Sárgul, törpül az árpa?

Agrofórum Online

Ősziárpa-állományban járt stábunk Hertelendy Péter növényorvossal, aki különleges tünetre hívta fel a figyelmet az alapvetően jó kondíciójú állományban. Egy-egy törpülő, sárguló növény jelzi, hogy valami nincsen rendben. A szárfejlődés sem maradéktalan, a növény magasságáról már ne is beszéljünk...

A ,,tettes” az árpa sárga törpülés vírus (Barley Yellow Dwarf Virus). Mostanság, a szárba indulás elején találkozhattunk vele. Sajnálatos módon ilyenkor már, nem tehetünk semmit sem a kórokozó ellen. A vírus folyamatosan fertőz, vektorai, vagyis közvetítői elsősorban a levéltetvek, amelyek szívogatásuk nyomán, növényről növényre szállva transzportálják a vírust.

Idén már látható tüneteket nem fog okozni, terméskiesést minimális mértékben. A gondot ősszel okozza, amikor behatol a növénybe. A párleveles növényeken megjelenő levéltetvek átviszik a vírust, amely a tél folyamán együtt él, és szaporodik a növénnyel.

Direkt kártétele: a növény nem szökken szárba, esetleg később el is pusztul. És, bár a gabona képes kompenzálni, de sajnos nagy mértékben nem… A hiányzó szálak, kalászok a termésen meg fognak mutatkozni. Sajnos gyakran előfordul a túl korai őszi vetés, és ezzel mesterségesen megnyújtják a gazdálkodók azt az időszakot, amely a vektorszervezetek, rovarok rendelkezésére áll. Eleve gyengébbek a teleink: az őszi vektoraktivitási időszakot a természet megnyújtja, és a kártevő rovarok nem tétováznak élni a lehetőséggel, ami a szívogatást, vírusterjesztést illeti.

Növényvédelmi ajánlások a szakértőtől – részletek a videóban!

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Ilyet máshol nem találni: a borszőlő-ültetvény, amit a felszín alatt öntöznek

2022. augusztus 26. 07:28

Hiába a hetek óta tartó csapadékhiány, már messziről nézve is üde zölden virít a tatai Mikóczy Szőlőbirtok. Ez első ránézésre talán meglepő, hiszen a talajfelszín alatt zajlik a láthatatlan öntözés, ami magyarázatot ad arra, hogy a sorokban a növények miért ellenállnak ennyire a szélsőséges időjárásnak. A technológiát egy, a KITE társrendezésében megszervezett gyakorlati bemutatón ismerhették meg a szőlőtermelők.

Egy szerethető kukoricaállomány

2020. szeptember 29. 13:05

Augusztusban nagyon szép képet mutatott a KWS Kashmir kukoricahibrid Tiszalök és Tiszavasvári térségében. Az 500 hektáron szántóföldi növénytermesztéssel foglalkozó Agro-Szolg Szövetkezetnél zöldségnövényeket, csemegekukoricát és zöldborsót, de takarmánykukoricát és repcét is termesztenek. Utóbbi kettőt minden évben külön-külön 75-80 hektáron vetik - 2018 óta pedig KWS repce és kukorica is kerül a talajba.

Traktor kellene! De milyen?

2020. december 16. 14:11

A Két-KATA Kft. videósorozatának következő epizódjában az érdeklődők ügyfélvéleményeket láthatnak.

Komoly kockázat: az egyéni védőfelszerelések jelentősége a növényvédelem során II.

5:14

Komoly kockázat: az egyéni védőfelszerelések jelentősége a növényvédelem során II.

2023. augusztus 3. 10:13

Az előző, a növényvédelem során felhasznált egyéni védőfelszerelések jelentőségét taglaló videónk után most részletes útmutatást adunk a növényvédelmi tevékenységet végzők számára a tekintetben, hogy milyen eszközök felhasználása mellett tehetünk legtöbbet egészségünkért.

Agrofórum a tábla széléről: a cseresznyelégy elleni védekezés lehetőségei

04:41

Agrofórum a tábla széléről: a cseresznyelégy elleni védekezés lehetőségei

2024. június 3. 10:30

A cseresznyelégy rajzásának pontos megfigyelése alapot adhat a növényvédelmi kezelés idejének megválasztásához. De hová helyezzem a sárga ragacslapot, és egyáltalán a ragacslap növényvédő készítménynek számít-e? Hertelendy Péter növényorvossal ezeket a kérdéseket járjuk körbe Szár határában.

Sipos gazdával szemléztük a határt

2021. március 10. 08:31

A repce a szántóföldi növények királynője. Ez a növény a vetés pillanatától kezdve aratásig folyamatos jelenlétet igényel, ugyanis a legtöbb időt tölti kint a szántóföldön, és sok tényező hatással van rá.

Középpontban a talajélet: tápanyag-utánpótlás vinaszra és melaszra alapozva

2021. december 28. 16:49

A hagyományos tápanyag-kijuttatás kapcsán a termelők az útkeresés fázisában vannak - vélik a VulcanAgro szakemberei, akik szerint a talajélettel kellene sokkal többet foglalkozni. A tápanyagok kijuttatásánál ugyanis fontos, hogy azok szervesen be tudjanak kapcsolódni a talaj életébe. A vinaszra és melaszra alapozott termékek felhasználása sokrétű lehet. Alkalmazhatók például a teljes felületen, nagy mennyiségben, akár 300-500 liter/hektár dózisban, egyfajta alaptrágyaként, de használató célzottan, koncentráltan, sávos kijuttatással a vetendő növénysor alatt is vagy a vetéssel egymenetben, starterként.

Hibridkalászos- és hibridrepce-bemutató - Hantos, 2019

03:24

Hibridkalászos- és hibridrepce-bemutató - Hantos, 2019

2019. június 12. 07:37

Idén három helyszínen várta a gazdálkodókat szántóföldi bemutatóval a SAATEN-UNION Hungária Kft. és a RAPOOL Hungária Kft. A Fejér megyei Hantoson megszervezett szakmai találkozót a májusi csapadékos időjárás nem kímélte, így a terepbejárás ezúttal elmaradt. Az elméleti előadások ugyanakkor így is sok hasznos információval szolgáltak - többek között a legújabb RAPOOL-repcehibridet is meg lehetett ismerni.