Házikert

Mit jelent a vízbiztonság a kertben?

Agrofórum Online

Sokat beszéltünk már a víz a kertben témakörről, de mit jelent a vízbiztonság a kertben? Nem azt, amire sokan gondolhatnak: nem az a cél, hogy ne essünk bele a kerti tóba.

Vízbiztonság alatt elsősorban a víz megtartását értjük, amikor a lehető legtöbb vizet megpróbáljuk a talajban és/vagy tárolókban minél hosszabb ideig megőrizni.

Mit lehet jó víztároló a kertben?

A nagy villámárvizekre is készülni érdemes, mert itt is hirtelen tárolni kell tudni a vizeket. Jó víztároló hely lehet a szikkasztó, a szárazpatak, a kerti tó, az esőkert és a bioárok is.

Lassítsuk a víz elfolyását!

Alapvetően a talajt mindig takarni kell, ne legyenek üres felületek, és ha burkolni kell, akkor is használjunk természetes vízáteresztő anyagokat, mint a mulcsok, vagy akár a gyeprácsos megoldások. Így a víz alapból el tud szivárogni a talaj mélyebb rétegeibe is.

Ugyanez a természetes vízgyűjtés és lassítás működhet szárazpatakkal, mert így tudjuk a víz mozgásának irányát is befolyásolni.

Lehetnek olyan bioárkok is, melyek esőmentes időben csak növényekkel teli ároknak néznek ki, de ha esik az eső, akkor a víz belevezethető.

Vízililiom a kerti tóban
A kerti tó jó víztároló lehet a kertben és még gyönyörködhetünk is benne (fotó: Pixabay)

Az esőkerteknél a növényösszeállításra kell figyelni, de nagyon hatékony víztározási módszer és a nagyon saras kertrészeket lehet felváltani esőkertekkel. Itt a növényeknek szárazságtűrőnek is kell lenniük, majd bírniuk kell az átmeneti vízállást.

A kerti tavak is jó megoldások

A vízbiztonságot megteremthetjük egy jól kialakított, természetes hatású kerti tóval is. Mivel a nyári melegben a kerti tóból a víz kiapadhat, így a tó alsó részét érdemes lehet tófóliával burkolni, míg a peremeket meghagyni egyfajta plusz felületnek, hogy ha sok csapadék esik és ide kell belevezetni a vizet, akkor legyen egy pufferrész.

Az élő kertek alapja a víz

Így ha igazán jót akarunk tenni a kertünknek, akkor elkezdünk a zöldhomlokzatokban és zöldtetőkben is gondolkodni, mert ezek nemcsak zöldfelületet növelnek, de a vízelvezetésben is nagy szerepük van.

Ha a vízelvezető rendszereket összekapcsoljuk, akkor rengeteg vizet lehet eltárolni és irányítani. Így tudjuk csökkenteni a vízveszteséget, tehát megteremtjük a vízbiztonságot.

Kiemelt kép: Pixabay

Ettől lesz gyönyörű a szegfű: metszési tanácsok lépésről lépésre

2025. július 25. 16:10

A szegfű bőséges virágzásához elengedhetetlen a metszés. Mutatjuk, mikor és hogyan vágja vissza, hogy egész szezonban díszítsen!

Ezért nem virágzik a leander – 7 gyakori hiba

2025. július 24. 11:10

Hiába a gondos öntözés és buja lomb, ha a leander nem virágzik? Mutatjuk, mi állhat a háttérben, és hogyan virágoztathatja meg!

Vertikális kert és ehető ágyás – így kertészkedünk idén

2025. július 23. 08:10

A kertészkedés nemcsak hasznos, de idén is divatos: bemutatjuk, mely trendek formálják a kerti terek jövőjét a szakértők szerint.

Július 25-ig szavazhatunk! Melyik faj legyen a 2026-os Év madara?

2025. július 23. 05:40

A Magyar Madártani és Természetvédelmi Egyesület (MME) "Év madara" programjának célja, hogy a jelölt madárfajok, és végül a győztes faj életmódjával, szokásaival és élőhelyével közelebbről megismerkedjen a nagyérdemű.

Kerti kalendárium - évkezdési teendők a házikertben

2020. január 11. 06:38

Tekintsük át a januári és februári kerti teendőinket, amelyek szükségszerű elvégzése jelentősen megkönnyíti az év további részében a dolgunkat.

A kerti tó felkészítése a téli hónapokra

2024. október 9. 07:40

A kerti tó téliesítése kulcsfontosságú lépés ahhoz, hogy a vízi ökoszisztéma biztonságosan átvészelje a hideg hónapokat.

Kerti tó: tavaszi ápolási munkák

2022. április 27. 04:36

Nézzük sorra, melyek a tavaszi ápolási munkák, ha kerti tó tulajdonosok vagyunk!

Algásodik a tavam! - Mit tehetek vele?

2023. június 30. 05:36

Nézzük sorra, hogy mi vált be nálunk a kerti tó algamentesítésével kapcsolatban úgy, hogy a legtermészetesebb legyen a végeredmény.