Növénytermesztés
Fizetett tartalom

Lemondjanak a magyar gazdák a kukoricáról, vagy csak gondolják át a termesztését?

Agrofórum Online

Visszanyerni látszik becsületét a kukorica Magyarországon, hiszen a 2023-as, negatív rekordot jelentő 746 ezer hektárnyi vetésterülettel szemben idén már 874 ezer hektáron kerültek földbe a magok. Milyennek értékeli az idei szezont a Gabonatermesztők Országos Szövetsége (GOSZ) elnöke nem sokkal a betakarítások vége előtt? Erről kérdeztük Petőházi Tamást október utolsó napjaiban.

„A tavaszi időjárás kedvezőnek bizonyult, volt elég csapadék, a megfelelő időben el tudtuk vetni a tervezett mennyiséget – emelte ki a GOSZ elnöke. – Még a 2022-es aszály következménye volt, hogy a kukorica vetésterülete visszaesett, illetve a jövedelmezősége is, hiszen korábban ez a kultúra vezérhajója volt a magyar szántóföldi növénytermesztésnek.”

Májusban már 10–14 tonnás hektáronkénti rekordhozamokat vetítettek előre néhányan az egységes kelési képből következtetve, bár Petőházi Tamás szerint mindez igen károsnak bizonyult, és egyfajta piacbefolyásolási szándékkal történhetett, hogy az árak ne emelkedjenek.

Április-májusban ugyanis már köztudott volt, hogy a világ nagy részén kevesebb kukoricát vetettek a szokásosnál, ennek következtében pedig várható volt, hogy csökkennek az átmenő készletek. Az áremelkedés megelőzése érdekében elindultak tehát a rekordtermést jósló hírek, de teljesen feleslegesen, alaptalanul, és piaci kárt okozva.

Petőházi Tamás, a GOSZ elnöke (Fotó: Vetőmag Szövetség/Facebook)
Petőházi Tamás, a GOSZ elnöke (Fotó: Vetőmag Szövetség/Facebook)

Júliusban aztán beköszöntött a hatalmas aszály, de a 2022-eshez képest szerencsére később, így a talajok vízkészlete magasabb volt, kisebb kár keletkezett. Mindezzel együtt is legalább 3-4 millió tonnával kevesebb kukorica termett a 874 ezer hektár vetésterületen, mint amire számítani lehetett.

Október 29-én még 35-40 ezer hektáron volt kint a kukorica, az eddigi országos termésátlag 5,8 t/ha. Ha a maradék is betakarításra kerül, akkor meglesz a 4,9-5 millió tonna termésünk, és ez elég a belső felhasználásunkra, ami 4 millió tonna.

Nem nagyon vannak exportkötések, nagyjából 300-400 ezer tonna kivitel lehet, volt átmenő készletünk is 2023-ról, vagyis nem üres raktárakkal indítottuk a szezont. 2025 szeptemberéig úgy látjuk, hogy több kereskedői kívánsággal szemben nincs szükség ukrán kukoricára Magyarországon. Jelenleg egyébként a magyar agrárkormányzat megtiltotta az ukrán gabonabehozatalt, ugyanakkor az EU-s országokból lehet importálni, bár bejelentési kötelezettséggel

– foglalta össze a legfrissebb helyzetet a GOSZ elnöke.

A 2024-es év kukoricatermesztés szempontjából teljesen „kettévágta” az országot. A déli területeken, elsősorban a Dél-Alföldön igen kedvezőtlenül alakultak az átlagok, 3,5-4,5 t/ha között, de az aszály áthúzódott a Dunántúlra is, Fejér megyében is komoly problémák adódtak.

Az ország többi részén viszont 7-7,5 tonnás átlagoknak örülhettek a gazdálkodók, vagyis szépen kezdenek körberajzolódni azok a területek, ahol az elmúlt három évben már nem lehetett nyereséget termelni a kukoricán, így a termesztők biztosan elgondolkodnak azon, hogy jövőre is ezt a kultúrát válasszák-e.

A kukorica is lehet alternatíva

„A kukoricát is lehet másképp termeszteni, vagyis akár a kukorica is lehet alternatívája – mutatott rá Petőházi Tamás. – A rendszeresen aszállyal sújtott területeken érdemes lehet nagyon korai hibrideket választani, vissza kell tehát térni a 300-as FAO számú kukoricákhoz, amelyek akár 6 Celsius-fokos talajhőmérsékletnél is elvethetők, március 20-25. környékén. Nem 80 ezres magszámmal, hanem 65–68 ezres csírával, amivel persze nem fog 15-16 tonnákat teremni, de a 7-8-9 tonnát stabilan hozni tudja.”

A GOSZ 2024-es kísérleteiből világosan látható, hogy – ugyanazt a technológiát alkalmazva – már kéthetes vetésidő-eltolódás is hektáronként 2-3 tonnás differenciát jelent. Ha viszont valakinek végképp elment a kedve ettől a kultúrától, akkor érdemes őszi kalászosokra váltania. Azokat ugyanis az aszály mindig olyan fenofázisban éri, amikor már nem viseli meg őket annyira. Idén is 5 millió tonna búza termett Magyarországon, vagyis rentábilis a termelése.

Most jött el a pillanat, hogy a termesztők kamatoztassák a helyspecifikus gazdálkodás ismereteit. Tisztában kell lenniük mind a területi, klimatikus adottságaikkal, mind pedig a gépesítettségükkel, agrotechnikai adottságaikkal, és az anyagi ráfordítási lehetőségeikkel. A helyi adottságok mentén, a technológiai fegyelem betartásával termelhetnek úgy, hogy a végén kijöjjön a matek

– tanácsolta a GOSZ elnöke.

A cirok mint alternatív növény kapcsán pedig megemlítette, hogy valóban jól látszik a térnyerése, a hazai vetésterülete 2-3 év alatt 25 ezer hektárról 55 ezerre nőtt. De azért érdemes vele óvatosan bánni, mert nem elég, ha a ciroktermelési kedv gyorsan növekszik, hanem azt a felvásárlási-feldolgozói oldalnak is ilyen ütemben kell követnie.

„Gyakorlati oldalról látok egy komoly problémát ezzel az afrikai eredetű növénnyel, mégpedig azt, hogy szereti a késői vetésidőt. Magyarországon akkor már szárazabbak lehetnek a talajok, ám ha lesznek április közepe táján vagy kicsit korábban vethető cirokhibridek, akkor az újabb lendületet adhat a termesztésének” – mondta Petőházi Tamás.

A piac kezelni fogja az aflatoxin-problémát

A mostanában gyakran emlegetett aflatoxin-szennyezettséget ő nem tartja egyelőre nagy problémának. Ha gyakoribbá válik, a piac fogja tudni kezelni.

Tény, hogy az aszályos, száraz hőhullámok az Aspergillus flavus gombáknak nagyon kedveznek, emiatt elszaporodnak a kukoricán, és stresszhelyzetben toxinokat termelnek. Azt is látjuk, hogy a fertőzést egyértelműen a megváltozott klíma okozza, és az egyes fajták között nincsenek nagy különbségek az ellenállóképesség terén. Agrotechnikában talán lehet, ám ez még vizsgálat alatt áll, több év kell a végleges következtetések levonásához.

Jelenleg úgy tűnik, hogy alacsonyabb a toxinfertőzöttség azokban a tételekben, ahol megtörtént a kétszeres növényvédelmi kezelés toxin ellen, de az is tény, hogy 25 fokos éjszakai hőmérsékletnél (ami idén is gyakran előfordult) nem lehet permetezni a kukoricát.

Ami pedig a friss piaci helyzetet illeti, a kukorica a várakozásoknak megfelelően kis áremelkedéssel reagál a kevesebb termésre, ami egész Európát érinti. Várhatóan a teljesen toxinmentes tételek ára akár jelentősen emelkedhet is, de az értékesítési döntést minden termelőnek a saját adottságai és lehetőségei függvényében magának kell meghoznia.

Korszakváltás küszöbén: 600–650 ezer hektárra fog csökkenni a szemes kukorica vetésterülete Magyarországon

2024. november 21. 08:10

Az EU déli tagállamai a kukoricánál stabilan magas hozamokkal dolgoznak. Kukoricát csak oda vetnek, ahol minden igényét ki tudják elégíteni.

Magyarország vetőmag-nemesítése méltóbb pályát érdemel

2024. november 19. 10:40

Az eddig bevált megközelítések helyébe új módszereket kell léptetnünk annak érdekében, hogy a vetőmag-nemesítésünk ismét megfelelő helyet foglalhasson el mind hazai, mind külföldi megközelítésben.

A kalászosok helye a növényi fehérjeforrások között

2024. november 14. 14:40

A növényi eredetű fehérjeforrások minőségének vizsgálatakor fontos figyelembe venni a fehérje biológiai hozzáférhetőségét és aminosav-összetételét is.

Technológiai fejlesztési lehetőségek napraforgónál

2024. november 14. 09:10

Vizsgáltuk a két legnagyobb őszi betakarítású, kapás növényünk ökostabilitását az országos termésátlagok felhasználásával a 2000–2022. évek között.

Itt vannak az objektív fajtakísérleti eredmények!

2023. szeptember 5. 11:40

Véget ért a Gabonatermesztők Országos Szövetsége, a Vetőmag Szövetség Szakmaközi Szervezet és Terméktanács, valamint a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara országos őszi búza és őszi káposztarepce posztregisztrációs fajtakísérlete. Az objektív felmérés eredményeit 2023-ban is összefoglaló kiadványokban tették közzé az érdeklődők számára a szervezők.

Posztregisztrációs fajtakísérlet: díjat kaptak a legjobb kukoricafajták tulajdonosai

2019. január 25. 14:39

A fajtakísérleti rendszer működtetésének célja, hogy az objektív eredmények birtokában a felhasználók kipróbált, megfelelő mennyiség és ismert minőség elérésére képes búza- és kukorica-növényfajták közül választhassanak. A kísérletek szakmai felügyeletét a Fajtakísérleti Innovációs Tanács (FIT) biztosítja.

Itt van a lista: ilyen kukoricát vegyen, ha nagy termést akar!

2019. december 6. 15:01

A kukorica posztregisztrációs fajtakísérletet ebben az évben a Nemzeti Agrárgazdasági Kamarával együttműködésben szervezte meg a Gabonatermesztők Országos Szövetsége és a Vetőmag Szövetség Szakmaközi Szervezet és Terméktanács.

Élt 12 évet - feltámadt 12 éve

2018. augusztus 1. 14:34

Keserű hangvételű írásom jelent meg 2006 júliusában az Agrofórum hasábjain: Élt 12 évet címmel. Az un. minősített növényfajták kísérletének megszűnésén való felháborodásomnak adtam hangot. Azóta a helyzet szerencsére megváltozott…