkleróciumokkal, a gomba kitartóképleteivel, melyek segítségével jövőre is megindítja fertőzését a rendelkezésre álló gazdanövény jelenléte, és megfelelő hőmérsékleti viszonyok hatására.

A kórokozó jól érzi magát hazánkban, melyet az elmúlt évek hőmérsékleti viszonyai igen jól meg is támogatnak. Akár féltáblányi foltokban jelentkezhet a kórokozó okozta növénybetegség napraforgóban, de érintheti a szóját, repcét, kukoricát egyaránt – és sajnos, amint látjuk kedveli a szemescirkot is.

Egyes cirokhibridek is a Macrophomina phaseolina áldozatainak körét bővítik
Egyes cirokhibridek is a Macrophomina phaseolina áldozatainak körét bővítik (Fotó: Dabis Balázs Silvius)

Többféle kártétele ismert

A makrofóminának többféle kártétele ismert. Elsődleges kártétele a cirok esetében az ezerszemsúly biztos csökkenése. Másodlagos fertőzése sokkal nagyobb gondot okozhat: indirekt módon teszi tönkre a növény szárának bélszövetét. A növény elfekszik, a bugák elhasalnak, és a betakarítás ilyen módon ellehetetlenül. A területen intenzív a fertőzési nyomás, amelyet a korhadó bélszövetből kihulló mikroszkleróciumok, kitartóképletek eredményeznek.

A kérdés megoldásában a szakigazgatásnak is nagy feladata lenne. A cirok a reneszánszát éli, a szárazság miatt a termesztők közül sokan rájöttek arra, hogy jobban bírja a mostoha körülményeket, mint a kukorica. Azonban egyelőre kevés információ áll rendelkezésre hazai berkekben arra vonatkozóan, hogy milyen érzékenységgel rendelkeznek egyes kórokozókra nézve.

Hogy lehet ellene védekezni és elkerülni a hasonló, pénztárcát gyötrő helyzeteket? További részletek a videóban!

Köszönjük Hertelendy Péter, valamint Szűcs Ádám növényorvosoknak a közreműködést!

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Újdonság: kalászosok szemenkénti vetése a gyakorlatban

2021. május 1. 08:12

Szemenkénti vetőgép juttatta a talajba az őszi búza vetőmagot Bükön és Mosonmagyaróváron. Az új, ám például Németországban már évek óta alkalmazott technológiához speciális adagolót is fejlesztettek, amivel a kalászosokat is - a kukoricához vagy éppen a napraforgóhoz hasonlóan - szemenként lehet elvetni.

Hardi Percek X. - Intelligens funkciók („i” Hardi navigátor)

2020. január 2. 10:05

Az AutoFill a töltési folyamat megkönnyítését és a túltöltés megelőzését szolgálja. A kezelő beállítja a töltési mennyiséget, csatlakoztatja a tömlőt, és elindítja a töltést a FluidBoxon keresztül.

Saját liszt a saját biobúzából - a saját malomban

2021. július 12. 10:49

Gazdapék. Egy fogalom, ami hazánkban még nem ismert kifejezés, ám Franciaországban egyre népszerűbb a termelők körében. A szári Csoroszlya Farmon nyugati mintára, lépésről lépésre építenek fel egy valóban a termőföldtől az asztalig a gazdálkodó kézben összpontosuló rendszert. Ehhez számos bio gabonás kísérlet zajlik náluk, de a közelmúltban adták át kistermelői malmukat is, ami a termékpályafejlesztés egyik legfontosabb eleme volt. Mindezeket látva nem véletlen, hogy a biogazdasággal szorosan együttműködő Ökológiai Mezőgazdasági Kutatóintézet is Száron rendezte meg 2021-es szántföldi szakmai napját, ahol több tucat gazdálkodó ismerhette meg a Csoroszlya Farm sikerének titkát.

Drónos permetezés a gyakorlatban

2021. október 25. 10:49

A drónok szerepe a mezőgazdaságban ma már teljesen elismert, azonban a permetezésre való alkalmazásuk nem eléggé kiforrott és jogszabály sincs még mögötte. Ennek ellenére kísérleti célra több cég is használja a drónos permetezést. Az egyik ilyen nagy cég, a PlantaDrone ügyvezetőjét kérdeztük az eddigi tapasztalatairól.

Kitüntetett szójafajta a Pannon régióból - Karintia Kft. az AGROmashEXPO-n

03:46

Kitüntetett szójafajta a Pannon régióból - Karintia Kft. az AGROmashEXPO-n

2019. február 8. 07:58

Komoly sikert könyvelhetett el a 2019-es AGROmashEXPO és AgrárgépShow kiállításon a vasvári székhelyű Karintia Kft., a rendezvény termékversenyén ugyanis két díjat is bezsebelhettek. Logisztika kategóriában a pannon régióra nemesített szójafajtájuk, az Angelica érdemelt ki a Nemzetközi Termékfejlesztési díjat.

Elkeserítő a helyzet a gyümölcsösökben

2020. május 19. 20:47

Az idei tél folyamán kis túlzással egyszer sem volt olyan hideg, mint április első napjaiban, amit a húsvéti időszak drasztikus lehűlései követtek. Ezt pedig nagyon megsínylették a magyarországi ültetvények, a kétszeres fagykár komoly terméskiesést eredményez országszerte.

A hívószó 2023-ban: a takarékosság

5:04

A hívószó 2023-ban: a takarékosság

2023. augusztus 23. 12:40

A Karintia Kft. a szója-, illetve gabonavetőmag-piac megkerülhetetlen szereplőjévé vált. A szója hazai vetésterülete, illetve a 2023-as kilátások kedvező színben tüntetik fel a kultúrát. A klímaváltozás okozta szélsőséges időjárási események, a gazdasági környezet hektikussága azonban a gabonafajta-választást jelentősen befolyásolják.