3℃ -1℃
február 22. Gerzson, Margit, Zétény
Kiskerti teendők

Mire figyeljünk oda, ha átterveztetjük a kertet?

Agrofórum Online

A kert áttervezése izgalmas, de alapos átgondolást és tervezést igénylő folyamat. Akár a meglevő kertet szeretné átalakítani, akár egy teljesen új koncepciót kialakítani, az alábbi szempontok segítségével biztosíthatja, hogy az eredmény hosszútávú és kielégítő legyen.

A saját Tabdin található bemutatókertünket egy ideje átalakítjuk, és sokan kérdezték már, hogy “de még mindig”? Igen. Az áttervezés azért nem egy gyors folyamat, főleg a kivitelezésnél, mert nagyon sok meglévő növénnyel kell dolgozni, ami megmarad, és így ez minden esetben egy lassabb procedúra, és több odafigyelést igényel.

Határozza meg a célokat: miért akarja átterveztetni a meglévőt?

Kerttervezőként a leggyakoribb megkeresés a már meglévő kertekre irányul, melyeket átterveztetnének. Ilyenkor az első lépés egy növénykataszterezés, hogy megnézzük mi marad és mi megy. Aztán sorra vesszük az igényeket!

  • Használati igények: Gondolja át, mire szeretné használni a kertet! Pihenés, kerti partik, gyerekek vagy háziállatok számára való terület, esetleg zöldséges és gyümölcsös kert kialakítása a cél?
  • Esztétikai elképzelések: Modern, természetes vagy hagyományos stílust szeretne? Ezek meghatározzák a növényválasztást és az anyaghasználatot is.
  • Fenntarthatóság: Döntse el, hogy milyen mértékben szeretne környezetbarát megoldásokat alkalmazni, például esővízgyűjtés vagy alacsony fenntartást igénylő növények telepítése által!

Vegye figyelembe a kert adottságait!

  • Talajminőség: Vizsgáltassa be a talajt, hogy tájékozódjon a tápanyag- és nedvességtartalomról, valamint a típusáról (agyagos, homokos, vályogos)! Ez az egész növényválasztékot befolyásolni fogja majd.
  • Fényviszonyok: Tájékozódjon, hogy a kert mely részei kapnak sok vagy kevés napfényt, mivel ez meghatározza a növények elhelyezését! De a meglévő kerthez képest azt is meg kell figyelni, hogy a jelenlegi és bent maradó növények milyen életkörülményeknek adnak alapot. Ha nem indokolt, akkor például egy árnyas kertrészt kár teljesen kipucolni, hogy napsütés legyen csak azért, hogy utána más nehézség adódjon, mert megborul a kert ökológiai rendszere.
  • Domborzat: Figyelje meg a kert lejtőit és magasságbeli eltéréseit, amelyek befolyásolhatják a csapadékvíz elvezetését! Nagyon nagy segítség lehet a kert vízmosásainak megfigyelése, ha annyira lejtős a telek.
  • Klíma: Milyen az éghajlat és az éves csapadékmennyiség? Ezen információk segítségével választhatja ki a legjobban alkalmazkodó növényfajokat. Lehetnek nagyratörő álmaink, de ha a kert alapadottságai vagy a tájegység nem teszi lehetővé, hogy ekkora mértékben átalakítsuk, akkor többet ártunk vele, mint amennyi örömünk lesz benne. (pl. homoktalajra sok vízigényes vagy páraigényes növényt tenni déli oldalú fekvésbe, teljesen indokolatlan.)

Készítsen tervet!

  • Térbeosztás: Határozza meg a funkcionális zónákat, mint például pihenőrész, veteményes, gyerekjátszó vagy virágágyás! Figyelje ehhez meg a jelenleg kijárt útvonalakat! Tipegőköveket is csak akkor érdemes lerakni, amikor már kiismertük a saját nyomvonalunkat a kertben!
  • Anyagválasztás: Válasszon tartós és esztétikus anyagokat a burkolathoz és egyéb szerkezetekhez (pl. térkő, fa, kavics)!
  • Kertépítő szakember bevonása: Egy profi segítségével precíz terveket készíttethet, amely figyelembe veszi az összes szempontot és lehetséges akadályt. Bár elsőre drágának tűnhet, de sok felesleges kiadástól mentheti meg az embert egy jó tervezés, mert nem kell “feleslegesen” növényt vásárolni és elkerülhető a hibák nagy része is.

Költségvetés meghatározása

  • Reális keret: Tűzzön ki egy megvalósítható költségvetést, amely tartalmazza az anyagok, a munkaerő és az esetleges karbantartási kiadásokat!
  • Prioritások felállítása: Ha a teljes áttervezés költséges, fontolja meg, hogy a projektet részletekben valósítja meg!
  • Ha egyszerre nem is tudjuk átalakítani a kertet, akkor priorizáljunk! Nyugodtan lehet szakaszokra bontani egy átépítést, hiszen senkit nem hajt a tatár, hogy mindennek azonnal készen kell lennie.
Válasszon olyan fajokat, amelyek kevesebb gondozást és vizet igényelnek!
Válasszon olyan fajokat, amelyek kevesebb gondozást és vizet igényelnek! (fotó: Pixabay)

Fenntartható tervezési megoldások

  • Alacsony fenntartású növények: Válasszon olyan fajokat, amelyek kevesebb gondozást és vizet igényelnek!
  • Esővíz hasznosítás: Telepítsen esővízgyűjtő rendszert, amely csökkenti a vízfogyasztást!
  • Természetes anyagok: Használjon környezetbarát és újrahasznosított anyagokat, ahol csak lehet!

A karbantarthatóság tervezése

  • Automatizált rendszerek: Gondoljon automata öntözésre vagy robotfűnyíróra, amelyek időt takarítanak meg!
  • Könnyen elérhető növényágyások: Emelt ágyások kialakítása nemcsak praktikus, de esztétikus is lehet.

Engedélyek beszerzése

Bizonyos elemek, mint például tó, kerítés vagy nagyobb szerkezetek (pl. pergola), hatósági engedélyhez köthetők. Ellenőrizze a helyi szabályozásokat! Ugyanígy a beépíthetőség és a telekhatártól való távolságok mértékét is érdemes megkérdezni.

Időzítés

A kertépítés ideje nagyban függ az évszaktól. A tavaszi és őszi időszak a legkedvezőbb az új növények telepítéséhez.

Kommunikáció a szakemberekkel

Tisztázza előre az igényeit és elvárásait a kertépítőkkel vagy tájépítészekkel! Kérjen részletes árajánlatot, hogy elkerülje a meglepetéseket!

A kert áttervezése hosszútávú befektetés, amely nemcsak az ingatlan értékét növeli, hanem a mindennapokat is széppé és kényelmessé varázsolja. A gondos tervezéssel és megfontolt döntésekkel olyan kertet alakíthat ki, amely tökéletesen megfelel az ön igényeinek és elképzeléseinek úgy, hogy közben gazdagítja a környezetet is.

Kiemelt kép: Pixabay

A nyári orgona erőteljes metszést kíván: így csináljuk helyesen!

2025. február 17. 08:10

Ahhoz, hogy a nyári orgona minden évben bőségesen virágozzon, rendszeres tavaszi visszametszésre van szükség.

Így csalogathatjuk a kertünkbe a méheket

2025. február 15. 14:10

A növények beporzása nélkül a terméshozam drámaian visszaesne, ami globális élelmezési válsághoz vezethetne.

Hogyan ismerhető fel a menthetetlen, ezáltal kivágásra ítélt fa?

2025. február 13. 07:10

Vannak olyan esetek, amikor egy fa valamilyen biztonsági vagy egészségügyi kockázatot hordoz magában. Ezért kerülhet sor a fa kivágására.

Csicsóka: ízletesek a gumói, de vigyázzunk, mert a növény agresszíven terjed!

2025. február 10. 14:10

A csicsókából finom ételeket készíthetünk. Igen egészséges növény. Manapság azonban ritkán kapható a boltokban és a piacokon.

Nőtt az agrártárca jövő évi költségvetése

2019. június 5. 10:33

Az Agrárminisztérium a jövő évben 218,3 milliárd forintos büdzsével számolhat az idei 206,2 milliárd forint után a 2020. évi központi költségvetésről szóló tervezet szerint.

Elengedhetetlen a Közös Agrárpolitikára fordítható források szinten tartása

2020. február 24. 16:47

Bulgária, Csehország, Észtország, Litvánia, Lettország, Románia, Magyarország és Lengyelország agrárminiszterei február 24-én közös nyilatkozatban álltak ki a Közös Agrárpolitika (KAP) költségvetésének szinten tartása mellett.

Európai Parlament: a mezőgazdaság és a kohéziós politika finanszírozását legalább a jelenlegi szinten kell tartani

2018. május 30. 14:33

A közlemény szerint az Európai Parlament állásfoglalásában vitatja az Európai Bizottság következő többéves költségvetési keretben javasolt számait.

Nyertem, de hogyan tovább? (II. rész)

2019. január 11. 08:32

Azt hittétek, hogy már nem is lesz második rész, ugye? Hát őszintén szólva én is majdnem, ugyanis az elmúlt lassan egy évben csak fogtam a fejem. Miért?