Házikert

A nagylevelű csodamogyoró 8 csodálatos tulajdonsága

Agrofórum Online

Varázslatos tulajdonságokat tulajdonítanak neki, ami nem is csoda, hiszen ez a meseszép cserje rendkívüli gyógyhatással rendelkezik, amit évszázadok óta kihasználnak az emberek.

A név eredete és jelentése

A nevét valószínűleg tévesen használják, hiszen az angol „witch hazel” elnevezés nem a boszorkány (witch) szóból, hanem az óangol wice szóból származik, ami annyit tesz, mint hajlékony, rugalmas ág – épp olyan, mint amilyen a közönséges mogyoróé. Így tehát ez az elnevezés inkább azt jelenti, hogy „hajlékony ágú mogyoró”.

Azonban, hogy ne vegyünk el semmit a növényt körülölelő misztériumból, ezen a ponton megemlíthetjük, hogy bizony, e mogyoró ágát az évszázadok során szívesen használták fel boszorkányos praktikákhoz, varázslatokhoz és vízkeresésre. Nem véletlen, hogy J. K. Rowling ikonikus karaktere, a fiatal varázsló, Harry Potter első varázspálcája is csodamogyoróból készült.

Származása és felhasználása

A nagylevelű csodamogyoró (Hamamelis virginiana) Észak-Amerikában őshonos cserje, a csodamogyoró-félék (Hamamelidaceae) családjába tartozó faj. Mivel a növény erős gyógyhatású vegyületeket tartalmaz, széles körben használják a népgyógyászatban. Jellemzően a növény leveleit és kérgét dolgozzák fel, amit aztán gyógyteák és kenőcsök formájában láthatunk viszont.

Az alábbiakban pontokba szedtük a nagylevelű csodamogyoró egészségre gyakorolt előnyös hatásait:

1. Gyulladáscsökkentő hatású
A nagylevelű csodamogyoró galluszsavat, tanninokat és antioxidánsokat tartalmaz, amelyek erőteljes gyulladáscsökkentő hatással bírnak. Semlegesíti a szabadgyököket, ezért segíthet az akné, az ekcéma vagy a pikkelysömör kezelésében. Belsőleg alkalmazva, teaként hatékonyan csökkenti a gyulladásos folyamatokat, külsőleg kenőcsként segít a bőrpanaszok esetén.

2. Csökkenti a bőrirritációt
Hatékonyan csökkenti a bőr irritáltságát, fájdalmát és érzékenységét, valamint a viszketést, például rovarcsípések esetén.

3. Segít aranyér esetén
Mivel az aranyér is gyulladással és irritációval járó betegség, ami plusz viszketéssel, fájdalommal és duzzanattal jár, a nagylevelű csodamogyoró helyi alkalmazása segít a panaszok csökkentésében és a gyulladás, sőt a vérzés elmulasztásában is. Számos aranyérkenőcs tartalmaz emiatt nagylevelű csodamogyoró-kivonatot.

4. Elmulasztja az aknékat
Arckrémként a nagylevelű csodamogyoró rengeteget segít a gyulladt, pattanásos, aknés arcbőrön, mivel összehúzó hatású, és gyulladáscsökkentő hatású, így hamar összehúzza a pórusokat, megnyugtatja a bőrt és csökkenti az irritációt.

5. Enyhíti a fejbőr problémáit
A fejbőr leggyakoribb panaszai közé tartozik a pikkelysömör és a seborrheás dermatitisz. Ezeket hatékonyan lehet a nagylevelű csodamogyoró kivonatával kezelni, mert megnyugtatja a bőrt és meggyógyítja a sebes bőrfelületet. Bioboltokban éppen ezért lehet kifejezetten e célra készült, ilyen hatóanyagot tartalmazó fejbőrápoló sampont kapni, érzékeny bőrre.

6. Segít torokfájás esetén
Gyulladáscsökkentő hatása révén a nagylevelű csodamogyoró torokfájás kezelésére is használható. A főzete gargarizálás közben (vagy teaként elfogyasztva) csökkenti a duzzanatot és a nyeléssel járó fájdalmat, azonban a növényt tannintartalma miatt csak orvosi előírásra és megadott mennyiségben szabad elfogyasztani.

7. Segít a bőrkárosodás megelőzésében
A tanninokban gazdag nagylevelű csodamogyoró gazdag antioxidáns tartalmánál fogva megvédi a bőrt a károsodástól, például a nyári hónapokban.

8. Véd a fertőzések ellen
A növényben található tanninok antivirális hatást fejthetnek ki egyes vírusok, például az influenza A és a humán papillomavírus (HPV) ellen.

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Karácsonyi kaktusz: így pompázik minden évben

2024. december 4. 08:10

A karácsonyi kaktusznak télen világos, de hűvös helyre van szüksége. Az ideális hőmérséklet 10-15 °C között van.

Miért sárgul a lepkeorchideánk levele?

2024. december 4. 05:40

Az orchidea levelének sárgulását nem csak a közvetlen fénynek való kitettség okozhatja, pedig a legtöbb helyen ezt írják róla. De akkor miért sárgulhat még az orchidea levele?

A mikulásvirág így virágozhat újra minden évben

2024. december 3. 06:40

Mivel rövid nappalos növény, a színes fellevelek kialakulásához speciális fényviszonyokra van szüksége, napi 12-14 órás sötétségre.

Amarillisz vásárlása és gondozása: erre figyeljünk!

2024. december 2. 08:10

Az amarillisz – akárcsak a tulipán vagy nárcisz – geofita, ami azt jelenti, hogy hagymájában tárolja a növekedéshez szükséges tápanyagokat, és csak megfelelő körülmények között kezd el fejlődni.

Szárazságtűrő cserjék és szoliternövények

2022. augusztus 14. 06:37

Az évelők mellett a szárazságtűrő cserjéket is fontos megjegyezni, mert ökológiai értelemben nagyon fontos helyet foglalnak el a biodiverzitásban.

Kínai barátcserje: illatos érdekesség a kertben

2022. szeptember 13. 06:37

A melegedő éghajlatunk miatt értékes kerti növény is lehet a barátcserje, hiszen jól bírja a szárazságot, 2-3 méter magasra növő cserje lesz belőle.

Ültessünk nyáriorgona cserjét!

2023. március 3. 13:36

A nyáriorgona, más néven illatos nyáriorgona, pillangó- vagy lepkecserje (Buddleia davidii) egy gyorsan növő, évelő cserje, amely júliustól szeptember végéig hosszúkás, illatos fürtvirágzatával kápráztat el minket.

Különleges évelőnk: csengőbojt

2022. október 13. 05:36

A csengőbojt (Enkianthus) az erikafélék családjába tartozó kisfa vagy cserje. Nézzük mit érdemes tudni róla!