Házikert

Kerti tó: tavaszi ápolási munkák

Agrofórum Online

Tavasszal a kerti tóval történő munka is újraindul, ahogy egyre szebb napok érkeznek, melegszik az idő és élénkül a tavi élővilág is. Nézzük sorra, melyek a tavaszi ápolási munkák, ha kerti tó tulajdonosok vagyunk!

A kerti tó sokak szemében luxusnak számít, és azért némiképpen van is benne valami. Viszonylag nagy a bekerülési költsége és rendszeres karbantartási munkák is társulnak hozzá.

Ahogy megindul a tavasz, érkeznek vissza a gólyák, gémek, kócsagok, és a kertbarátok és tótulajdonosok is szembesülnek az első horgászélményeikkel a koik frontján. Nem rejtem véka alá, sok halállományom fogyott el úgy már az évek során, hogy közben jól felhizlaltuk a környék vízimadarait. Ezzel sajnos nem vagyok egyedül, így erre is vannak trükkös ötleteim, amit hamarosan le is írok.

Tavi növények a kerti tóban

A legtöbb tavi növény most kezd el úgy igazán újraindulni, kezdve a nagy kedvenccel a tavirózsával. Amíg még nagyon kicsik a levelek, addig van egyszerű dolgunk az átültetéssel és tőosztással is. Onnantól, hogy megnövekednek a nagy levelek, már sokkal nehezebb lesz a tavi növényeket is tőosztással szétszedni és egyben jól kiemelni a tóból. Ezeket a munkákat én mindig kora tavasszal, még szinte nyugalmi időszakban végzem el, most van az az idő, hogy még egy-két hétig talán esedékes lehet egy ilyen nagyobb munka.

Túl sok az iszap a tóban. Mit tehetek?

A túlontúl sok iszap számos tótulajdonosnak gond, de még előfordul bőven a természetes tavaknál is. Ez egyrészt a behordott szerves anyag végett kerül bele, másrészt a tó vizében zajló folyamatok következménye is. Amíg a halak vermelnek az iszapban, addig természetesen ezt nem lehet kiszedni belőle, mert megzavarjuk a természetes telelési időszakot. Másfelől ősszel sem érdemes ezt kiszedni, mert akkor meg lehet, hogy túlszedjük és a vízi állatok számára nem lesz elegendő iszap a vermeléshez, növényeknek a visszahúzódáshoz a télre.

Az iszapot óvatosan, a növények gyökereit nem bántva szedjük ki a vermelési időszak után, sokan ilyenkor eszközölnek egy részleges vízcserét is.

Verőfényes napsütés, támad az alga?

Ahogy egyre nagyobb a napsütés és a meleg megérkezik, az algásodás is megkezdődik. Egyrészt, ha vízcsere történt, akkor ott egyfajta alágásodás szinte mindig van, de a legjobb rendszereknél is gyakori. Erre vannak természetes megoldások, tóvizekhez ajánlott biológiai készítmények, de lehet például algaevő csigákat is vásárolni, melyek felszaporodva szép rendet fognak e téren tartani a tóban. Erre már tavasszal készüljünk fel, mert a jó idő bizony az algát is meghozza.

Másik a vízszint megfelelő árnyékolása, amit sokan elfelejtenek. Ez lehet a tó feletti fás-ligetes növényzettel is ugyanúgy, mint a tavi növényekkel. Muszáj visszatérjek a tavirózsára, mert szépen be tudja teríteni a vízfelületet, virágzik is, és még az algásodást is gátolni tudja.

Mi legyen a madarakkal?

A halak és a madarak viszálya ugyanúgy gond, nálunk is, ahogy sok Olvasónál biztosan. Próbálkoztunk vízfelszín alá tehető madárhálóval, dús tavi növényzettel is. Most hamarosan egy speciális tükröt (tükörprizma) fogunk kipróbálni, amit a tó körüli növényzetre téve kell használni, elriasztja a madarakat. Ha beválik, becsület szavamra, elmesélem saját sikereinket vele!

Nincs elkésve! Ezeket a növényeket még júliusban is vetheti

2025. július 2. 16:10

Júliusban sem késő belevágni a kertészkedésbe! Összegyűjtöttük azokat a zöldségeket, fűszernövényeket és virágokat, amelyek most is vethetők.

Okos növény-összeültetések a balkonra

2025. július 1. 05:40

Az ügyesen összeállított kombinációk nemcsak esztétikusak, hanem praktikusak is: jobban kihasználják a teret és támogatják egymást a növények.

Mit dobjon a komposztba – és mit ne? Praktikus útmutató

2025. június 30. 13:10

A saját készítésű komposzt nemcsak a kertnek ajándék, hanem pénztárcakímélő és környezetbarát megoldás is.

Hangyák lepték el a veteményest? Ezeket próbálja ki!

2025. június 30. 08:10

A hangyák hasznosak is lehetnek, de ha elszaporodnak a veteményesben, komoly kárt okozhatnak. Így védekezhet természetesen ellenük!

Nyári támogatás a termésbiztonság érdekében

2021. április 19. 05:36

Növényeink nyári támogatásával sokat tehetünk a stressz-hatások okozta termésveszteség elkerüléséért, illetve többlettermés eléréséért. A szárazság vagy a kórokozók miatti gyenge indulás ellensúlyozására segítsük növényeiket természetes módon, élő algát (NEM DÖGLÖTT) tartalmazó biostimulátorral, az Algafix-el, kiegészítve szükséges mikro-makroelem lombtrágyákkal.

Anyagcsere-folyamatok, vízháztartás, fotoszintézis – Növénykondicionálók a TIMAC AGRO ajánlásával

2023. április 4. 13:14

Az elmúlt években óriási növekedésnek indult a növények anyagcsere-folyamatait támogató, biostimulátor-tartalmú, növénykondicionáló termékek használata. Ennek a folyamatnak valószínű kedvezni fog az idén induló Agrár-Ökológiai Program.

Alga lehet a jövő fehérjeforrása

2022. október 11. 15:03

Az algák szárazföldi termesztése válasz lehet a jövő humánélelmezési kérdéseire, miközben az élelmiszeralapanyag-előállítás környezeti fenntarthatóságát is javítaná.

Az Európai Bizottság az algatermelés bővítését akarja előmozdítani

2022. november 22. 09:42

Az Európai Bizottság célja az algatermelés jelentős növelése az EU-ban. Az ágazatot az „Alga-kezdeményezés” részeként stabillá és fenntarthatóvá akarják tenni, hogy megfeleljen a növekvő keresletnek.