Hogyan gondozzuk tavasszal az átteleltetett muskátlit, hogy mihamarabb virágozni kezdjen?
Aki válaszol:
Dr. Csorba Virág kertészmérnök, növényorvos
Kedves Kérdező!
A muskátli egy sokak által kedvelt dísznövényfaj, hiszen kevés gondozás mellett is sok szép virággal és tartós virágzással díszítheti ablakainkat. A muskátlit kedvelőknél elterjedt szokás a növény átteleltetése is, így ugyanis kedvenc növényeink a következő évben újra kivirágoztathatók, valamint az újból történő vásárlás árát ugyancsak meg lehet spórolni. Az újdonságot, minden évben más virágszínt kedvelők pedig inkább, mint egynyári növényfajt nevelik a muskátlit, teleltetésével nem bajlódnak, minden évben új növényeket vásárolnak.
A meleg időjárás beköszöntével azonban a telelő muskátlik pihenő ideje is lejárt, így már eljött a növények kiteleltetésének, vegetációs időszakra való felkészítésének időszaka is.
A teleltetésből sok helyen már ki is kerültek a kertjeinkbe a muskátlik, melyet remélhetőleg legalább egy rövid ideig tartó, 1-2 napos edzési időszak előzött meg. A növényt a kerti életre ugyanis érdemes felkészíteni, a változó hőmérséklethez, napsütéshez, szélhez újból hozzászoktatni. Elsőként árnyékos, majd lassanként félárnyékos, végezetül pedig napos helyre is kerülhetnek növényeink.
A tavaszi időszakban a növények metszéséről sem szabad elfelejtkezni, ennek hiányában ugyanis a növény hamar el fog öregedni. Nem ajánlatos 3-4 rügynél nagyobbra hagyni a növényeket, így elegendő kb. 10-15 cm-es nagyságot meghagyni a tövekből. A metszés során az elszáradt, sárguló részek és levelek is kerüljenek leszedésre! Ne felejtkezzünk meg továbbá az átültetéséről, esetlegesen cserepéből hiányzó közeg pótlásáról sem! A felhasznált közeg legyen tápanyagokban gazdag és jó szerkezetű.
A növény végleges helye félárnyékos vagy napos legyen, de a tűző naptól inkább óvjuk növényeinket, hiszen a nyári forróság hamar a növények gyökereinek túlmelegedését okozhatja. A gondos tavaszi felkészítés mellett, a virágzás elősegítése érdekében, a gondosan megválasztott helynek, a rendszeres öntözésnek, legalább kétheti gyakorisággal végzett tápoldatozásnak is nagy jelentősége van. A nyári időszakban gondoskodjunk továbbá az elszáradt virágok rendszeres leszedéséről, kártevők és kórokozók által okozott tünetek megjelenésének figyelemmel kíséréséről!
Kiemelt kép: Pixabay