12℃ 7℃
április 3. Buda, Richárd, Hóvirág, Indira
Házikert

A legszebb őszi balkonnövények

Agrofórum Online

Sok embernek nem adatik meg, hogy saját kertje legyen. A legtöbb lakásnak azonban van erkélye, amelyen mesés őszi növényeket nevelhet, ráadásul a színpompás balkonnövények feldobják a legkomorabb környezetet is.

Az alábbiakban lépésről lépésre bemutatjuk, hogyan ültessünk tele szépséges őszi virágokkal egy virágládát, és azt is eláruljuk, hogyan lesz igazán egészséges és élettel teli az összes őszi virág a szezon alatt.

Amikor eltervezzük, hogy az őszi balkonládákba új növényeket ültetünk, szabadjára engedhetjük a kreativitásunkat. A sárga, narancs, piros, vörös, lila és barna színek árnyalatai meseszép őszi hangulatot kölcsönöznek az erkélyünknek, ráadásul egy csomó őszies kiegészítőt: dísztököket, lámpásokat, apró gombákat és fénysorokat is a növények köré tehetünk, amitől csak még különlegesebb lesz a végeredmény.

Mely növények a legalkalmasabbak az őszi balkonládákba?

  • A lampionvirág kis narancssárga virágaival elbűvölően fest ősszel, és rendkívül könnyen gondozható.
  • Az őszi krizantémok augusztustól novemberig színes virágaikkal vonzzák a tekintetet, és gömbölyded, kompakt növekedésüknek köszönhetően ideálisak balkonládába.
  • Az árvácska a magyar virágládák kedvenc virága, amely jól bírja a hidegebb időt is, így gyakran még a téli hónapokban is virágzik.
  • A csarab már most, szeptemberben is ott pompázik az élelmiszerboltok növényes részlegén. Ez a törpe növény több színben kapható és csodásan mutat a virágládában, pici rózsaszín vagy fehér virágával kedves hangulatot árasztva.
  • A díszkáposzta egyszerre mulatságos és varázsos látvány a virágládákban. Látványos, vidám, egyedi hangulatot áraszt és egész télen megmarad, ezért mindenképpen érdemes egy-két ládába ilyet is ültetni. 
  • A verbéna ősszel is virágzik, színes virágai remekül illenek a többi őszi növényhez, így ideális balkonnövénynek számít.

Tipp: Hagyjuk meg az elszáradt nyári virágok szárát és fejét tavaszig – a rovarok téli menedékhelynek, a madarak pedig (ha más nincs) élelemforrásként használhatják a magokat a téli szezon során.

Mire vágynak az őszi balkonnövények?

  • Az őszi virágoknak szükségük van a napfényre. A lampionvirág és az őszi krizantém kifejezetten napkedvelő, a csarab és a díszkáposzta azonban megél félárnyékos helyen is, akárcsak az árvácska.
  • Jó, ha fedett a balkonunk, mert így valamelyest védett helyen fejlődhetnek a növények, és nem csorog rájuk az esőlé, nem tépázzák meg őket a hideg szelek.
  • A csarab az enyhé savas talajt kedveli, de mivel ősszel lassan növekszik és alig vesz fel tápanyagot, nem probléma, ha ilyenkor magasabb pH-értékű talajba ültetjük.
  • A többi növénynek általános virágföldre van szüksége, és megfelelő vízellátásra.

Hogyan ültessük tele a balkonládát?

1. lépés: A balkonládát töltsük meg földdel. Mielőtt földet töltenénk a balkonládába, célszerű befedni az edény alját egy kavicsos vízelvezető réteggel, hogy javítsuk a talaj szellőzését és megelőzzük a pangást. Ezután töltsük meg a ládát virágfölddel – ehhez kifejezetten balkonnövények számára készült virágföldet használjunk. Ez általában olyan lassú lebomlású, speciális talaj, amely optimalizált víz- és tápanyagellátást biztosít a növények számára, így a virágok tökéletes körülmények között fejlődhetnek.

2. lépés: A növények megfelelő előkészítése. Óvatosan vegyük ki a növényeket a cserepekből úgy, hogy a gyökereik ne sérüljenek. A gyökérlabdát picit fel kell lazítani, hogy a gyökerek zavartalanul nőhessenek majd a termőföldben. Ha a gyökérlabda száraz, tegyük vízfürdőbe az ültetés előtt, hogy elegendő vízhez jussanak a gyökerek.

3. lépés: A virágok elültetése. Ültessük el az őszi virágokat a balkonládába. Mivel ősszel és télen lassan nőnek ezek a virágok, tehetjük őket egymáshoz közel is, nem fognak egymásnak ártani. Ültetés után töltsük fel a réseket és a növények körüli részt virágfölddel és finoman nyomkodjuk le. Végül alaposan öntözzük meg a ládát és tegyük a végleges helyére.

Forrás: https://www.compo.com/int/guide/plant-care/balcony-potted-plants/autumn-balcony-plants

Madársóska: így tartsuk kordában a kertben!

2025. április 2. 13:10

A madársóska gyors terjedése miatt könnyen elvadulhat. Fontos rendszeresen visszavágni, hogy élvezhessük előnyeit anélkül, hogy elnyomná a többi kultúrát.

Mahónia ültetése tavasszal: a sikeres telepítés lépései

2025. április 2. 11:10

A mahónia dekoratív megjelenése, illetve tél végi, kora tavaszi virágzása miatt is egyre népszerűbb örökzöld cserje a kertbarátok körében.

Így gondozzuk a tavaszi hagymásokat a kertben!

2025. április 2. 05:40

A tavaszi hagymások között is többfélét ismerünk és tulajdonságaikat tekintve is egészen eltérőek lehetnek.

Gyomok a gyepben? + videó

2025. április 1. 16:30

A házikertek gyepe ritkán áll kizárólag fűfélékből. Videónkban a gyepet gazdagító egyéb gyomok, lágyszárúak kapcsán kapunk tanácsokat.

Kell-e a rózsa metszése ősszel?

2023. november 1. 05:40

Valaha én is a tavaszi és nyári metszés híve voltam, de valahogy nem adta azt a virágmennyiséget a foglalkozás ellenére egyik tövem sem, amit elvártam volna.

Ősz a veteményesben - Mi terem most?

2023. szeptember 26. 05:40

A veteményesben is egyre inkább tűnnek el a nyár színei és átveszi a terepet az utolsó pár még szedhető növény.

Merész voltam: újra palántáztam a cukkinit őszre

2023. szeptember 14. 09:40

Nem szeretjük, ha üresen állnak az ágyások, mert az olyan, mintha elpocsékolnánk a veteményesből egy csomó helyet.

Készítsünk őszi ajtódíszt!

2020. október 30. 06:48

Tavasztól őszig rengeteg lehetőségünk van inspirációt és kellékeket gyűjteni az otthoni alkotáshoz. Ha bevásárló körútjaink során, otthon a kertben dolgozva vagy kedvenc kirándulóhelyünkön nyitva tartottuk a szemünket, akkor betárazhattunk a legszebb alapanyagokból az őszi lakásdíszek elkészítéséhez. Lássuk lépésről lépésre, hogyan készül el egy őszi ajtódísz!