Házikert

A szobai hibiszkusz téli gondozása

Agrofórum Online

Feltűnő virágai és élénkzöld levelei miatt sokan szeretik a szobai hibiszkuszt. A növény téli gondozása nem egyszerű.

A szobai hibiszkuszt kínai hibiszkusznak, kínai rózsának és rózsamályvának is nevezik. Ha az alapvető gondozási teendőkre odafigyelünk, akkor egész évben az ablakpárkányunkon viríthat.

A virágboltokban ritkán hívják fel erre a figyelmet, de a szobai hibiszkusz nagyméretű dézsás növénnyé terebélyesedhet. Így csak akkor vásároljunk ilyen növényt, ha hosszú távon elegendő helyet tudunk biztosítani a növekedéséhez.

Ezenfelül azonban még számos körülményt kell optimalizálnunk ahhoz, hogy a növényünk jól érezze magát a téli hónapokban. Lássuk, melyek ezek!

Kellemes meleg, elegendő fény

A szobai hibiszkusz számára ideális hőmérséklet 15 °C. Egy egyenletesen fűtött télikert az ideális téli pihenőhely lehet a számára. Ha kellőképpen világos, egy átlagos hőmérsékletű, 20 °C-os szoba is tökéletes „teleltetőhely” lehet számára. Sőt, akár egy lépcsőház is – ha nem hidegebb ennél.

A 10 °C alatti hőmérséklet már kellemetlen, sőt, káros a növénynek. Akkor érzi a legjobban magát, ha a környezete hőmérséklete kiegyensúlyozottan, egész télen 17–28 °C között van és minden nap elegendő fényt kap.

Ha a szobai hibiszkusz gondozása közben nem kap elég fényt, megnyúlik. Ha pedig túl hűvös számára a teleltetőhely, lehullatja a leveleit és a bimbóit. Tavasszal ettől ugyan még kihajt, de nem lesz olyan szép és életerős, mintha optimális környezetben telet volna át.

Magas vízigény

A szobai hibiszkusz kifejezetten vízigényes növény. Bár télen a legtöbb növény kevés vizet igényel, a szobai hibiszkusz a rendszeres locsolástól marad szép. Az öntözés mértéke azonban mindig az adott helyiség hőmérsékletétől függ: minél hűvösebb helyen van a növény, annál kevesebbet kell öntözni.

A pangó víztől óvni kell, különben gyökérrothadás léphet fel a növénynél. Ha pedig hideg padlón (járólapon, lépcsőn) tartjuk, jobb állványt tenni alá, hogy kissé magasabban legyen és ne érje annyira az alulról jövő hideg.

A tápoldatozást a téli hónapokban szüneteltetni kell. Legkorábban februárban tápoldatozzuk a növényt.

Párásítás

A téli hónapokra jellemző száraz levegő (amit a fűtőtestek okoznak) kifejezetten káros a szobai hibiszkuszra nézve. Mivel trópusi eredetű, a párás levegőben érzi jól magát.

Ha van páramérő készülékünk, akkor 50%-os páratartalmat biztosítsunk a növénynek. Erre megfelelő eszköz lehet egy párásító berendezés, de ha nincs ilyenünk, megteszi a rendszeres vízzel való permetezés is.

Betegségek, kártevők

A liszteskék és a pajzstetvek előszeretettel dézsmálják a szobai hibiszkuszt, ezért ezekre kiemelten figyelni kell. Ha megjelennek, akkor ez azt jelzi, hogy nem megfelelően gondozzuk a növényt.

Amennyiben a fertőzés jeleit idejében észleljük, segíthetnek a ragacsos sárga rovarfogó csapdák, illetve természetes rovarokkal védekezhetünk ellenük. Bár ezektől a legtöbb ember ódzkodik a lakásban. Segíthet még a rovarölő szappanos víz permetezése is. Sőt, ha csak néhány kártevőt látunk, azok kézzel is eltávolíthatók.

A levélfoltosság elkerülése érdekében ügyeljünk arra, hogy ne maradjon nedves a növény az éjszakára! Tehát véletlenül se késő délután vagy kora este öntözzük, vagy permetezzük a növényt!

Jázmin metszése: vágja vissza a gazdag virágzásért!

2025. április 25. 11:10

A jázmin metszése kulcsfontosságú, ha azt szeretné, hogy növénye évről évre dúsabb és illatosabb virágzással hálálja meg a gondoskodást.

Gyermekláncfű: szedhetjük a virágát sziruphoz is

2025. április 25. 05:40

A gyermekláncfűből készült szirup hűvös helyen hónapokig eláll, és kiválóan alkalmazható köhögés enyhítésére, torokfájásra, vagy akár teába is.

Így lehet a petrezselyem fűszerkertje dísze

2025. április 24. 11:10

A petrezselyem lassan csírázik, de néhány trükkel gyorsabb és sikeresebb lehet a termesztése – mutatjuk, mire figyeljen a vetésnél!

Miért nem virágzik a tulipán?

2025. április 23. 11:10

A tulipán virágzásának elmaradása gyakori, de megelőzhető probléma. Legyen szó rosszul megválasztott ültetési időről, tápanyaghiányról vagy elöregedett hagymákról.

12 beltéri szobanövény, amelyeket lehetetlen elpusztítani

2025. január 15. 10:10

Lássuk, melyek azok a növények, amelyek képesek túlélni, ha mégsem megy minden úgy a gondozásuk során, ahogy kell!

Mire figyeljünk szobanövényeink átültetésénél?

2018. november 2. 08:29

Az átültetés időpontjára univerzális szabály nincs. Nagy általánosságban véve tél végén-tavasz elején ültetünk át, de a legtöbb szobanövény esetében tavasztól őszig el lehet végezni a munkát.

Minket nem bántanak a húsevő növények: mit lehet tudni róluk?

2025. február 16. 16:10

A húsevő növények, mint a vénusz légycsapója, a harmatfű és a hízóka kedvenc táplálékai az apróbb rovarok.

Hogyan gondozzuk a leanderünket? – Tanácsok kezdőknek

2024. augusztus 25. 08:10

Mediterrán növényként a kemény magyar teleket nem élné túl, így az első fagyok beállta előtt mindig védett helyre kell vinni és a házban átteleltetni.