Hogyan gondozzuk tavasszal az árvácskát?

Agrofórum Online

Hogyan gondozzuk tavasszal az árvácskát? Hova ültessük? Köszönöm.

Aki válaszol:
Dr. Csorba Virág kertészmérnök, növényorvos

Kedves Kérdező!

Árvácskával nemcsak közterületeken, hanem házikertekben is meglehetősen nagy arányban találkozhatunk. Kedvelt kora tavaszi növényünk, hiszen korán megkezdett virágzása meglehetősen sokáig eltart, valamint a növény gondozása sem tekinthető nehéz feladatnak. A nemesítésnek köszönhetően sokféle változatával találkozhatunk, a virágok színe mellett azok mérete is nagy változékonyságot mutat. Kertünkbe való kiültetése mellett konténerben, edényben, sőt futó változatai csüngő cserepekben is nagyon dekoratívan mutatnak.

Fontos, hogy lehetőség szerint napos, esetleg félárnyékos fekvésbe kerüljenek egyedei. Megfelelőnek számára a laza, humuszban gazdag, tápanyagokkal, különösen káliummal jól ellátott talaj tekinthető. Érdemes az ültetés helyét felásni, de legalább 10 cm-es mélységig fellazítani, gyomoktól mentesre előkészíteni. Edényben történő nevelés esetén célszerű jó minőségű, tápanyagokban gazdag virágföldet választanunk.

A tavaszi ültetést jelzik már a növények megvásárolhatósága is, melyet általában március közepén, az erős éjjeli fagyok elmúltával megtehetünk. Fontos, hogy tudjuk azt, hogy a növényt előzetesen hozzá szoktatták-e már a külső környezeti körülményekhez, hiszen ennek hiányában a növényeket érdemes nekünk előzetesen edzeni, a napfényhez és a változó hőmérséklethez hozzászoktatni. Ültetés után, a gyökeresedést mindenképp rendszeres öntözéssel kell elősegíteni, melyet a csapadék mennyiségétől függően az egész vegetációs időszakban kell folytatni.

A virágzáshoz természetesen tápanyagokra is szüksége van, ennek pótlására különösen az edényben nevelt árvácskáknál kell ügyelni, hiszen az öntözések során gyorsan kimosódnak a fontos tápanyagok. A kerti talajban nevelt növények legnagyobb ellenségei a gyomok, így a gyomirtásra, a kapálással történő talajlazításra érdemes több időt szánni. Szerencsére a növénynek sok betegsége és kártevője nem ismert, leginkább a lisztharmat megjelenése okozhat problémát egyes esetekben. A kártevők közül a levéltetvek, illetve a takácsatkák is kártevői lehetnek az árvácskáknak, viszont ezek károsítására is szerencsére csak ritkán kell számítanunk.

Kiemelt kép: Pixabay

Felnyurgult paradicsompalánta: ültetési tippek, ha túl nagy a palánta

2023. július 9. 05:36

Nézzük sorra a paradicsom felnyugrulásának okait és megoldásait palántaként és később is!

Mi rághatta meg a fügebokor leveleit?

2023. szeptember 21. 04:40

Idén tavasszal elültettünk a kertben egy fügefát, nagyon szépen fejlődött, de 2 hete a levelek szélei elkezdtek feketedni, a felső leveleket meg, úgy tűnik, megrágta valami. Kérdésem, hogy mi okozhatja ezt, és hogyan védekezhetnénk ellene?

Az amarillisz hagymájának most kell földbe kerülnie a virágzáshoz

2022. december 22. 06:36

Ha ajándékba szánjuk az amarilliszt, és az átadáskor nagy virágtölcséreket is akarunk látni rajta, akkor könnyen programozhatjuk a virágzását.

Hagymás, gumós, hagymagumós és gyöktörzses dísznövények

2019. november 10. 05:36

Hajlamosak vagyunk egy kalap alatt emlegetni azokat a dísznövényeket, amelyek különböző módosult föld alatti szárral rendelkeznek. A dísznövények esetében a leggyakoribb módosult formák a hagyma, a hagymagumó, a gumó és a gyöktörzs.