Házikert

Felülről vagy alulról öntözzük a szobanövényeket?

Agrofórum Online

Nem csoda, hogy ma már elbizonytalanodik az ember, ha a szobanövények öntözéséről van szó, hiszen egyszer azt tanácsolják, hogy merítsük meg őket vizes lavórban, máskor pedig azt, hogy csak alulról öntözzük, különben elrothadnak a növényeink. Mi hát akkor az igazság? Melyik a helyes öntözési módszer?

Az öntözés az egyik legfontosabb teendőnk a szobanövényeink nevelése során. Azonban nem mindegy, melyik fajtát hogyan, mikor és mennyi vízzel öntözzük meg. A cserepes növényeket ugyanis öntözhetjük alulról és felülről is. Mindkét módszernek megvannak a maga előnyei.

Számolnunk kell azonban azzal is, hogy a növényeink épp milyen növekedési fázisban vannak. Hol tartjuk őket (milyen fény-, hőmérsékleti és egyéb viszonyok mellett) és mekkora a növények vízigénye.

Alulról öntözni hatékonyabb

A szakemberek szerint az a legjobb, ha alulról öntözzük meg a növényeket, mert ez elősegíti a gyökérfejlődést. Így kellő vizet szív fel a talaj, de közben jó eséllyel elkerülhető a gombás megbetegedések kialakulása (amik a felülről történő locsolás során gyakran fellépnek).

Persze mindig figyelembe kell venni a növény egyedi igényeit. Némelyik növény ugyanis jobban kedveli, ha alulról öntözik, míg mások a felülről történő locsolást részesítik előnyben.

Ha alulról öntözzük meg a növényt, akkor célszerű a vízelvezető lyukakkal ellátott cserép alá egy vízzel teli tálat tenni. Így a talaj a kapilláris hatás révén, akár egy szivacs, felszívja a vizet. Éppen annyit, amennyire szüksége van.

Ebben rejlik a módszernek a zsenialitása. Ugyanis nem ázik át a talaj, nem pazarolunk vizet és nem csak a felső talajréteg lesz átitatva.

Ez a módszer egészségesebb gyökérrendszert és gyökérfejlődést eredményez, mint a felülről történő öntözés. Továbbá csökkenti a leveleken kialakuló betegségek kockázatát, hiszen azok mindig szárazok maradnak.

Nagyobb cserepek és dézsák esetében ez a módszer nehezebben kivitelező. Kivéve, ha eleve ilyen rendszerben neveljük a növényeket és minden dézsa alatt egy vizes tálka is van.

Felülről öntözni kényelmesebb

Azzal, hogy a lombozatra permetezzük a vizet, számos gombás megbetegedésnek adunk helyet. Így például a lisztharmatnak, a feketefoltosságnak és a rozsdának is. Valójában ilyenkor arra kellene törekednünk, hogy a fentről érkező víz a növények tövét érje. Azonban a sűrű és dús lombozatú növényeknél ez nagyon nehezen kivitelezhető.

A teraszon vagy a kültéri cserepes növényeknél ez nem jelent akkora gondot, hiszen ez az öntözési módszer az esőt utánozza. Így, ha elegendő szélmozgás van a kertben, akkor a levelek megszáradnak. Ez azonban a lakásban nehezebben megy.

A felülről történő öntözés előnye az, hogy gyorsabb. Főleg a nagy méretű cserepek esetében. Ha hosszú kiöntőjű locsolókannát választunk, akkor könnyebben találjuk el a növény tövét. Ebből kifolyólag a víz könnyebben a gyökerekhez jut.

Az alulról történő öntözés azért lehet problémás, mert idővel felhalmozódhatnak az ásványi sók a talajban, ami káros lehet a növények egészségére nézve.

Mit javasolnak a kertészek?

A kertészek azt javasolják, hogy a virágokat alulról öntözzük annak érdekében, hogy fenntartsuk a helyes tápanyagszintet. Az olyan szobanövények, mint például a fikusz és a fokföldi ibolya kifejezetten hálásak érte, ha alulról locsoljuk meg.

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

A közkedvelt pletyka teleltetése

2024. november 21. 11:10

Alapvetően igen könnyű a tartása, amely miatt kifejezetten népszerű növénynek számít, kül- és beltérben egyaránt.

Sötétkedvelő szobanövények komor otthonokba

2024. november 21. 05:40

Összegyűjtöttem a népszerű sötétkedvelő szobanövényeket, hogy a komor otthonból dzsungelt varázsolhassunk.

Hogyan gondoskodjunk a karácsonyi kaktuszról?

2024. november 20. 06:40

A karácsonyi kaktusz jól fejlődik cserépben a szabadban, árnyékban vagy beltérben, világos, indirekt fény mellett.

Így öntözze télen a leandert!

2024. november 19. 08:10

A víz minősége kulcsfontosságú a leander téli egészsége szempontjából. Előnyben részesítendő a kemény, meszes csapvíz.

Penészes a lakás? - Íme pár szobanövény, melyek párás lakásban tarthatók

2024. október 28. 05:40

Akár eljutunk a penészesedésből a szárazabb levegőjű lakásig, akár nem, olyan növényeket kell választani párás környezetbe, melyek víztakarékosak és keveset párologtatnak.

Hogyan válasszunk tápoldatot szobanövényeink számára?

2022. március 24. 07:24

Minden növénynek szüksége van tápanyag-utánpótlásra. Akár kertben, akár szobában neveljük őket, azért a fejlődésükhöz elengedhetetlen a gondos tápanyagozás és az elhasznált tápanyagok utánpótlása is. De mi alapján választunk tápoldatot a szobanövényeknek? Erre hoztam pár működő tippet, mert viszonylag ritka az az elv: ez bizony mindenre jó lesz.

Ismerjük meg az ’Év szobanövényét’ – íme a nyílgyökér!

2021. január 10. 11:17

Számtalan helyen találkozhatunk ezzel a növényfajjal, mégis kevesen ismerik a nevét és érdekes tulajdonságait. Idén az „Év szobanövénye”megtisztelő címet is elnyerte – ismerkedjünk meg közelebbről a nyílgyökérrel!

Mit tegyünk a felkopaszodó szobanövényekkel?

2023. március 4. 10:49

A felkopaszodás is az egyik jelzője annak, ha valami a szobanövényünknél nem klappol, nem ideálisak a körülmények számára.