Házikert

A tiszafa sikeres átültetésének titka

Agrofórum Online

A tiszafa (Taxus baccata) egy sokoldalú, örökzöld növény, amely a kertek és parkok ékessége lehet. A tiszafák átültethetők, ha megfelelően előkészítjük őket.

A tiszafa lassan növekvő örökzöld növény, amely több száz évig is elélhet. Fiatal korában a korona kerekded, később pedig vízszintesen elágazó és kissé lecsüngő ágak jellemzik. A kéreg először zöld, majd vörösesbarna és pikkelyekben hámlik le.

Ideális hely a tiszafa számára

A tiszafa rendkívül alkalmazkodó és szinte bármilyen talajban megél. A legjobb növekedést félárnyékos vagy árnyékos helyen éri el, de az idősebb példányok jól tűrik a teljes napsütést is. A talaj legyen jó vízelvezetésű, humuszban és tápanyagokban gazdag, mivel a túl savas, mocsaras talajtípusokat nem kedveli.

A legjobb időpont a tiszafa átültetésére

A tiszafák átültetésére a legjobb időpont a kora ősz. Ilyenkor a talaj még elég meleg ahhoz, hogy a gyökerek új helyükön fejlődni tudjanak és rögzüljenek.

Hogyan készítsük elő a nagyobb tiszafákat az átültetésre?

A nagyobb tiszafákat érdemes néhány hónappal az átültetés előtt felkészíteni. A növényt körbe kell ásni, megfelelő távolságra a törzstől, hogy a gyökérlabdát előkészítsük. Ezt követően a növény körül keletkezett árkot laza, humuszban gazdag földdel kell feltölteni.

Hogyan ültessük át a tiszafát?

Az átültetés napján készítsük elő az új helyen a megfelelő méretű ültetőgödröt, amely legalább másfélszer nagyobb legyen, mint a növény gyökérlabdája. A gödör alját lazítsuk fel, és keverjünk hozzá durva homokot, hogy elkerüljük a pangó vizet.

Az átültetés során minden oldalirányú gyökeret el kell vágni, majd a növényt alulról óvatosan megemeljük, hogy kiszabadítsuk. Az átültetésnél törekedjünk arra, hogy minél nagyobb gyökérlabdával ássuk ki a növényt. Ha a növényt kis gyökérlabdával ültetjük át, akkor érdemes a koronát visszametszeni.

Mi a teendő, ha a tiszafa az átültetés után bebarnul?

Ha a növények az átültetés után barnulnak, de nem száradnak, akkor nincs ok aggodalomra. A tiszafák gyakran így reagálnak az átültetésre. Ha azonban 2-3 év elteltével sem javul a helyzet, akkor érdemes a probléma okát megvizsgálni.

A tiszafa felhasználása

A tiszafa sokoldalú, így számos célra használható a kertben. Ideális sövénynövény, mivel sűrű és zárt, így jól védi a kertet a kíváncsi tekintetek elől. Emellett különleges formákra is metszhető, mint például gömb, spirál vagy piramis alakzatok.

Figyelem!

A tiszafa veszélyes lehet emberekre és állatokra egyaránt, mivel minden része mérgező, kivéve a piros magköpenyt. Ezért ültették gyakran temetőkbe, ahol a halál szimbólumaként és a gonosz szellemek elleni védelmezőként szolgált. Számos legenda szerint a tiszafa a lelkek őrzője.

Ugyanakkor a tiszafa az újjászületés szimbóluma is. Ezt azon képességének köszönheti, hogy komolyabb sérülések vagy radikális visszavágás után is újra kihajt. Ősszel megjelenő élénkvörös bogyói az élet visszatérését jelképezik.

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

A közkedvelt pletyka teleltetése

2024. november 21. 11:10

Alapvetően igen könnyű a tartása, amely miatt kifejezetten népszerű növénynek számít, kül- és beltérben egyaránt.

Sötétkedvelő szobanövények komor otthonokba

2024. november 21. 05:40

Összegyűjtöttem a népszerű sötétkedvelő szobanövényeket, hogy a komor otthonból dzsungelt varázsolhassunk.

Hogyan gondoskodjunk a karácsonyi kaktuszról?

2024. november 20. 06:40

A karácsonyi kaktusz jól fejlődik cserépben a szabadban, árnyékban vagy beltérben, világos, indirekt fény mellett.

Így öntözze télen a leandert!

2024. november 19. 08:10

A víz minősége kulcsfontosságú a leander téli egészsége szempontjából. Előnyben részesítendő a kemény, meszes csapvíz.

Mérgező fásszárú növények a kertben

2020. február 25. 04:36

Felelős gondolkodású kertészként a fásszárú növények kiválasztásakor kell a legkörültekintőbbnek lennünk, hiszen a kertünkbe telepített fák, cserjék évtizedekig meghatározhatják a kert funkcióját és arculatát.

Kedvenc sövények és növényfalak: így takarjuk el a belátást növényekkel!

2023. július 18. 05:36

A sövények és növényfalak kiválóak arra, hogy egyrészt a kíváncsi szemek elől elrejtőzzünk, másfelől meg rendkívül jók a széltörésben.

Alkalmas mulcsnak a tiszafa és a fenyő lemetszett ága?

2024. február 14. 04:36

Érdeklődni szeretnék arról, hogy alkalmas-e mulcsnak a tiszafa és a fenyő lemetszett ága?

Őszi terméshatározó II. rész – tiszafa, csíkos kecskerágó, tűztövis és madárbirs

2019. október 6. 10:38

Városi sétáink és erdei kirándulásaink során is találkozhatunk azokkal a növényekkel, melyek termésének harsány piros vagy narancsos színe nem jótékony hatását hivatott mutatni – épp ellenkezőleg: a feltűnő színárnyalatok mérgező terméseket takarnak.