Valami baj van a sárgabarackkal, kérem szépen segítségüket! Miért hullik a sárgabarack levele és termése?
Aki válaszol:
Dr. Csorba Virág kertészmérnök, növényorvos
Kedves Kérdező!
A gyümölcsfák, ezzel együtt a kajszi levelének és termésének hullását több tényező egyaránt kiválthatja, melyek akár önállóan, de komplexen is jelen lehetnek a növényen. Kép, valamint egyéb információ hiányában első körben azt tudom ajánlani, hogy alaposabban át kellene vizsgálni a fát, megnézni, nincsenek-e rajta kártevők, kórokozók, esetleg vírus jelenlétére utaló tünetek. Érdemes nemcsak a leveleket, hanem a fás részeket is alaposabban szemügyre venni, rajtuk esetleges mézgafolyást keresni. A mézgafolyás ugyanis a fák kondíciójának leromlását is jelezheti, valamint a fás részekben táplálkozó hernyók, mint a farontók vagy a kéregmoly jelenlétére is utalhat megjelenése.
A gyümölcsfák esetében nagy problémát okozhatnak a talajban élő kártevők, pajorok is a gyökérzet megrágásával. E tényezők mellett abiotikus körülmények is kiválthatnak ilyen jellegű károkat, mint pl. a tavaszi lehűlés vagy az erős szél. Nemcsak ebben az évben tapasztalt körülmények, hanem a tavalyi év időjárása is befolyásoló tényező lehet, főként a nyár folyamán bekövetkezett aszály is kiválthatja a problémát. A tápanyagok nem kellő mennyiségű jelenléte szintén vezethet akár levél- és gyümölcshulláshoz is, akárcsak a nem szakszerűen, helytelenül végzett metszés.
A gyümölcshullás önmagában azonban nem mindig utal problémára, hiszen ez a fák természetes önszabályozó folyamatának részeként is megjelenhet. Ezt a túlterhelés elkerülése érdekében minden gyümölcsfa esetében meg lehet tapasztalni, ugyanis a termés kineveléséhez adott számú levél rendelkezésre állására is szükség van, valamint a levelek megléte a hajtásnövekedés szempontjából is elengedhetetlen. Egy évben három hullási időszakot is meg lehet különböztetni, az egyik közvetlenül a virágzás utáni tisztító hullás, majd a második a nyár elején következik be a nagy meleg hatására, a harmadik pedig közvetlenül érés előtt van.
A fák kondíciójának megtartása mindenekelőtt nagyon fontosnak mondható, amit a tápanyagok és a víz pótlásával érhetünk el első körben, ugyanis más külső behatást, legyen az abiotikus vagy növényvédelmi vonatkozású, a jobb erőnlétben lévő fák könnyebben képesek átvészelni.