Negyedik generáció a kádárkodásban

Agrofórum Online

Az Agrofórum videós stábja ezúttal Erdőbényére látogatott. A Tokaj-Hegyalja egyik legrégebbi településén lakók élete szorosan összefonódott a szőlőműveléssel, és borászattal, de a település kádár mestereiről is híressé vált, olyannyira, hogy a mondás is úgy tartotta, hogyha valamit eldobnak Erdőbényén, és az embert talál, akkor minden bizonnyal kádár, vagy kőfaragó lesz a sértett.

A Hotyek család is már hosszú ideje foglalkozik a tokaji borokhoz leginkább megfelelő hordók készítésével. Udvarukon szépen rendezve várják feldolgozási idejüket a különféle fákból készült, méretre vágott fák, amelyekből ha eljön az idő, elkészülhetnek a megrendelők igényei szerint a hordók.

Emberöltőkön át

Interjúalanyunk, Hotyek Zita már a negyedik generációt képviseli, szerencsésnek vallja magát, hisz ő még láthatta nagyapját is hordókat készíteni. A családi manufaktúrában édesapja, öccse mellett egy alkalmazott dolgozik, Zita rendszeresen besegít, hiszen már gyerekkora óta mindig jobban érezte magát a fűrészporos műhelyben, mint a konyhában.

Bár 20 éve nem indult kádár minősítést adó képzés Magyarországon, idén a Szolnoki Felnőttképző Centrumnak hála Jászberényben Zita is megszerezheti a hivatalos papírokat arról a mesterségről, amely talán a génjeiben van. Bár az emberek többsége úgy gondolná, hogy ez egy tipikus férfiaknak való szakma, nem Zita az egyetlen hölgy, aki hamarosan hivatalosan is kádárrá válik.

Tovább él a hagyomány

Az erdőbényei kádárok sikerét az hozta, hogy a 19. század elején a tokaji borok különösen kedveltté váltak a cári Oroszországban, a hordók pedig nem jöttek onnan vissza, így biztos megélhetést biztosított a mestereknek a hordókészítés. A Hotyek Kádárműhely legtöbb termékét – talán nem véletlenül – még mindig Oroszországba exportálja, ahol nagy respektje lehet azóta is a bényeiek precizitásának. az évszázadokon átörökített tudásnak.

Zita 2014-ben a Mesterségek Ünnepén a Népművészet Ifjú Mestere címet is elnyerte. Műhelyükben forgatott videónk segítségével most bepillanthatunk ennek a szép, ősi szakma rejtelmeibe, megismerhetjük a kádárok életét, legfontosabb szerszámaikat.

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Nyeremény Dekalb vetőmag a tarnaörsi családi gazdálkodóknak

2020. március 7. 12:09

Az Agrofórum parnereink segítségével 2019-ben is előfizetői és regisztrációs nyereményjátékot indított, a díjazottjaink listáját már ősszel közzé tettük. A Dekalb által felajánlott 10-10 hektárra elegendő repce- és kukorica vetőmagot jelképesen Szikszai Zoltánné tarnaörsi családi gazdálkodónak adtuk át, aki a térségben rendkívül száraz körülmények között mintegy 200 hektáron termel.

Bárány helyett húsmarha? - Tiszagyulaházán jártunk a húsvéti bárányok között

04:53

Bárány helyett húsmarha? - Tiszagyulaházán jártunk a húsvéti bárányok között

2019. április 14. 06:52

Húsvét előtt néhány héttel megindultak a magyar bárányszállítmányok Olaszország irányába. A mennyiség azonban évről-évre apad, aminek oka természetesen összetett. A legtöbb állattartó folyamatosan csökkenti juhállományát. Nincs ez másképp Megyesi Elemér három megye határán fekvő családi gazdaságában sem. A Hajdú-Bihar megyei, tiszagyulaházai tanyában egykor 1000 juh is szaladgált, 2019 áprilisának első napjaiban azonban már csak mindössze 365 darab.

A magyar gazda nem a táj ellensége - kompromisszum szükséges a helyes vízgazdálkodáshoz

2023. január 11. 09:38

A 2022-es aszályos nyár bebizonyította, hogy gyors cselekvésre van szükség, ha az eddig megszokott életformánkat szeretnénk megtartani, és ennek egyik legfontosabb része, hogy szakmai alapon a vizet vissza kell engedni a tájba. Ezt Szolláth Tibor, a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara alelnöke fejtette ki a Tiszatáj Közalapítvány novemberi, vízgazdálkodással foglalkozó konferenciáján, amit jelentős érdeklődés mellett a kesznyéteni Szamárháti látogatóközpontban rendeztek meg.

Hardi Percek VI. - SafeTrack nyomkövető rendszer

01:17

Hardi Percek VI. - SafeTrack nyomkövető rendszer

2019. február 1. 06:14

A HARDI SafeTrack funkcióval nem kell kompromisszumot kötnie a szűk fordulási sugár, vagy a stabilitás terén. Ez minimális taposási kárt biztosít biztonságos és kezelőbarát működéssel kombinálva. Egy számítógép folyamatosan figyeli a haladási sebességet és a fordulási sugarat annak érdekében, hogy a nyomkövető rendszer által végrehajtott korrekció mindig a lehető legbiztonságosabb legyen.

Hogy áll a növényorvoslás hazánkban?

4:11

Hogy áll a növényorvoslás hazánkban?

2023. június 23. 18:17

Napjainkban a növényvédelem társadalmi megítélése nem túl kedvező. Ennek hátterében az információhiány, és egyéb szervezetek tevékenysége állhat. Ez, a növényorvosi szakmát nem kifejezetten pozitív színben tünteti fel, miközben a hatékony növénytermesztés, és élelmiszerellátás alapját képező hivatásról van szó.

Rekordot döntött a madármérgezés

2021. szeptember 28. 03:58

Gyönyörű az őszi táj a Pest megyei Tura határában. Nagy erőkkel folynak a mezőgazdasági munkák, a rétek virágba borultak. A helyi ökoszisztémát azonban elképesztő mértékű kár érte az elmúlt hetekben.

Így tüntettek a magyar tejtermelők a Penny Market központjánál

03:36

Így tüntettek a magyar tejtermelők a Penny Market központjánál

2019. március 26. 06:48

Március végére reggelre tüntetést szerveztek a magyar tejtermelők Alsónémedi határában, a Penny Market központja előtt. A demonstráció oka, hogy a multinacionális vállalat 135 forintért kínál akciós szlovákiai UHT tejet áruházaiban.

Újdonság: kalászosok szemenkénti vetése a gyakorlatban

2021. május 1. 08:12

Szemenkénti vetőgép juttatta a talajba az őszi búza vetőmagot Bükön és Mosonmagyaróváron. Az új, ám például Németországban már évek óta alkalmazott technológiához speciális adagolót is fejlesztettek, amivel a kalászosokat is - a kukoricához vagy éppen a napraforgóhoz hasonlóan - szemenként lehet elvetni.