Ház, táj

Egyedi adventi naptár – ötletek gyerekeknek

Agrofórum Online

Az adventi naptár szuper lehetőség gyerekeknek és felnőtteknek arra, hogy segítsen ráhangolódni a téli ünnepekre, és minden napban legyen egy kis csodával megédesített várakozás.

Idén december elsejére esik advent első vasárnapja. Az első gyertyagyújtás napjával megkezdődik a visszaszámlálás karácsony ünnepéig. Ez az időszak tökéletes lehetőség arra, hogy megteremtsük magunknak és a családunknak a türelemre tanító, programokkal és meglepetésekkel teli várakozásra az alkalmat.

A gyermekek és a játékos kedvű felnőttek számára is remek lehetőséget jelent az adventi naptár, amely minden napra tartogat egy kis meglepetést, és segít a visszaszámlálásban. Gyermekek számára azért is nagyon hasznos, mert az adventi naptár érthetőbbé teszi nekik az ünnepekig hátralévő időt, és türelemre tanítja őket.

Egy kis előkészülettel az adventi naptárunkat egyedivé és személyesebbé tudjuk tenni, lássunk ehhez néhány ötletet!

Ne mindig édesség legyen

Bár nagyon aranyosak az üzletekben kapható, csokoládékat rejtő naptárak, és ennyi csoki senki fogainak nem árt meg, mégis, ha egyszer tudunk szánni egy kicsit több erőforrást – időt és költséget is – , akkor vásárolhatunk, vagy mi magunk is varrhatunk kis zsákocskákat, vagy állíthatunk össze kis dobozokból egy álló naptárat is, amikbe elrejthetjük a napi meglepetéseket. Ez nyilván attól is függ, hogy mivel szeretnénk meglepni a gyerekeket.

Ha idő hiányában vagyunk, de szeretünk alkotni, akkor varrjunk egy nagy zsákot, és minden nap éjszaka csempésszük bele az aznapi ajándékot!

Nagyobb játékkészletek felosztása

Opció lehet egy nagyobb, többrészes játékkészlet választása (pl.: építőkockák, legó, kirakó), mert ezek tartalma több napra is elosztható. Remek ötlet lehet az is, hogy ha karácsonyra egy picit nagyobb ajándékot kap a gyermek (pl.: babaház, kiskonyha, barkácsasztal), akkor az ahhoz való kisebb kiegészítőket kapja meg az adventi naptárból.

A nagyobb készletek szétosztásával minden nap megvan a meglepetés és a gyűjtögetés öröme
A nagyobb készletek szétosztásával minden nap megvan a meglepetés és a gyűjtögetés öröme

Kreatív készletek

Ceruzakészletek, filctollak, zsírkrétacsomagok felosztása is tökéletes ajándék lehet. A legkisebb művészek így a színeket is gyakorolhatják, hogy minden napra jut 1-2 (készlet méretétől függően). Már kaphatunk a legkisebb művészek részére is teljesen adalékanyag-mentes méhviaszkrétákat és -ceruzákat is. Kereshetünk olyan forgalmazót, ahol mi válogathatjuk össze a színeket.

Ebben az esetben jó ötlet lehet, hogy az adventi naptár első meglepetéseként egy színezőfüzetet ajándékozzunk a kicsiknek, és ezt karácsonyig ki tudják színezni a ceruzákkal vagy krétákkal.

Ezenkívül gyurmakészletet, komplett barkácskészletet is feloszthatunk, vagy kombinálhatjuk ezeket a ceruzakészlettel.

Készíthetünk magunk is 24 kicsi, vagy egy nagy zsákot, amibe tesszük a meglepetéseket
Készíthetünk magunk is 24 kicsi, vagy egy nagy zsákot, amibe tesszük a meglepetéseket

Gyűjteménybővítés

Kis gyűjtögetők részére kiváló ötlet lehet, hogy ez alatt a 24 nap alatt bővítjük számukra az értékes készletüket. Ilyenek lehetnek a szalvéta-, bélyeg-, üveggolyó- vagy ásványgyűjtő gyerkőcök számára beszerzett új darabok.

Fejlesztő játékok

Erről a kategóriáról rögtön a Montessori-játékok jutottak eszembe, amelyek jellemzően több részből tevődnek össze. Ezeket is szét lehet osztani a napok között, hogy az adventi időszak végén egy szép, teljes játék kijöjjön belőle. Gondolhatunk mágneses, szám- vagy színtanulós játékokra is.

Minden napra egy szép mese

Tökéletes és különleges „adventi naptár” lehet egy 24 napon keresztül folytatódó mese, amelyet a nagyobb gyerekek már maguk elolvashatnak, vagy esti meseként felolvashatunk nekik. Azok a mesegyűjtemények is jók, amelyek több kisebb meséből tevődnek össze.

Lehet vegyíteni a különböző ötleteket
Lehet vegyíteni a különböző ötleteket

Közös élmények a tárgyi ajándékok mellett

Találjunk ki közös, kisebb családi programokat a gyerekeknek, amiket az adventi időszak alatt vegyíteni lehet materiális ajándékokkal! Előny, ha a napok többségére olyan programot szervezünk, amelyeket otthon is meg lehet valósítani, hogy eső esetén is meg lehessen tartani, például:

  • mézeskalács vagy más karácsonyi süti készítése;
  • forrócsoki készítés és ivás;
  • készíthetünk cipősdobozt vagy tartós élelmiszercsomagot a rászoruló családok részére;
  • piknikezés a nappaliban;
  • közös karácsonyi filmnézés (kicsit tovább fennmaradva);
  • közös lakás- vagy házdíszítés;
  • közös ajándékkészítés nagyszülőknek;
  • közös karácsonyi dekoráció, karácsonyfadísz készítés;
  • karácsonyi könyvek kölcsönzése könyvtárból.

A szombatok vagy vasárnapok programjára kitalálhatunk valami nagyobb, hosszabb eseményt, például:

  • korcsolyázás, szánkózás;
  • kirándulás egy különleges helyszínre;
  • adventi vásárba menni;
  • kézműves foglalkozáson részt venni.

Remélem, ezekkel az ötletekkel sikerül izgalmassá és élményekkel telivé tenni az adventi időszakot. Mindenkinek csodálatos közös programokat és meghitt pillanatokat kívánok!

Kapcsolódó cikkek:

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Két új, növényvédő szernek nem minősülő, növényvédelmi hatású anyag került fel a hivatalos listára

2024. november 25. 05:40

A magnézium-hidroxid és a takarmánybaltacim-pellet is bekerült az Európai Unió nyilvántartásába, mint növényvédelmi hatású egyszerű anyag. A hivatalos értékelés során meghatározzák, hogy mekkora dózisban, és milyen növénykultúrában alkalmazhatók.

Tökfélék mindenhol – az óriástöktől a pézsmatökig

2024. november 18. 05:40

Nem maradhat ki a felsorolásból a téli tökök színes és kilogrammokban gazdag csoportja sem: most jön az óriástök, a pézsmatök, a Hokkaido-tök és a Halloween-tök is.

Tökfélék mindenhol – a lopótök, a laskatök és a luffatök

2024. november 12. 05:40

A tökfélék között is nagy térigényűnek számít a lopótök, a laskatök és a luffatök. De nem ez az egyetlen különlegességük: mi mindent lehet készíteni a lopótökből, mi a különbség a laskatök és a fügelevelű tök között, és hogyan készíthető a luffatökből szivacs?

Mit jelent a hideg és a meleg komposztálás?

2024. november 5. 05:40

A komposztálás egy olyan eljárás, amely természetes biológiai folyamatokon alapul, és amelynek eredményeképpen humuszképző anyagok és szervetlen ásványi sók keletkeznek. Ezen belül megkülönböztetünk hideg és meleg komposztálást.

Adventi készülődés – asztali és ajtódíszek

2020. november 30. 08:36

Minden évben szentelek időt egy kis alkotásra az adventi időszakban is. Az elkészült dísz- vagy használati tárgyak hol ajándékba, hol a család részére készülnek. De hogyan kezdjünk neki magunk egy ünnepi ajtódísz vagy asztali dísz elkészítéséhez?

Tiszai halászléért 200 kilométerről is eljönnek

2020. december 16. 09:31

A tiszacsegei halászcsárda elődjét az 1900-as évek elején építették, mondhatnánk közkívánatára, a komppal átkelő éhes utazók részére, a helyi halászok pedig folyamatos ellátást biztosítottak a konyhának. Azóta igencsak sok víz lefolyt a Tiszán, a friss hal sem a csárda előtti folyóból kerül már az asztalra, de az egykori népszerűség mit sem változott.

Még nem késő: kreatív Advent – koszorúkészítés otthon

2018. december 18. 04:36

Bár már meggyújtottuk a második gyertyát is, sosem késő a tapasztalatokat és ötleteket megosztani a koszorúkészítés kapcsán. Ebben a cikkben saját élményeimet osztom meg a Kedves Olvasóval az alkotás előkészületeitől kezdve a kivitelezésen át egészen a végeredményig.

Ház, táj Képgaléria

Ami nélkül nincs karácsony

2018. december 18. 04:47

A fenyőfatermelés egy igen hosszú, 10-14 éves folyamat, és elég kockázatos a munka eredménye. A termelési, illetve értékesítési nehézségek mellett további problémát jelentenek a gazdálkodóknak a magas bérleti összegek.