A jelentős gazdasági károkkal járó betegség juhokat és kecskéket is képes megbetegíteni. A Nébih közleményében hívta fel a figyelmet a bejelentési kötelezettség alá tartozó, hazánkban első ízben előforduló betegségre.
A kiskérődzők pestise (magyar rövidítése KP, tudományos nevén peste des petits ruminants, PPR) a juhok és a kecskék hirtelen fellépő, gyors lefolyású, könnyen fertőző, jelentős gazdasági károkat okozó vírusos megbetegedése, melynek főbb jellemzői a következők:
- legfőbb tünete a láz;
- nagyon gyakori tünet a száj és az emésztőcsatorna nyálkahártyájának gyulladása;
- lappangási ideje 4-6 nap;
- nem gyógyítható;
- bizonyos kecske- és juhfajták fiatal egyedeinél 100%-os elhullást is okozhat a betegség;
- a megbetegedést okozó vírus rokon a kanyaró vírusával;
- a vírus embert nem betegít meg;
- a vírust a világon már tevék, szarvasmarhák és bivalyok szervezetében is kimutatták, de a betegség terjesztésében és fogékonyságuk mértékében is folynak még megerősítő vizsgálatok.
A betegség terjedése
A szigorú intézkedések többek között a vírus könnyű és gyors terjedésének megakadályozása miatt születtek. A vírus terjedését számos körülmény és eszköz segítheti: az állatok ugyanis a PPR vírussal fertőzött takarmány vagy víz fogyasztásával is megfertőződhetnek. Közvetett fertőzési források lehetnek az etetők és itatók, a szennyezett alom, a gondozók ruházata, az állatok napi gondozása során használt eszközök, a gépjárművek stb.
A PPR vírusa nem képes sokáig túlélni ezekben a közegekben (amik nem a kórokozó gazdaszervezetei), éppen ezért a fenti tényezőknek kicsivel kevesebb szerep jut a vírus terjedésében, mint a fertőzött és egészséges állományok találkozásának. Ennek köszönhetően a kereskedelemnek és az élőállat-szállításnak van a legnagyobb szerepe a betegség sikeres térhódításában.
![A betegség gyorsan, könnyen és sokféleképpen képes terjedni](https://agroforum.hu/assets/uploads/2025/02/A-betegseg-gyorsan-konnyen-es-sokfelekeppen-kepes-terjedni.jpg)
Magyarországon először
A betegség hazánkban nem fordult elő egészen addig, amíg 2025 januárjában a Zala vármegyei Szentgyörgyvölgy településen lévő állattartó telepen vett mintákból ki nem mutatta a Nébih laboratóriuma a vírust.
A megbetegedett állatokat Romániából szállították Magyarországra 2025. január 15-én. A járvány terjedésének megakadályozása érdekében az országos főállatorvos szigorú intézkedéseket vezetett be.
![A vírus a kecske- és juhfajtákat betegíti meg](https://agroforum.hu/assets/uploads/2025/02/A-virus-a-kecske-es-juhfajtakat-betegiti-meg.jpg)
Jelenleg érvényben lévő intézkedések
A kiskérődzők pestise bejelentési kötelezettség alá tartozó betegség. Mivel nem gyógykezelhető az állatállomány, mindenképpen annak felszámolására van szükség. A szentgyörgyvölgyi állatok fertőződése miatt az alábbi intézkedések születtek a fertőzés igazolását követően:
- az érintett gazdaság körül az állategészségügyi hatóság kijelölte a 3 km sugarú védőkörzetet;
- ezenkívül egy 10 km sugarú felügyeleti (megfigyelési) körzet is kijelölésre került az érintett gazdaság körül, amely átnyúlik Szlovénia területére is;
- az érintett körzetekben megkezdődtek a juhok és a kecskék szűrővizsgálatai;
- jelenleg Romániából nem érkezhetnek kiskérődző-szállítmányok (juh és kecske) Magyarországra;
- 2025. február 6-ig Zala vármegye teljes területén forgalmi korlátozás lépett életbe a kiskérődzők vonatkozásában;
- minden, Zala vármegyében található kiskérődzőt tartó vadasparkban és állatsimogatóban 2025. február 10-ig látogatási tilalom lépett életbe;
- 2025. február 15-ig tilos Magyarország teljes területén kiskérődzők vásárokba történő bevitele, valamint kiskérődző kiállítások rendezése;
- A 2025. január 15. óta Zala vármegyéből az ország más területeire elszállított kiskérődzőket az állategészségügyi hatóság felderíti, és a betegségre irányuló diagnosztikai vizsgálatnak veti alá.
![A vírus terjedésében a legnagyobb szerepe a fertőzött és egészséges állatok találkozásának van](https://agroforum.hu/assets/uploads/2025/02/A-virus-terjedeseben-a-legnagyobb-szerepe-a-fertozott-es-egeszseges-allatok-talalkozasa-van-360x540.jpg)
Mindezeken kívül a vármegyei kormányhivatalok és a Nébih Kiemelt Ügyek Igazgatósága fokozott figyelmet fordít a Romániából érkező tranzitszállítmányok ellenőrzésére annak érdekében, hogy felderítsék az esetleges illegális állatszállításokat. Az intézkedésekben a rendőrség és a NAV is részt vesz.
A következmények
Amennyiben egy országban jelentős megbetegedési képességgel rendelkező, gyors terjedésű, járványveszéllyel fenyegető, nagy gazdasági károkat okozó betegség jelenik meg, úgy az ország a nemzetközi szervezeteknél nyilvántartott eddigi mentes státuszát az adott betegségre vonatkozóan elveszíti. Ezek közé a nyilvántartott betegségek közé tartozik a kiskérődzők pestise is, amely a francia mezőgazdasági kutatási szervezet (CIRAD) szerint az egyik legjelentősebb, haszonállatokat érintő betegség.
![Sajnos bizonyos fajták bárányai és gidái bizonyosan elpusztulnak a betegség következményeként](https://agroforum.hu/assets/uploads/2025/02/Sajnos-bizonyos-fajtak-baranyai-es-gidai-bizonyosan-elpusztulnak-a-betegseg-kovetkezmenyekent.jpg)
Ennek következtében a fertőzésben érintett ország hatósági állatorvosai nem állíthatják ki az állatok nemzetközi szállításához szükséges bizonyítványt, ezért az exportpiac jelentősen beszűkül. Az Európai Unión belül a kihirdetett korlátozott területeken, emellett az unió területén kívülről a megfelelő szabályok betartásával lehet kiskérődzőkkel kereskedni.
Mit tehetünk mi?
A következő cikk részletesen fog foglalkozni azzal, hogy mi a teendőnk, ha fertőzésre gyanakodunk az állatainknál, addig is a Nébih kéri az állattartók, élőállat-kereskedők felelős magatartását és együttműködését az állategészségügyi hatóságokkal a közvetett és közvetlen károk mérséklése érdekében.
Mint a madárinfluenzánál is, ebben az esetben is a gazdálkodók fokozott figyelmére van szükség. A Nébih felhívja a figyelmet arra, hogy a betegség gyanújának felmerülése esetén a szolgáltató vagy a hatósági állatorvos azonnali értesítése az első lépés. A bejelentést ezenkívül a Nébih 24 órában hívható Zöld Számának (+ 36-80/263-244) felhívásával is megtehetjük.
Kapcsolódó cikkek: