Miért véd a fagy ellen az, ha a fák törzsét fehérre meszeljük?

Agrofórum Online

Kérem válaszukat a kérdésemre! Miért véd a fagy ellen az, ha a fák törzsét fehérre meszeljük? Köszönöm.

Aki válaszol:
Dr. Csorba Virág kertészmérnök, növényorvos

Kedves Kérdező!

Fehérre meszelt törzsű fákkal sok helyen találkozhatunk, főként az ősz végi időszakban számít ez feltűnő jelenségnek. Nemcsak házikerti körülmények között, hanem útsorfák esetében, így díszfáknál is használatos kezelésről beszélünk. Házikertben is ajánlatos lehet a törzs meszelését akár az összes fa esetében elvégezni, de a csonthéjas gyümölcsfajoknál mindenképp. A meszeléssel nem a hideg ellen védjük meg a fákat, hanem a fagy következtében kialakuló törzsrepedéseket védhetjük ki. A fehér törzsű fákat a napsütés ugyanis lassabban melegíti fel egy-egy fagyos éjszaka után is, így előzve meg a hirtelen felmelegedés hatására bekövetkező fagyléc kialakulását.

A fehér törzs a napfényt visszaveri, így nemcsak a tél folyamán, hanem akár tavasszal is hasznunkra lehet. A fehér törzsű fák nedvkeringése tavasszal is később indul meg, így a virágzást fenyegető tavaszi fagyok ellen is kisebb mértékű védelmet nyújthat. A fagyléc elleni védelem mellett növényvédelmi szempontból is fontos megemlíteni a meszezés pozitív hatását. A fák kéregrepedéseiben megbújó kártevők és kórokozók ellen is hatékony kezelésnek bizonyul, valamint a mész a rákos sebek, metszési felületek kezelésére is alkalmazható.

A meszezést ajánlatos az ősz vége felé elvégezni, a lemosó kezelés elvégzése után. A száraz, napsütéses, szélcsendes őszi napok nemcsak az utolsó permetezésre, hanem a meszelés elvégzésére is megfelelnek. A napsütéses órákban végzett meszelés hamarabb megszárad, hirtelen csapadék hatására munkánk ugyanis gyorsan kárba veszhet. Ajánlatos tehát az időjárás előrejelzést is figyelembe venni, pár napos csapadékmentes időszakot választani.

A mésztejet festés előtt megfelelő, kb. 5%-os sűrűségűre kell keverni. Nem érdemes túlzottan sűrű anyagot a fa törzsére felvinni, hiszen ezzel akár a kártevők megbújása is elősegíthető. Az anyag felvitele előtt a fatisztogatási munkálatok elvégzése is indokolt, így a leváló kéregrészek eltávolítása is megtörténik. A meszezéshez érdemes gyökérkefét használni, így a fás részekbe is hatékonyabban juttatható be kikevert anyagunk.

Kiemelt kép: Pixabay

Miért festik fehérre a fák törzsét?

2019. november 28. 04:39

R. István kérdése: Miért szokták a fák törzsét fehérre festeni? Mi ellen véd, van-e haszna?

Véd a fagy ellen a fák törzsének lemeszelése?

2022. november 2. 04:36

Szeretném a segítségüket kérni abban, hogy vajon véd-e a fagy ellen is valamelyest a fák törzsének lemeszelése?

Hogyan védjük növényeinket a korai kihajtástól?

2023. január 17. 05:38

Hogyan védjük meg növényeinket a mostani enyhe időben a korai kihajtástól, hogy a későbbi fagyoknál ne fagyjanak vissza?

Érdemes a fák törzsét fehérre meszelni? Hogyan kell elkészíteni az oldatot hozzá?

2023. november 5. 08:40

Szeretném kérdezni, hogy a mésztejet a törzs meszeléséhez pontosan milyen mészből kell készíteni? A pontos eljárás (vízzel hígítás) is érdekelne. Köszönöm!