Manapság nagy divat örökzöldeket ültetni, hogy a kert egész télen is szép legyen. De pár örökzöld kivételével nem merünk beleválogatni más fajokba és a megszokottakkal dolgozunk. Mi lenne, ha mutatnék pár ritkábban használt, de legalább annyira mesés örökzöldet?
Az örökzöldek alkalmazása az egyik legpraktikusabb látványelem a kertben. Egész évben mutatósak, ráadásul megadják azt a pluszt, amitől a kert egész évben látványos tud lenni. Még mielőtt az örökzöldeket csak fenyőként vagy tujaként akarnánk besorolni, a jó hír az, hogy rengeteg egyéb örökzöld is létezik.
A borókák
Az Örökzöldek a kertben kertészzsebkönyvemben is viszonylag sokat foglalkozom a borókákkal, méghozzá azért, mert hazánkban több ősborókás is található, így elmondható a borókákról, hogy a Kárpát-medencébe való örökzöldek. 4-5 méter magasra nő többnyire, de jól nyírható örökzöld cserje.
A legegyszerűbb a Juniperus communis mint alapfaj. Ha az szereti a kertünket, akkor lehet kísérletezni a fajtákkal is. Nagy előnye, hogy szárazságtűrő fajok főleg, az oszlopos cserjeformától egészen a talajtakaróig találunk kedvünkre borókákat.
Magyal, a klasszikus örökzöld
A magyal mint Ilex aquifolium sokak számára ismert, főleg a karácsonyi dekorációkból, de ne keverjük össze a mahóniával. Terméseit a madarak is fogyasztják, ünnepkor adhatunk egy magyalág alatt szerelmes csókot is, de igazából egy szuper sövényt is lehet belőle nevelni. Viszont nem érdemes géppel vágni, lassan növekszik és lassabban is regenerálódik, ha sövényvágóval metszenénk.
Babérmeggy helyett babérsom
A babérsom meglehetősen periférián van a hobbikertészek szívében, pedig látványos cserje, látványos szoliternövény az örökzöldek között. A tarkalevelű változata a legszebb. Egészen jól bírja a szárazságot is, talajban sem annyira válogatós, így érdemes lehet választani, ha most keresünk a kertünkbe örökzöldeket.
Japán kecskerágó
A japán kecskerágó (vezérképünkön) talán ismertebb és gyakrabban használt örökzöld ebben a listába, viszont sajnos a pajzstetvek nagyon kedvelik, ezért kevés kertben lesz igazán szép. Egyik trükkje az, hogy ha nem hagyjuk nagyon besűrűsödni, akkor a szellősebb habitus megoldja a pajzstetűproblémát is, mert jobban átszellőzik maga a lomb és nem lesz ideális rejtekhely.
A boroszlán (Daphne)
A boroszlán nagy előnye, hogy télen is virágzik, elsősorban a hűvösebb kerteket szereti. Illatos virága miatt is kedvelhetjük, de sziklakertektől a kisebb cserjés ágyásokban is megállja a helyét.
Ha viszont lógatja a levelét, akkor az azt jelenti, hogy tápanyaghiánya van és minden esetben adjuk meg neki, amire szüksége van. Virágzás után érdemes műtrágyázni és a vas-kelát az egyik leghasznosabb számára.