6℃ -2℃
február 5. Ágota, Ingrid, Etelka, Léda
Házikert

Ritka vendégek a madáretetőknél

Agrofórum Online

A téli időszakban sokak kedvelt elfoglaltsága a madarak etetése. Ezzel részben segítünk az áttelelő madárfajoknak a téli táplálékhiány átvészelésében, részben pedig igen szórakoztató is az etetőn összegyűlt különféle állatok tevékenységét figyelni.

A madáretetőn, ha szerencsénk van, illetve ha „szerencsés” helyen van az etetőnk, akkor nagyon sokféle állattal találkozhatunk. Érdemes részletesebben is megismerkedni velük.

Ritkábban megjelenő téli madarak

A madáretetők vendégeinek száma és faji összetétele döntő mértékben függ az etető elhelyezkedésétől, illetve annak tágabb környezetétől. A nagyvárosok belső területein a madárfauna meglehetősen szegényes és szinte csak némi veréb, galamb, esetleg feketerigó, illetve dolmányos varjú népességre szorítkozik.

Nincs sok csodálni való ezen, hiszen a nagyvárosok épített környezete, a növényzet mint közvetlen, vagy közvetett táplálékforrás durva hiánya nem igazán teszi lehetővé más fajok megélhetését.

A városok szélein, a kertvárosi zónában, illetve a vidéki településeken ezzel szemben sokkal nagyobb a fajgazdagság. Sokkal nagyobb mennyiségben vannak jelen különféle növényzettel borított területek, amelyek táplálék forrásként és búvóhelyként is szolgálnak.

Ezeken a területeken már sok esetben a széncinege (Parus maior) a leggyakoribb látogató, de alkalmanként akár még faunisztikai ritkaságnak számító madárfajok is megjelenhetnek az etetőket vizslató házigazdák szemei előtt.

Ha már a cinkefajoknál vagyunk, érdemes lehet megfigyelni az általában csapatokban mozgó, vándorló széncinkéket, mivel több, ritkább cinkefaj sok esetben hozzájuk csapódva járja a különböző etetőket.

A kékcinege (Parus coeruleus) már kevésbé gyakori, mint a széncinke, de azért szinte mindenütt lehet vele találkozni. Az alapvetően kopottas, szürkés színű, de fekete „sapkájáról” könnyen felismerhető barátcinege (Parus palustris) már ritkább faj.

E két cinkefaj közös jellemzője, hogy csőrük viszonylag kicsi, így – bár képesek ugyan kikopácsolni a napraforgó héját, hogy a belsejéhez hozzáférjenek – szívesebben eszik a napraforgótörmeléket, mint a tiszta, nagy szemű napraforgómagot. Ezért is jobb, ha a tiszta napraforgó helyett az olcsóbb, törmelékes, szennyezettebbet választjuk, ha módunk van rá.

Még náluk is jóval ritkább faj a fenyvescinege (Parus ater), amelyet leginkább egy „zanzásított” széncinkéhez lehet hasonlítani, mivel színezete hasonlít rá (bár jóval fakóbb színvilágú), de szögletes, fehér tarkófoltja alapján könnyű felismerni.

A ritka fenyvescinegét leginkább kopottas színezetéről és fehér tarkófoltjáról lehet felismerni
A ritka fenyvescinegét leginkább kopottas színezetéről és fehér tarkófoltjáról lehet felismerni

Ez a faj viszont testéhez képest aránylag nagy, „széncinke méretű” csőrrel rendelkezik. Ugyanúgy a többi cinegével közös csapatban járnak kertről kertre, és ahol eleséget találnak, ott tovább maradnak, hogy táplálkozhassanak.

Zsírral is etethetünk

Velük ellentétben a nagyon apró csőrű őszapó (Aegithalos caudatus) inkább önállóan alkot csapatokat. Ez a faj nem képes feltörni a napraforgó héját, így csak a törmelékes etetőanyagból tud táplálkozni. Viszont a kilógatott féldiókba, vagy a fák törzsére, vázágaira kikent sertészsírt szívesen fogyasztja.

A cinkékkel ellentétben az etetőkön felbukkanó pintyféle, magevő madarak a sertészsírral nem lakathatók jól. Ezek a jószágok csak magokat és rügyeket fogyasztanak, mivel erős, kúpos csőrük csak erre a célra alkalmas.

A verebek kivételt képeznek, mivel élelmes madarak lévén szinte mindent képesek elfogyasztani. A verébcsapatokhoz társulva több, ritkább pintyféle madár is megjelenhet a napraforgómaggal megrakott etetők körül.

Ilyenek pl. a fenyőpinty (Fringilla montifringilla), a citromsármány (Emberiza citrinella), vagy a jellegzetes szárnycsíkjáról könnyedén felismerhető zöldike (Carduelis chloris). Közös jellemzőjük ezeknek a fajoknak, hogy általában csapatokban mozognak, az etetőkön is így jelennek meg.

A zöldikét élénksárga szárnycsíkja könnyen felismerhetővé teszi
A zöldikét élénksárga szárnycsíkja könnyen felismerhetővé teszi

Vannak ugyanakkor olyan magevésre specializálódott madárfajok is, amelyek kerülik mások, sőt még fajtársaik társaságát is. Ilyen faj pl. a meggyvágó (Coccothraustes coccothraustes), vagy a (hím példány esetében) rikító színű süvöltő (Pyrrhula pyrrhula).

Ez utóbbi fajt sokszor tévesen piróknak is hívják a hím egyeden látható élénk kárminvörös színű foltok miatt. A tojó ennél a fajnál ugyanakkor jellegtelen, szürkés színű, fekete „sapkával”.

A hímmel ellentétben a süvöltő tojó jellegtelenebb színezetű
A hímmel ellentétben a süvöltő tojó jellegtelenebb színezetű

Ahol az etetők nagyobb madárnépességet vonzanak egy adott területre, ott óhatatlanul megjelennek a ragadozók is. Bár az etetőn sertepertélő madarakra leginkább a házi macskák jelentenek veszélyt (ezért is kell az etetőt „macskabiztos” helyre kitenni), de a levegőből is érheti a táplálkozó madarakat maglepetés.

Hazánk egyik gyakori, bár ritkán szem elé kerülő ragadozó madara, a karvaly (Accipiter nisus) hamar rájön, hogy az etető környezetében a nagyobb madár egyedszám számára egyfajta terített asztalt jelent és időnként meg is látogathatja az etetőinket zsákmányszerzés reményében.

A meggyvágó nem társul a többi magevő madárfajjal
A meggyvágó nem társul a többi magevő madárfajjal

Ne üldözzük el, mivel egyrészt lehetetlen vállalkozás, másrészt védett fajról van szó, harmadrészt pedig a karvaly és más ragadozó madarak is szerves részei az agrár-ökoszisztémának! Inkább örüljünk a jelenlétének, mivel az a napjainkban oly szívesen és gyakorta emlegetett biodiverzitás magasabb szintjét jelzi.

Itt járt és zsákmányt is ejtett a karvaly
Itt járt és zsákmányt is ejtett a karvaly

Nem csak a madaraké a világ

A madáretetőkön felhalmozott táplálék a madarakon kívül más fajok számára is kívánatos lehet, így ha hozzáférnek, akkor fel is fogják használni az ott fellelhető biomasszát táplálék gyanánt.

Az etetőben, illetve az onnan kiszóródott napraforgó- és egyéb magok nagy mennyisége óhatatlanul vonzza a különféle éhes rágcsálókat. A kertekben a hazai egér- és pocokfajok nagy része táplálékforrásnak tekintheti ezt az ingyen táplálékot.

A kihullott szemes termény vonzza a rágcsálókat
A kihullott szemes termény vonzza a rágcsálókat

Városi környezetben csatlakozhatnak még hozzájuk a rendkívül élelmes, ravasz vándorpatkány (Rattus norvegicus) egyedek is. A rágcsálók megjelenése a madáretetők környezetében alapvetően közegészségügyi probléma.

Kertes, családi házas környezetben általában egy jó, egerésző házi macska megoldja ezt a problémát. Ha az etető jó elhelyezése folytán az arra beszálló madarakban nem is tud kárt tenni, de kíváncsisága folytán ott fog lesni az etető környékén, amely a különféle rágcsálók számára nem éppen egy életbiztosítás.

Macska híján biocidek

Ha nincs macsek, akkor a nemkívánatos rágcsálók elpusztításáról nekünk kell gondoskodni. Ez – lévén közegészségügyi probléma – csak közegészségügyi irtószerekkel, azaz biocidekkel oldható meg.

Egy rágcsálóirtó szerelvényben (egérdobozban) kihelyezett mérgezett csalétek jó eséllyel megoldhatja a gondot, ha olyan formulációt választunk, amelyet a rágcsálók ebben az élelemgazdag környezetben is előnyben részesítenek a kiszóródott terménnyel, jellemzően a napraforgómaggal szemben.

Erre a célra legjobb az olajos pép formula. Ugyanakkor célszerű, ha a csalétekben levő hatóanyag nem bromadiolon, mivel arra sok hazai rágcsálópopuláció már rezisztens.

Szerencsére nem csak ilyen jószágokkal futhatunk össze a madáretető környezetében. hazánk egyik legkedveltebb rágcsálója, a mókus (Sciurus vulgaris) az enyhébb téli napokon sokszor jön elő, és éhségét ilyenkor vagy az elraktározott magokból fedezi, vagy keres újabb táplálékokat. Mivel szereti a napraforgót és kellően ügyes is ahhoz, hogy azt szinte bármilyen etetőből kiszedje, így ne csodálkozzunk, ha megjelenik az etetőn.

A napraforgómag a mókust is az etetőhöz vonzza
A napraforgómag a mókust is az etetőhöz vonzza

Ne zavarjuk el, hiszen nem fogyaszt olyan sok magot, hogy ezen ok miatt az etetőre járó madarak éhesen maradnának! Inkább örüljünk a jelenlétének, mivel ez a bohókás kis állat is környezetünk része és nélküle az amúgy is szürke, lehangoló téli időszak még sivárabb lenne.

Hertelendy Péter
Her – Ba Kft.

Hunyor: a téli kert bájos színfoltja

2025. február 5. 14:40

Ez az évelő, lágyszárú növény 30-40 cm magasra nő, lassan fejlődik, és rizómákkal képes a téli időszakot átvészelni.

5 helytakarékos szobanövény

2025. február 5. 07:10

Cikkünkben 5 olyan kisméretű szobanövényt mutatunk be, amelyeknek biztosan talál majd egy kis helyet az otthonában.

Tippek a broméliák gondozásához: színpompa a lakásban

2025. február 4. 16:10

Világos, de közvetlen napsütéstől mentes helyet igényelnek. A reggeli vagy esti napfényt kedvelik, ami segíti a virágzást.

Csíráztatás és palántanevelés télen

2025. február 4. 13:10

A téli magvetés lehetőséget ad arra, hogy korán kezdjük el a kertészeti szezont, így már tavaszra erős és egészséges palántákkal gazdagíthatjuk a kertünket.

Madarak helyes etetése: egész évben szabad gondoskodni róluk?

2025. január 18. 08:10

Az etetés támogatói szerint a madarak rengeteg energiát használnak el testhőmérsékletük (kb. 40 °C) fenntartásához.

Ismerjük meg a kertünkbe látogató madarakat! – Rigófajok

2022. február 5. 06:36

Nem maradhatnak ki a sorból a hazánkban elterjedt rendkívüli egyéniségek: a rigófajok. A fekete rigó, a fenyőrigó és a sárgarigó érkezik! Kit vendégelhetünk meg télen? Hogyan ismerhetjük fel őket? Hogyan viselkednek az etetőnél?

A legjobb téli madáreleségek

2022. október 31. 05:37

Milyen ételek, milyen madarakat vonzanak?

Emlékeztető – mit NE tegyünk a téli etetés során a madáretetőbe?

2021. január 6. 10:11

Sajnos megeshet, hogy felkészületlen jószándékból olyan termékek is kerülnek a madáretetőbe, amelyeket a háztájunkat látogató madarak nem tudnak elfogyasztani. Ezek az élelmiszerek számos okból kifolyólag okozhatnak problémát a vendégeinknek, ezért kerüljük a kihelyezésüket!