A következő vitatott kérdésben szeretnék véleményt kérni. A telkünkön élő 35 éves vörösfenyő levelei okozhatják-e a telekhatár mellett, a szomszéd telkén a fánkhoz közeli, nem csak a korona alatti fűvetésnek a pusztulását? Rendelkezik-e a fenyő lehulló tűlevele a fűre toxikus anyaggal, ami a fű elhalását okozhatja? A szomszéd állítja, hogy a vörösfenyő a kelő fű pusztulását okozza, és követeli a telkemen élő fa kivágását.
Aki válaszol:
Dr. Némethy Zsuzsanna, ny. egyetemi adjunktus
Kedves tanácsot kérő Kerttulajdonos!
A vörösfenyő (Larix decidua) lombhullató fenyőfaj, év közben nem, csak ősszel halnak el levelei, ez egyszerre történik, télre kopaszodik fel a fa, ami nem betegség, hanem a fa jellegzetessége. Tehát év közben tűlevelei csak ritkán potyognak a fáról.
A szomszédja feltételezése, amit ő állításként kommunikál, téves. Nincs olyan, nem ismert bármilyen kórokozó, kártevő, ami a fenyőt is és a füvet is képes megfertőzni, károsítani. Ugyancsak nincs adat arra vonatkozóan, hogy a tűlevelekből más növényekre toxikus anyag oldódna ki. Ezekre irodalmi adatokkal, sem tapasztalatokkal nem rendelkezünk.
Miért nincs igaza a szomszédnak?
Ha a szomszéd állítása igaz lenne, hogy a vörösfenyő levelek károsító hatással rendelkeznének a fűre, az a jelenség az elmúlt 35 év folyamán már korábban is fellépett volna az Ön kertjében és a szomszédnál is. Erre viszont nincs példa, a szomszéd sem hivatkozik rá.
A fák lombja alatt előfordulhat, hogy elsősorban a lombkorona árnyékoló hatása miatt, a gyep nem érzi jól magát a számára szükségesnél kevesebb fény miatt, de ez a jelenség, kizárólag a korona alatt és ahhoz közel léphetne fel. A csatolt képen viszont a gyepterület teljes felületén és egyenletesen megjelenő hiányos gyepállomány látható, ami kialakulhatott a kelés idején nem megfelelő kezelés, ápolás miatt, vagy a túlzott öntözés okán is.
Kelő csíra- és fiatal fűnövények gyakori pusztulását okozhatják a talajban élő kórokozók, amik az úgynevezett szártő- vagy palántadőlés betegséget idézhetik elő. Olyan esetben válhatnak súlyossá, amikor friss, nem teljesen lebomlott, és sok szerves anyagot (pl. komposztot) terítenek a magágyra, és mellette fokozott módon öntözik azt a biztos eredés érdekében. Ilyen körülmények között a kelő fűnövénykék egy része elhal, és a fű kiritkul. A hivatkozott szomszéd gyepén a fűritkulás egyenletesnek látszik, ami arra utal, hogy azonos hatás érte a gyepet a teljes területen, nem egy kis folton jelent meg a probléma.
Valóban a fenyőfélék savanyú talajban érzik jól magukat, és a lehullott leveleik enyhén savanyítják a fa koronája alatti talajt. Ahogy a más lomblevelet sem ajánlott a gyepen vastag rétegben hagyni árnyékoló, fényelzáró hatása miatt, a fenyő tűleveleket sem. Vékony rétegben fűre hulló tűlevelek nem okozhatnak semmiféle károsodást a fűben, a talaj felszínén lassú komposztálódási folyamat indul el, és tápanyaggal látja el a gyepet néhány hónap múlva.
Megoldási lehetőségek
Tudomásom szerint pl. Budapesten is a kertben élő díszfákat csak az Önkormányzat hozzájárulásával lehet kivágni, előzetes írásos engedély alapján. Javaslom, forduljon az Önkormányzathoz, velük tisztázza ezt a lehetetlen helyzetet.
A 35 éves fa lehetséges, hogy régebb óta él a helyén, mint a szomszédja, aki ebben az esetben a telkét úgy vásárolta meg, hogy tudott a fa létezéséről. Ezért el kell tűrnie, különösen amiatt is, hiszen nem az ő telkén helyezkedik el.
Esetleg megoldás lehetne, ha ősszel, a vörösfenyő végleges levélhullása idején felajánlja a szomszédja kertjében az Ön fenyője leveleinek összegyűjtését a későbbi vita megelőzésére.
A fűpusztulás okát teljes biztonsággal csak a helyszínen vett növény- és talajminta vizsgálatával lehet megállapítani, de mindezt nem az eset után 1 évvel. Ezen is érdemes gondolkodni, persze nem Önnek, hanem a szomszédnak.
Remélem segítettem az együtt gondolkodásban.
Kiemelt kép: Pixabay