Hogyan módosíthatjuk a kert talajának kémhatását?

Agrofórum Online

Nem túl jó minőségű a talaj a kertemben, úgy vélem, a pH-értéke nem megfelelő a zöldségtermesztéshez. Hogyan módosíthatnám a talaj kémhatását?

Aki válaszol:
Dr. Csorba Virág kertészmérnök, növényorvos

Kedves Érdeklődő!

A kertben található különböző típusú talajok meglehetősen változatos kémiai tulajdonságokkal is rendelkeznek, melyek közül a kémhatásnak is meghatározó szerepe van a növénytermesztés szempontjából. A talaj kémhatását pH-ban adjuk meg, melynek értéke 0-14 közötti tartományban változik. A pH 7 a semleges kémhatást jelöli, 7 alatt savas kémhatásról beszélünk, míg 7 fölött pedig a kémhatás bázikus. A talaj kémhatása nagymértékben befolyásolja azt, mely növény érezheti jól magát az adott helyen, így képes ott megfelelően fejlődni.

Savanyú talajban érzi jól magát pl. a magnólia, a rododendronok, a hortenziák. A lúgos talaj kedvelői közé tartozik pl. a levendula és a rózsák is. Számos termesztett növényfajunknak viszont a közel semleges talajkémhatás tekinthető megfelelőnek, így a legtöbb zöldségnövény is ilyen körülmények között adja legjobb termését. Adott kémhatás nemcsak a növények fejlődésére lehet hatással, hanem a különböző tápanyagok felvételére egyaránt. Meszes talajban a cink és a bór, de a vas felvétele és szállításának gátlása gyakran okoz gondot. Erősen savanyú talajokon a foszfor és magnézium hiánytünetei jelentkeznek leggyakrabban a növényeken.

A talaj kémhatásának megállapítása otthoni körülmények között pl. ecetpróbával lehetséges, de a természetes növényállomány megfigyelése is a segítségünkre lehet ebben. A házi módszerek viszont semmi esetben sem tudják helyettesíteni a laboratóriumban végzett vizsgálatokat. Az így kapott információval kaphatunk csak biztos és pontos eredményt, mely segítségünkre lehet a beavatkozás szükségességének megállapításához is.

A savanyú talajok javítására, vagyis a pH-érték emelésére pl. a gipsz vagy a mész kijuttatása jelenthet hatékony megoldást, akárcsak a fafűtésből származó fahamu kiszórása. A lúgos talajok kémhatásának csökkentésére pedig egyes műtrágyák alkalmazhatók, pl. az ammóniumsók és a karbamid, melyek savanyító hatása jól ismert.

A talajjavítás saját magunk általi kivitelezéséből viszont nagyobb kárunk is származhat, mint hasznunk, hiszen ez egy nagy szakértelmet igénylő faladat. Pontos talajvizsgálati eredmény megléte mellett is fontosnak tekinthető szakértő bevonása, véleményének, tanácsának betartása.

Kiemelt kép: Pixabay

Talaj párolgása: evaporáció és evapotranspiráció

2023. január 18. 05:37

Evaporáció: a vízfelületek, a növényi test felületi (passzív) és a talaj (felszíni és felszín alatti) párolgásos vízvesztesége, ez az abiotikus párolgás.

Telepítsünk sövényt!

2019. június 7. 05:36

Hogyan kezdjünk neki egy térelválasztó vagy a kíváncsi szemek elől jótékonyan takaró, természetes sövényfal létrehozásához? Milyen növényfajok/fajták közül választhatunk? Hogyan ültessük el a növényeket? Mire kell feltétlen odafigyelnünk a növények gondozásánál?

Fontos a termőföld termőképességének megtartása

2018. október 31. 07:46

Nem véletlen az, hogy Nyugat-Európában 30-40 százalékkal magasabb termésátlagot tudnak elérni egyes termelők, és ez nemcsak az alkalmazott műtrágya mennyiségén múlik, hanem a talaj termőképességének megőrzésén.

A hazai erdők talaja

2023. február 21. 05:36

Barna erdőtalajokra jellemző folyamatok: humuszosodás, kilúgzás, agyagosodás, agyagvándorlás, agyagszétesés és a kovárványképződés. A humuszosodás mértékét a felszínre hulló lombanyag határozza meg.