Kaptam ajándékba egy kancsókát, egy rovarevő növényt, de nem ismerem ennek a növénynek az igényeit. Hogyan kell gondozni? Kérem válaszukat!
Aki válaszol:
Dr. Csorba Virág kertészmérnök, növényorvos
Kedves Kérdező!
A kancsóka már a 19. század végén is nagy népszerűségnek örvendett a nemesek és a gazdagok körében látványos és extravagáns megjelenése miatt. A ma már kereskedelemben kapható növények főként hibridek, melyek tartása és gondozása már nem annyira bonyolult feladat, de ezek a változatok is még mindig nagyon igényesnek tekinthetők.
A növény különlegességét főként kancsói adják, melyekben nagyon savas és számos enzimet tartalmazó folyadék termelődik. Ez a folyadék képes akár két napon belül az elfogott rovar teljes mértékű lebontására. A zsákmányt a növény nektárváladék segítségével csábítja a kancsó felső szélére, majd annak a külső peremén elhelyezkedő képletekkel vezeti bele a folyadékba. A kancsón fedél is található, mely nem mozgatható, csak esővédelemként szolgál, megakadályozva ezzel, hogy a zsákmány kimosódjon a csapdából, illetve a benne lévő folyadék összetétele túlságosan felhíguljon.
![Egy csodás rovarevő növény: a kancsóka](https://agroforum.hu/assets/uploads/2025/02/kancsoka-rovarevo.jpg)
A kancsóka igényei magasak
A kancsókahibridek fajtától függően eltérők, de minden esetben magas páratartalmat igényelnek, melynek biztosítására érdemes a növényt vizes kavicságyra helyezni, vagy párásítót beszerezni. A növénynek egész évben 20-30 Celsius-fok közötti hőmérsékletre (nagyobb ingadozások nélkül) van szüksége, melynek a tél folyamán sem szabad 15 fok alá lecsökkennie. A kancsóka kedveli a világos, kellően napos fekvést, viszont arra ügyeljünk, hogy levelei az erős napfénytől ne szenvedjenek napégést!
Hideg környezetben, alacsony páratartalom mellett, árnyékos fekvésben a növények nem érzik jól magukat, így akár kancsóinak képződése is elmaradhat. Normál életterekben nem könnyű ilyen feltételeket biztosítani, így jobb megoldás lehet terráriumban, üvegházban való nevelése. Az optimális környezeti feltételek biztosítása mellett nagy vízigényéről is gondoskodnunk kell. Ügyeljünk arra, hogy rendszeresen öntözzük, talaját ne hagyjuk kiszáradni, de edényében ne is álljon hosszabb ideig víz! Vízpótlásra mészmentes esővizet vagy lágyított vizet használjunk!
Talaj szempontjából a laza, jó vízáteresztő képességgel rendelkező tekinthető számára optimálisnak. Amennyiben a növény kinőtte cserepét, átültetését nyáron, a növekedési időszakban ajánlatos elvégezni, ügyelve arra, hogy a növény gyökerét egyben emeljük ki, majd helyezzük új cserepébe és pótoljuk a hiányzó közeget!
Kiemelt kép: Pixabay