Házikert

Mit jelent a vízbiztonság a kertben?

Agrofórum Online

Sokat beszéltünk már a víz a kertben témakörről, de mit jelent a vízbiztonság a kertben? Nem azt, amire sokan gondolhatnak: nem az a cél, hogy ne essünk bele a kerti tóba.

Vízbiztonság alatt elsősorban a víz megtartását értjük, amikor a lehető legtöbb vizet megpróbáljuk a talajban és/vagy tárolókban minél hosszabb ideig megőrizni.

Mit lehet jó víztároló a kertben?

A nagy villámárvizekre is készülni érdemes, mert itt is hirtelen tárolni kell tudni a vizeket. Jó víztároló hely lehet a szikkasztó, a szárazpatak, a kerti tó, az esőkert és a bioárok is.

Lassítsuk a víz elfolyását!

Alapvetően a talajt mindig takarni kell, ne legyenek üres felületek, és ha burkolni kell, akkor is használjunk természetes vízáteresztő anyagokat, mint a mulcsok, vagy akár a gyeprácsos megoldások. Így a víz alapból el tud szivárogni a talaj mélyebb rétegeibe is.

Ugyanez a természetes vízgyűjtés és lassítás működhet szárazpatakkal, mert így tudjuk a víz mozgásának irányát is befolyásolni.

Lehetnek olyan bioárkok is, melyek esőmentes időben csak növényekkel teli ároknak néznek ki, de ha esik az eső, akkor a víz belevezethető.

Vízililiom a kerti tóban
A kerti tó jó víztároló lehet a kertben és még gyönyörködhetünk is benne (fotó: Pixabay)

Az esőkerteknél a növényösszeállításra kell figyelni, de nagyon hatékony víztározási módszer és a nagyon saras kertrészeket lehet felváltani esőkertekkel. Itt a növényeknek szárazságtűrőnek is kell lenniük, majd bírniuk kell az átmeneti vízállást.

A kerti tavak is jó megoldások

A vízbiztonságot megteremthetjük egy jól kialakított, természetes hatású kerti tóval is. Mivel a nyári melegben a kerti tóból a víz kiapadhat, így a tó alsó részét érdemes lehet tófóliával burkolni, míg a peremeket meghagyni egyfajta plusz felületnek, hogy ha sok csapadék esik és ide kell belevezetni a vizet, akkor legyen egy pufferrész.

Az élő kertek alapja a víz

Így ha igazán jót akarunk tenni a kertünknek, akkor elkezdünk a zöldhomlokzatokban és zöldtetőkben is gondolkodni, mert ezek nemcsak zöldfelületet növelnek, de a vízelvezetésben is nagy szerepük van.

Ha a vízelvezető rendszereket összekapcsoljuk, akkor rengeteg vizet lehet eltárolni és irányítani. Így tudjuk csökkenteni a vízveszteséget, tehát megteremtjük a vízbiztonságot.

Kiemelt kép: Pixabay

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Fűszernövények télen: ezt tegyük, hogy tavasszal újra hajtsanak!

2024. október 16. 11:40

A nyár folyamán jó néhány cserép fűszernövény összegyűjtésére volt lehetőség. Megmutatjuk, milyen igényeik vannak, hogy túléljék a telet.

Mikor indul a „hivatalos” madáretetési szezon?

2024. október 16. 08:40

A madáretetők felállítására a szakemberek azt javasolják, hogy októberben kerüljön sor, amikor általában már szűkösebbé válnak a táplálékforrások.

Hogyan gondozzuk ősszel és télen a szobanövényeket?

2024. október 15. 11:10

Meleg, száraz és sötét – ezekkel a körülményekkel kell a szobában tartott növényeknek télen megbirkózniuk. Hogyan segíthetjük a túlélésüket?

Akár válogathatunk a télen virágzó növények közül – itt a lista

2024. október 15. 08:10

Hajlamosak vagyunk télen nekikeseredni, mert elfogynak a színek, visszahúzódnak a növények. Pedig bőven van virág a hideg évszakban is. Mutatjuk!

Így készül a dézsató!

2023. július 30. 06:40

Aki szeretne otthon hangulatos kerti tavat készíteni, de nincs hozzá elegendő helye, akkor készíthet könnyedén dézsatavat!

Kerti kalendárium - évkezdési teendők a házikertben

2020. január 11. 06:38

Tekintsük át a januári és februári kerti teendőinket, amelyek szükségszerű elvégzése jelentősen megkönnyíti az év további részében a dolgunkat.

Nem kell túlmisztifikálni: vizes élőhelyek a kertben

2024. október 10. 05:40

A vizes élőhelyből sokfélét építhetünk mi magunk is, de sok más, akár díszítőelemként használt vízlelőhelyet is kitalálhatunk (pl. madáritatók).

Víz a kertben: milyen a jó víz?

2022. május 21. 05:36

Most, hogy az esővíz "értékesebb az aranynál" is, az esővíz gyűjtése rendkívül fontos. Egyrészt EC és pH szempontjából az egyik legjobb víznek minősül, másrészt az öntözésre a legkiválóbb megoldás.