Kérem a segítségüket, mert a teleltetés során penészes lett néhány muskátlinövényem. Miért történhetett meg ez a probléma?
Aki válaszol:
Dr. Csorba Virág kertészmérnök, növényorvos
Kedves Kérdező!
A muskátlik átteleltetése jó módszernek számít azok számára, akik kedvenc nyári növényeiket a következő évben újra szeretnék virágoztatni, vagy az új növények vásárlásán szeretnének spórolni. A teleltetésnek azonban van pár szabálya, milyen körülmények között biztosítható csak a növények egészségének megtartása. A penészedést leggyakrabban a Botrytis cinerea, vagyis a szürkepenész okozza, mely kórokozó számos növényfajon, azok különböző részein képes megbetegedést okozni.
A telelésre való felkészítés során fontos feladatnak tekinthető a növények átvizsgálása, kártevőktől és betegségektől való mentességének biztosítása. A beteg növények sajnos a tél folyamán a többi egészséges tövet is képesek megfertőzni, a kártevők a tél alatt, lassan ugyan, de továbbra is képesek szaporodni és nagy károkat okozni. Az egészséges növényekről teleltetés előtt a sárguló, elszáradt leveleket, de bimbóikat és virágaikat is el kell távolítani.
A teleltetés alatt fontos, hogy hűvös, de ne túlzottan hideg, 5-10 Celsius-fok közötti állandó hőmérsékletet tartsunk! Továbbá kiemelt szerepe van annak is, hogy a növény számára napfényt is biztosítsunk, minél kevesebb napfény áll viszont rendelkezésünkre, annál hűvösebb körülmény tekinthető számára megfelelőnek. Az öntözést télen sem szabad elfelejteni, viszont gyakoriságát mérsékeljük, a hőmérséklet alakulásához igazítsuk!
Az sem gond, ha időként alapos szellőztetést végzünk a teleltetés helyén, hiszen a nedves körülmények, huzamosabb ideig uralkodó magas páratartalom kedvez a kórokozók felszaporodásának. A növények visszametszését vagy a teleltetés előtt pár héttel, de inkább a telelés végeztével, még a kihelyezés előtt végezzük el. Ez azért fontos, mert a sebzések, nedves körülmények között lassan gyógyulnak, rajtuk könnyedén telepedhetnek meg különböző kórokozók.
A szürkepenész már a beteleltetett növényeken alapból is jelen lehet, főként csapadékos, hűvös őszi időjárás esetében fordulhat ez elő. A betegség ilyenkor legtöbbször a talajjal, így nedvességgel huzamosabb ideig érintkező alsó leveleken mutatkozik meg elsőként. A levelek foltokban barnulnak, nyálkásodnak, majd elhalnak, rajtuk gyakran szürke színű penészgyep jelenik meg. A növény szárán ehhez hasonló, vizenyős, barnuló foltok mutatják a kórokozó megtelepedését.
A betegség teleltetés során való megjelenése megelőzhető a beteg növények ősszel való kiválogatásával, a teleltetés időben való elvégzésével, valamint a téli hónapok során kedvező feltételek biztosításával. A beteg muskátlikat ajánlatos mihamarabb eltávolítani, egészséges növényeink épségét így még a továbbiakban meg tudjuk őrizni.
Kiemelt kép: Pixabay