Kertemben több fa kérgén is megjelent valamilyen folyás, mi okozhatja ezt? Köszönöm a segítségüket!
Aki válaszol:
Dr. Csorba Virág kertészmérnök, növényorvos
Kedves Kérdező!
A fák törzsén többféle folyadék is kiválhat, a keletkezett folyadékok megjelenése minden esetben valamely rendellenességhez, külső behatáshoz köthető. Gyümölcsfáknál gyakorinak tekinthető a mézga megjelenése, mely gyantaszerű, barnás-sárgás, sűrű, idővel teljesen megszilárduló folyadék. A csonthéjas gyümölcsfajokon mondható leginkább gyakorinak a mézga megjelenése, melyet a fa saját védelme érdekében hoz létre.
A mézga metszési sebfelületek környékén, de fertőzés hatására is kialakulhat, ezzel próbálja meg a fa ugyanis elzárni a további fertőzések kialakulásának útját. Mézgásodás esetében ajánlott az elhalt részt az egészséges részekig egy éles késsel kivágni, majd a sebet kezelni szükséges. Erre sebkezelő szert érdemes tenni, mellyel a további fertőzéstől óvhatjuk fáinkat.
A mézgával ellentétben a gyanta megjelenése a tűlevelű fajokhoz köthető, mely borostyánsárga színű, szintén sűrű állagú folyadék. A gyantaképződés a fenyőféléknél minden esetben valamely metszési sebbel, vagy mechanikai sérüléssel függ össze. A gyanta kialakulása tehát a fa sebgyógyuló mechanizmusára vezethető vissza, így ennek kezelése teendőt nem igényel.
A törzsön megjelenhet nedves, színtelen váladék folyása is, melyet leggyakrabban poshadt szag is kísér. Ez a váladék a mézgával, illetve a fenyők által termelt gyantákkal ellentétben nem tekinthető a fa természetes váladékának, annak keletkezése valamely odvasodást kiváltó károsítóra vezethető vissza. Az odúban kialakuló nedves körülmények sajnos az odvasodás mértékét tovább ronthatják, így fontos lenne ezek víztelenítése, az odvasodás mértékének felmérése.
A törzsön baktériumnyálka folyása is bekövetkezhet, melyre minden esetben jellemző a bűz, víznél sűrűbb, nyálkás állag. A fertőzést kialakító baktérium a fa fajától függően is változhat, viszont gyakorinak tekinthető a nektriás rák fertőzése, melyből megbetegedés után a fát már nem lehet kigyógyítani. Jellemző, hogy a baktériumnyálka folyása mellett a fán rákos sebek kialakulása is megfigyelhető, valamint a fa kérgének felszakadozása is megjelenik tünetként.
Kiemelt kép: Pixabay