Az adventi naptár szuper lehetőség gyerekeknek és felnőtteknek arra, hogy segítsen ráhangolódni a téli ünnepekre, és minden napban legyen egy kis csodával megédesített várakozás.
Idén december elsejére esik advent első vasárnapja. Az első gyertyagyújtás napjával megkezdődik a visszaszámlálás karácsony ünnepéig. Ez az időszak tökéletes lehetőség arra, hogy megteremtsük magunknak és a családunknak a türelemre tanító, programokkal és meglepetésekkel teli várakozásra az alkalmat.
A gyermekek és a játékos kedvű felnőttek számára is remek lehetőséget jelent az adventi naptár, amely minden napra tartogat egy kis meglepetést, és segít a visszaszámlálásban. Gyermekek számára azért is nagyon hasznos, mert az adventi naptár érthetőbbé teszi nekik az ünnepekig hátralévő időt, és türelemre tanítja őket.
Egy kis előkészülettel az adventi naptárunkat egyedivé és személyesebbé tudjuk tenni, lássunk ehhez néhány ötletet!
Ne mindig édesség legyen
Bár nagyon aranyosak az üzletekben kapható, csokoládékat rejtő naptárak, és ennyi csoki senki fogainak nem árt meg, mégis, ha egyszer tudunk szánni egy kicsit több erőforrást – időt és költséget is – , akkor vásárolhatunk, vagy mi magunk is varrhatunk kis zsákocskákat, vagy állíthatunk össze kis dobozokból egy álló naptárat is, amikbe elrejthetjük a napi meglepetéseket. Ez nyilván attól is függ, hogy mivel szeretnénk meglepni a gyerekeket.
Ha idő hiányában vagyunk, de szeretünk alkotni, akkor varrjunk egy nagy zsákot, és minden nap éjszaka csempésszük bele az aznapi ajándékot!
Nagyobb játékkészletek felosztása
Opció lehet egy nagyobb, többrészes játékkészlet választása (pl.: építőkockák, legó, kirakó), mert ezek tartalma több napra is elosztható. Remek ötlet lehet az is, hogy ha karácsonyra egy picit nagyobb ajándékot kap a gyermek (pl.: babaház, kiskonyha, barkácsasztal), akkor az ahhoz való kisebb kiegészítőket kapja meg az adventi naptárból.
Kreatív készletek
Ceruzakészletek, filctollak, zsírkrétacsomagok felosztása is tökéletes ajándék lehet. A legkisebb művészek így a színeket is gyakorolhatják, hogy minden napra jut 1-2 (készlet méretétől függően). Már kaphatunk a legkisebb művészek részére is teljesen adalékanyag-mentes méhviaszkrétákat és -ceruzákat is. Kereshetünk olyan forgalmazót, ahol mi válogathatjuk össze a színeket.
Ebben az esetben jó ötlet lehet, hogy az adventi naptár első meglepetéseként egy színezőfüzetet ajándékozzunk a kicsiknek, és ezt karácsonyig ki tudják színezni a ceruzákkal vagy krétákkal.
Ezenkívül gyurmakészletet, komplett barkácskészletet is feloszthatunk, vagy kombinálhatjuk ezeket a ceruzakészlettel.
Gyűjteménybővítés
Kis gyűjtögetők részére kiváló ötlet lehet, hogy ez alatt a 24 nap alatt bővítjük számukra az értékes készletüket. Ilyenek lehetnek a szalvéta-, bélyeg-, üveggolyó- vagy ásványgyűjtő gyerkőcök számára beszerzett új darabok.
Fejlesztő játékok
Erről a kategóriáról rögtön a Montessori-játékok jutottak eszembe, amelyek jellemzően több részből tevődnek össze. Ezeket is szét lehet osztani a napok között, hogy az adventi időszak végén egy szép, teljes játék kijöjjön belőle. Gondolhatunk mágneses, szám- vagy színtanulós játékokra is.
Minden napra egy szép mese
Tökéletes és különleges „adventi naptár” lehet egy 24 napon keresztül folytatódó mese, amelyet a nagyobb gyerekek már maguk elolvashatnak, vagy esti meseként felolvashatunk nekik. Azok a mesegyűjtemények is jók, amelyek több kisebb meséből tevődnek össze.
Közös élmények a tárgyi ajándékok mellett
Találjunk ki közös, kisebb családi programokat a gyerekeknek, amiket az adventi időszak alatt vegyíteni lehet materiális ajándékokkal! Előny, ha a napok többségére olyan programot szervezünk, amelyeket otthon is meg lehet valósítani, hogy eső esetén is meg lehessen tartani, például:
- mézeskalács vagy más karácsonyi süti készítése;
- forrócsoki készítés és ivás;
- készíthetünk cipősdobozt vagy tartós élelmiszercsomagot a rászoruló családok részére;
- piknikezés a nappaliban;
- közös karácsonyi filmnézés (kicsit tovább fennmaradva);
- közös lakás- vagy házdíszítés;
- közös ajándékkészítés nagyszülőknek;
- közös karácsonyi dekoráció, karácsonyfadísz készítés;
- karácsonyi könyvek kölcsönzése könyvtárból.
A szombatok vagy vasárnapok programjára kitalálhatunk valami nagyobb, hosszabb eseményt, például:
- korcsolyázás, szánkózás;
- kirándulás egy különleges helyszínre;
- adventi vásárba menni;
- kézműves foglalkozáson részt venni.
Remélem, ezekkel az ötletekkel sikerül izgalmassá és élményekkel telivé tenni az adventi időszakot. Mindenkinek csodálatos közös programokat és meghitt pillanatokat kívánok!