Ahogy beköszönt a tavasz, egyre több helyen bukkan fel a réteken, parkok szélén, vagy akár a kiskertekben is a gyermekláncfű, ez a gyakran alábecsült, mégis rendkívül hasznos növény. A legtöbben talán gyomként gondolnak rá, pedig érdemes más szemmel nézni: virágja nemcsak szép, de ízletes is és jótékony hatású szirup készülhet belőle.
Miért érdemes a gyermekláncfű virágát gyűjteni?
A gyermekláncfű (Taraxacum officinale) minden része ehető és gyógyhatású, de a virága különösen hasznos lehet tavasszal, amikor az immunrendszerünk támogatásra szorul. A sárga virágzat tele van antioxidánsokkal, flavonoidokkal és vitaminokkal. Szirup formájában nemcsak természetes immunerősítőként működik, de kellemes íze miatt a gyerekek is szívesen fogyasztják.
Hogyan gyűjtsük a virágokat?
A virágokat napsütéses időben, száraz helyről érdemes gyűjteni, lehetőleg délelőtt, amikor a virágok teljesen kinyíltak, és még nem hervadtak. Fontos, hogy ne forgalmas utak mentén vagy szennyezett területekről szedje a növényt – a tiszta, vegyszermentes rétek, kertek a legalkalmasabbak erre a célra! A gyűjtéshez semmilyen különleges eszköz nem szükséges, puszta kézzel könnyedén leszedhetők a virágfejek.
Gyermekláncfű-szirup készítése
A gyermekláncfű-szirup elkészítése egyszerű, és akár a konyhában is megvalósítható. Az alábbi alaprecept kiindulási pontként szolgálhat:
Hozzávalók:
- Kb. 100–150 db gyermekláncfű-virág,
- 1 liter víz,
- 1 citrom (bio, szeletelve),
- 500–700 g cukor (ízlés szerint).

Elkészítés:
- A virágokat alaposan át kell válogatni, eltávolítva az esetleges bogarakat, szennyeződéseket, de mosni nem szükséges, hogy az értékes virágpor ne vesszen kárba!
- A vizet felforraljuk, majd a virágfejeket és a felszeletelt citromot beletesszük, lefedve egy napig állni hagyjuk.
- Másnap leszűrjük, és a virágokat jól kinyomkodjuk. A visszamaradt folyadékhoz adjuk a cukrot, majd kis lángon, gyakori keverés mellett sziruposra főzzük. Ez akár 1–2 órát is igénybe vehet.
- Még melegen tiszta üvegekbe töltjük, és száraz dunsztban hagyjuk kihűlni.
A kész szirup hűvös helyen hónapokig eláll, és kiválóan alkalmazható köhögés enyhítésére, torokfájásra, vagy akár teába, palacsintára csepegtetve is.
Egy kis figyelmesség a természet iránt
Bár a gyermekláncfű gyakori növény, a gyűjtés során figyeljen arra, hogy csak annyit szedjen, amennyit valóban fel is használ! Hagyjon virágokat a méheknek, és tisztelje a természet egyensúlyát – így a következő években is lesz miből szirupot készíteni!
Kiemelt kép: Pixabay