4℃ -4℃
február 22. Gerzson, Margit, Zétény
Házikert

Ha mindig üde növényekre vágyik, így öntözze őket!

Agrofórum Online

A szobanövények egészségének megőrzése nem csupán a megfelelő öntözési mennyiségen múlik, hanem azon is, hogy mikor kapják meg a szükséges vizet.

A rendszertelen vagy nem megfelelő öntözés komoly problémákat okozhat a szobanövények számára, hiszen a vízhiány és a túlzott nedvesség egyaránt káros hatással lehet a gyökerek egészségére és a növény fejlődésére.

Ha egy növény nem kap elegendő vizet, levelei kiszáradhatnak, elszíneződhetnek, és idővel lehullhatnak, míg a túlzott öntözés oxigénhiányt idézhet elő a talajban, ami gyökérrothadáshoz vezethet.

Az ilyen állapotok gyengítik a növényt, csökkentve ellenállóképességét a betegségekkel és kártevőkkel szemben, ami hosszú távon akár a pusztulását is okozhatja. Éppen ezért kiemelten fontos egy rendszeres és a növény igényeihez igazított öntözési rutin kialakítása, amely nemcsak a vízmennyiséget és gyakoriságot veszi figyelembe, hanem a napszakokat is.

Mivel a növények anyagcseréje a nap folyamán változik, nem mindegy, mikor kapják meg a szükséges nedvességet, hiszen ez befolyásolja annak felszívódását és hasznosulását. Az életvitelből adódó, eltérő fény- és hőmérsékleti viszonyok miatt az egyes növényeknek más-más időpontban van szükségük öntözésre, ezért érdemes tudatosan megtervezni, mikor és hogyan juttatjuk számukra a megfelelő vízmennyiséget.

Mikor és miért?

A reggeli órákban történő öntözés elősegíti a víz hatékony felszívódását és csökkenti a gombás betegségek kialakulásának esélyét, mivel a leveleknek elegendő idejük van megszáradni a nap folyamán.

Ezzel szemben az esti öntözés során a víz hosszabb ideig maradhat a talajban és a leveleken, ami kedvez a kórokozók szaporodásának. Ezért ajánlott a növényeket reggelente öntözni, ügyelve arra, hogy a talaj megfelelően nedves legyen, de ne álljon a vízben, elkerülve ezzel a gyökérrothadást és más problémákat.

Hogyan érdemes öntözni?

Minden szobanövény egyedi öntözési rutint igényel, amely meghatározása érdekében elengedhetetlen, hogy alaposan megvizsgáljuk a környezetét és a növény adottságait, hiszen a megfelelő öntözéshez először is fel kell mérnünk a talaj nedvességi szintjét.

Ha a cserép felső rétege száraz tapintású, vagy a cserép könnyűnek tűnik emeléskor, az jel, hogy a növénynek szüksége van vízre. Ugyanakkor a túlzott öntözés veszélye is fennállhat, hiszen a folyamatosan nedves talaj oxigénhiányhoz vezethet, ami gyökérrothadást, sárguló vagy hervadó leveleket és akár kártevők, például gombás legyek megjelenését eredményezheti.

Ezért fontos, hogy a vizet úgy alkalmazzuk, hogy az egyenletesen és megfelelő mennyiségben jusson el a gyökerekhez! Általában azzal a módszerrel, hogy a növényt felülről öntözzük addig, amíg a víz át nem folyik a cserép alján elhelyezett vízelvezető lyukakon.

Bár bizonyos esetekben – például szőrös levelekkel rendelkező növények vagy nem hagyományos, talaj nélküli keverékben nevelt fajok esetében – előnyösebb lehet az alsó öntözési módszer alkalmazása, amikor a cserép egy sekély vízbe kerül, így a talaj fokozatosan veszi magához a nedvességet.

Kerüljük a kemény vizet!

Emellett mindenképpen érdemes a lehető legjobb minőségű, szobahőmérsékletű esővizet használni, mert a csapvíz kemény vízként ásványi anyagok lerakódását idézheti elő, valamint a városi vízben előforduló klór és fluorid károsíthatja az érzékeny növényeket.

A trágyázás során a vízoldható műtrágyák alkalmazása ajánlott, de csak új növekedés jeleinek megjelenésekor. Továbbá mindig hígítsuk a gyártó által javasolt mértékre, mivel a túlzott sófelhalmozódás a talajban és a növény leveleinek végén is problémákat okozhat.

Végül nem elhanyagolható a környezeti tényezők szerepe sem, hiszen a növények fényhez és hőmérséklethez való viszonya jelentősen befolyásolja az öntözés gyakoriságát és módját. Ezért amennyiben a növény nem tűnik egészségesnek, érdemes lehet a helyét megváltoztatni.

Úgy, hogy elkerüljük a huzatos, és egyéb, hűtő-fűtő rendszerek közelében lévő területeket, és olyan helyre helyezzük, ahol elegendő fény érhető el, de nem közvetlen napfény éri a növényt, így biztosítva a gyökerek számára a szükséges oxigént és elősegítve a növény optimális növekedését.

Selyemakác: gyorsan növő, egzotikus díszfa látványos virágokkal

2025. február 22. 08:10

A selyemakác egzotikus megjelenésű lombhullató fa, amely napfénykedvelő, és egyre népszerűbb a mediterrán hangulatú kertekben.

Mire figyeljünk oda, ha átterveztetjük a kertet?

2025. február 22. 05:40

Akár a meglevő kertet szeretné átalakítani, akár egy teljesen új koncepciót kialakítani, a cikkben bemutatásra kerülő szempontok segítségével biztosíthatja, hogy az eredmény hosszútávú és kielégítő legyen.

Miért nem virágzik az orchidea? – Hibák és megoldások

2025. február 21. 14:40

Az orchidea virágzásának elmaradása sokszor apró, de könnyen orvosolható gondozási hibákra vezethető vissza.

Mit jelent a rebarbara erőltetése?

2025. február 21. 05:40

A rebarbarát ismét kezdjük felfedezni és egyre többen ültetjük a kiskertjeink veteményeseibe. Termesztése nem bonyolult, és bizonyos trükkökkel befolyásolni is tudjuk a növekedését.

Hogyan ajándékozzunk szobanövényt, hogy túl is élje?

2021. december 20. 05:37

Karácsonykor sokan cserepes szobanövényt választanak ajándéknak, de a legtöbb esetben nem nézik meg, hogy a megajándékozottnak a lakása vajon megfelelő lesz-e a számára.

Egy igazi retro szobanövény: a pletyka növény

2022. május 4. 06:38

A "régivágású" növények, mint a pletyka is, sokkal ellenállóbbak a lakások klímájával szemben.

Levegőtisztító szobanövények

2021. december 27. 07:37

Növényeket a lakásban nemcsak szépségükért tartunk, hanem mert levegőtisztító hatásuk is jelentős lehet. Nézzük sorra melyek a legideálisabb légtisztító növények!

Hogyan mentsük meg a túlöntözött szobanövényünket?

2023. július 29. 06:40

Nyáron hajlamosak vagyunk jobban “figyelni” a szobanövények vízellátására is. Ez abban nyilvánul meg általában, hogy nagyobb mennyiséget zúdítunk rájuk, esetleg gyakrabban is - viszont könnyű túlzásba vinni az öntözést, ami miatt a túl sok vízre érzékeny növények el is pusztulhatnak. Hogyan akadályozhatjuk ezt meg?