PR cikk
Fizetett tartalom

Gyeptelepítés kevesebb nyűggel, gyorsabban? 5 egyszerű tipp a haragoszöld kertért!

IKR Agrár Kft.

Úgy tartják, hogy a világon kétféle emberrel találkozhatunk: az egyik már próbálkozott szakszerű gyeptelepítéssel otthonában, vagy a munka részeként sportpályákat, parkokat gondozva, míg mások szerint „a fű zöld és nő”. Nem véletlen, hogy bár mindkét csoport haragoszöld gyepet szeretne, közülük csak azok járnak sikerrel, akik munkaként gondolnak a gyepápolásra. A pázsit ugyanis kényes jószág, hosszas talaj-előkészítés, tápelemfeltöltés, locsolás és nyírás nélkül hiába várunk smaragdzöld gyepszőnyeget. Hacsak – és ez két fontos kivétel – nem sajátítunk el előre néhány trükköt a feladat leegyszerűsítéséhez, és nem tesszük könnyebbé a dolgunkat egy modern gyeptrágyával!

A fűfélék tápanyagigényéhez összeállított készítmények ugyanis kimondottan olyan tápelemeket tartalmaznak, amikre pázsitunknak szüksége van, ráadásul úgy adják meg a lendületes kelést, dús bokrosodást a kerti vagy sportgyepnek, hogy az a bolygónk vízkészletét sem mérgezi. Ebben a kategóriában újító szemléletet képvisel az IKR Agrár pázsit műtrágyája, a LOVOGREEN, ami két változatban érhető el. Külön összetétellel, kimondottan a tavaszi és őszi gyeptelepítéshez, gyepápoláshoz, immár online rendeléssel is az új IKR Agrár webshopon keresztül.

Miért lesz szükségünk pázsitműtrágyára, ha haragoszöld gyepet szeretnénk?

A tömött, smaragdzöld pázsit kialakítása nem ördögtől valóan bonyolult, de folyamatos erőfeszítést kíván. Az egyik legfontosabb, hogy a gyeptelepítés után a fűszőnyeget folyamatosan 4-5 centiméter hosszúságúra kell nyírnunk. Ehhez pázsitunknak egész évben, állandó mennyiségben lesz szüksége vízre, és ami ugyanennyire fontos: tápelemekre! Ebben a tekintetben ráadásul az sem mindegy, milyen terméket választunk, a rossz hatóanyag-tartalom, összetétel ugyanis több kárt okozhat, mint hasznot a füvesítésnél.

Következzen néhány elhibázhatatlanul egyszerű tipp a kedvünkre való, tömött gyepszőnyegért, illetve azt is elmeséljük, miért nélkülözhetetlen segítőtárs mindebben a modern gyeptrágyák új generációja, a LOVOGREEN!

Gyeptelepítési és gyepápolási aranyszabályok a mélyzöld pázsitért!

1., Gondosan készítsük elő a talajt a gyeptelepítés előtt!

A pázsitgondozásra is igaz: hiába minden későbbi erőfeszítés, ha az alapokkal baj van. Amennyiben a befüvesítésre kerülő területnek rossz a lejtése, gödrös a felszíne, akkor azokban a foltokban, ahol az eső- vagy öntözővíz összegyűlik, kipusztul még a legkiválóbb fűmagból sarjadó gyep is. Ügyeljünk, hogy vetés előtt egyenletes, aprómorzsás felszínt alakítsunk ki a füvesítésre szánt részen, ideális esetben enyhe, pár százalékos lejtéssel!

2., Öntözzük rendszeresen, bőségesen a gyepet!

Az egyre aszályosabb klímánkon lényeges, hogy a befüvesített területet rendszeresen öntözni tudjuk. Locsoláskor a „kevesebbszer, de nagyobb mennyiséget” elve a jobb megoldás. A sokszor kijuttatott, kis mennyiségű víz miatt a pázsit gyökérzete ugyanis a talajfelszín közelébe húzódhat, ami növeli az extrém forrósággal szembeni érzékenységet. Az öntözéshez kerüljük a déli órákat, a vízcseppek ilyenkor parányi nagyítókként felerősíthetik a napsugarakat, megégetve ezzel a levélzetet.

3., Tápláljuk modern, szabályozott hatású gyepműtrágyával a pázsitot!

A LOVOGREEN gyepműtrágya-család nemcsak speciálisan a pázsitfűfélék igényeire szabott tápelem-összetétellel bír, összetevőit lassan, úgynevezett szabályozott hatás keretében adja le. Annak köszönhetően, hogy a szemcsékből a víz és a talajbaktériumok csak lassan oldják ki a hatóanyagokat, a kijuttatás után akár 2-4 hónapig képes megadni minden gondoskodást, amire a gyepszőnyegnek szüksége van. Emiatt is tekinthetjük igazi win-win megoldásnak a kertben: a gyep gyorsan, élénkzöld színben növekedhet a segítségével, nekünk pedig mindez kisebb munka. A LOVOGREEN-t ugyanis elég ritkábban kiszórni, ez nemcsak kevesebb munkaórát, de kisebb talajtömörítő hatást is jelent.

4., Iktassuk ki a pázsittal versengő gyomokat!

Az egybefüggő, zöld gyepszőnyeg kialakításához elengedhetetlen, hogy leszámoljunk a vízért, tápelemekért és napfényért versengő gyomfélékkel. A legtöbb gondot itthon a tarack, gyermekláncfű, moha, madársóska, muharfélék okozzák, ha azonban rendszeresen alkalmazunk gyomásót vagy a gyomirtó permetezést, nem lehet gond kordában tartásuk.

5., Kerüljük el a káros talajtömörödést!

A smaragdzöld gyephez elengedhetetlen, hogy a levegő, a víz és vele a tápanyagok eljussanak a pázsit gyökérzónájába, így minden szezonban időt kell szánnunk a taposás és öntözés miatt fellépő talajtömörödés korrigálására. A speciális gyepszellőztető eszközökkel erre nyár végén, ősszel évente legalább egyszer sort kell keríteni, de az igénybevételtől függően akár többször is szükség lehet rá.

*

Az IKR Agrár LOVOGREEN gyepműtrágya 5 és 10 kilogrammos kiszerelésben érhető el, az eltérő összetételét szigorú laboratóriumi elemzések alapján határozták meg.

  • Tavaszi gyeptelepítéshez és ápoláshoz LOVOGREEN NPK 20-5-8 + 2 MgO – a benne található extra nitrogén ugyanis segíti a pázsit gyors növekedését, a magnézium-oxid pedig a klorofillképződéshez nélkülözhetetlen, ami növény zöld színét adja.
  • Őszi gyeptelepítéshez és ápoláshoz LOVOGREEN NPK 10-5-20 + 4 MgO gyeptrágya – amiben plusz foszfor és kálium segíti a gyökérzet megerősödését a téli átteleléshez.

Miért igényel többet gyepünk a hagyományos ammónium-nitrát műtrágyáknál?

Bár a nitrogén elengedhetetlen pázsitunk folyamatos növekedéséhez, nyírásához, de nem mindegy, hogy ezt milyen formában juttatjuk ki a gyepre. A hagyományos gyepműtrágyákban található ammónium-nitráttal ugyanis akár magunk ellen is dolgozhatunk. A modern LOVOGREEN műtrágyákat forgalmazó IKR Agrár Kft. hangsúlyozza, ezt minden gyeptelepítésben gondolkozó kerttulajdonosnak és szakembernek tudnia kell.

Mindegy, hogy sportpályák, parkok vagy épp saját kertünk befüvesítését tervezzük, jó tisztában lennünk a klasszikus műtrágyákban előforduló ammónium-nitrát korlátaival. Ez ugyanis egy erőteljes perzselő hatással dolgozó anyag, aminél könnyű túllépni a javasolt dózist a kijuttatás során. Amennyiben egy ilyen termék használatát követően a levélzet elsárgul, foltokban pusztulni kezd a pázsit, akkor esély van rá, hogy hibát vétettünk. Az ilyen nitrogén hatóanyag használatát azoknak is érdemes kerülniük, akik ügyelnének bolygónk egészégére. Az ammónium-nitrát ugyanis egy gyorsan kimosódó sóféle, ami károsíthatja a természetes vízbázisokat, ha felgyűlik azokban. A LOVOGREEN műtrágya megalkotásakor ezért kerestünk hatékony, de környezetbarát alternatívát, ami a karbamid-nitrogén lett. A LOVOGREEN esetében karbamid-formaldehid kerül a termékbe, amivel a nitrogén lassan, kimosódásra kevésbé hajlamos formában szabadulhat fel. A tápelemek ezzel tovább elérhetőek a pázsitnak, a LOVOGREEN-nel dolgozó kerttulajdonosoknak így elég tavasszal–ősszel 1-3 alkalommal gyeptrágyázniuk. A 2-3 hónapos hatóidő ugyanis mindent biztosít, amire a pázsitnak egy díszkerti, közepesen–erőteljesen igénybe vett gyepszőnyegnek szüksége van

– meséli a legfontosabbakat termékükről az IKR Agrár szakértője. A gyeptelepítésen fáradozóknak külön kiemeljük: sose feledkezzünk meg a gyeptrágyázás után a rendszeres öntözésről sem, hiányában ugyanis nem aktiválódnak a műtrágya hatóanyagai!

Dr. Márton Lénárd, az IKR Agrár Kft. kereskedelmi igazgatója a LOVOGREEN gyepműtrágya-családdal kapcsolatos tudnivalók sorát azzal bővíti, hogy a gyeptrágya hatékonyságát más termékeikhez hasonlóan folyamatos kísérletsorozatokkal igazolják Magyarországon is.

Az IKR Agrár őrzi azt a bábolnai szellemiséget, amit a CPS-en, majd az IKR-en keresztül a magyar mezőgazdaságban dolgozók több mint 5 évtizede ismernek. A modern, magyar viszonyokhoz ideális agrártechnológiák kutatásának ezt a szenvedélyét ültettük át a gyeptelepítés és gondozás világába is a LOVOGREEN műtrágyákkal. Ezek külföldön 3, itthon 2 éve segítenek kevesebb fáradozással megteremteni a makulátlan zöldterületeket. Cégünk 2012 óta tagja a kontinens egyik legnagyobb agrártermelő, kereskedelmi, vegyipari és élelmiszeripari vállalategyüttesének, az AGROFERT HOLDING a.s-nek. A terméket az együttműködésnek köszönhetően Csehország piacvezető műtrágyaüzemében gyártják, de összetételében mindig figyelembe veszik az általunk gyűjtött kísérleti eredményeket, vásárlói visszajelzéseket is.

A LOVOGREEN gyepműtrágyákat biztonságos, online vásárlással is megrendelhetjük a gyeptelepítéshez az IKR Agrár webshopjából.

*

Mélyzöld, tömött pázsit a lehető legkevesebb munkával? Bízza a tápanyag-utánpótlás feladatát a LOVOGREEN hosszú hatóidejű, szabályozott hatású szilárd műtrágyáira!

Négyes jubileum és gépújdonságok az ANDEST-2005 Kft.-nél az AGROmashEXPO-n!

2025. január 18. 10:10

A 2025-ös AGROmashEXPO kiállításra jól ismert termékeket és számos újdonságot is felvonultat a cég, amelyek az „A” pavilon 207A standján lesznek megtekinthetők.

Hogyan juttassam ki a nitrogénműtrágyát, és melyik műtrágyát válasszam?

2025. január 17. 16:10

Legkésőbb januárban meg kell tervezni az őszi vetések nitrogén-fejtrágyázását, hiszen közeleg az az időszak, amikor a búza és a repce ismét fejlődésnek indul, és akkor bizony nem szabad késlekedni.

Erősebb önjáró permetező, precízebb direktvetőgép, ÁTK-pályázathoz való traktorok

2025. január 17. 08:10

Számos újdonság a permetezőgépektől a traktorokon át a rakodógépekig a szegedi székhelyű SZEGÁNA Kft. termékválasztékából.

A kockázatkezelés jelentősége kukoricában: KWS hibridek az élvonalból

2025. január 16. 17:10

A modern KWS hibrideknek sajátja, hogy a FAO 300–399-es tenyészidőbe tartozó átlaghoz képest hamarabb virágoznak pár nappal.

Hogyan ápoljuk tavasszal gyepünket?

2022. március 22. 07:04

Első feladataink között a tavasz beköszöntével több olyan dolog is szerepelhet, melyet a tavalyi év őszén nem volt időnk elvégezni.

Gyepápolás ősszel: Hogyan készítsük fel a gyepet a téli időszakra?

2022. szeptember 2. 11:34

Az ősz sokféle munkát jelent a kerttulajdonosok számára: a fákat, bokrokat és sövényeket vissza kell vágni, a kerti tavat meg kell tisztítani a szerves hulladékoktól, falevelektől.

Hogyan ápoljam télen a gyepemet?

2024. január 29. 04:40

Gyepápolással kapcsolatban van egy kérdésem: hogyan ápoljam télen a gyepemet? Válaszukat nagyon várom!

Homokolás a gyepen: mikor, mennyit, miért

2022. december 16. 14:24

Sok kérdés merül fel a gyep homokolásával vagy más néven felülszórásával kapcsolatban. Az alábbiakban a legfontosabb és leggyakoribb kérdésekkel foglalkozunk, valamint útmutatásokat adunk ahhoz, hogy minden zökkenőmentesen menjen a gyep homokkal történő feltöltése során.