Előző cikkemben a beporzóbarát kertről volt szó és a beporzókról. Most nézzük meg, hogy melyek a legjobb beporzóbarát növények a kertben!
Azt már tudjuk az előző cikkből, hogy miben tér el, és miben több egy beporzóbarát kert egy méhbaráttól, és hogy mennyire sokféle rovart jelent a beporzó kifejezés. A kert növényvilágát is eszerint érdemes összeválogatni, mert bizony bármennyire is rajongunk egy-egy “celeb-növényért”, ha az nem tesz hozzá a kerthez ökológiai értelemben, akkor a díszértékén túl nagyjából nem sok haszna van.
Mit jelent a nektárdús növény a rovarok szemével?
Sokan gondolják azt, hogy egy virágzó attól, hogy szép és színes nagy virágai vannak (lásd hortenziák), máris rovarmágnesek lesznek. A valóság viszont nem egészen ennyi, hiszen itt sok esetben nemcsak a pollenadásról van szó, hanem a tápnövények témaköréről is. A beporzóbarát kert alapvetően így nemcsak a nektárdús növényeket veszi alapul, hanem azt a tényezőt is, hogy a beporzóknak megfelelő növényeket biztosítson, ami tápnövényül, szaporodásuk helyéül, pihenőhelyükként is tud szolgálni.
A legismertebb beporzóbarát növények a kertben
A legtöbb hazai kertben előfordulhatnának, mégis jelenleg főleg a fenntartható kertekben és paraszti udvar stílusú kertekben fordulnak elő a legjobb beporzóbarát növények: boglárkafélék, pillangóvirág, napraforgó, borágó, őszirózsa és a lista bizony igencsak hosszú.
De mivel ezen növények jelenleg nem annyira “trendik”, így hamarabb hódít egy bugás hortenzia, mint a valóban beporzásban segítő növények sokasága.
![A beporzóbarát növények nemcsak szépek, de hasznosak is](https://agroforum.hu/assets/uploads/2024/12/oszirozsa-mehek.jpg)
A mályvafélék, a bársonyvirág, a körömvirág szintén hasznos eleme a beporzóbarát kertnek, ráadásul szépségük is elsőrangú.
Minél többféle hazánk időjárásán is jól teljesítő egynyári és évelő virágzóval dolgozunk, annál többet tehetünk a rovarokért.
A cserjék és fák is hasznunkra lesznek
A legismertebb beporzóbarát fás növényeink közé tartozik a virágzási idején méhektől hemzsegő hársfa, mely ráadásul kiváló náthaűző, hurutoldó hatású teaalapanyag a házipatikában. Emellett a vadrózsa, somfélék (bármennyire is jelentéktelennek tűnnek a virágai), a japánbirsek, almafélék, rózsafélék, akác, kecskerágók és a bodza is ehhez a listához tartoznak a teljesség igénye nélkül.
Vidéki hangulattal a természet élőlényeiért
A fenntartható és vintage kerteket azért nem kedveli mindenki, mert alapvetően most a mediterrán és a modern kert stílusa a menő. Pedig, ha alaposan megnézzük élővilág oldaláról a jelenlegi kerteket, akkor minél szélesebb a paletta növényválasztékban a kertünkben, annál több hasznos rovar és egyéb állat tud benne elbújni.
Ráadásul a jó hírem az, hogy mediterrán hangulatot lehet ugyanúgy létrehozni beporzóbarát kertként is, ha félretesszük a pálmafa, banánfa életérzést, és inkább a habitust figyeljük, és olyan növényekből válogatunk, melyekből a modern igényeket ötvözni tudjuk a természet igényeivel.
Kiemelt kép: Pixabay