A buxus meddig működhet: avagy a puszpángmoly kártétele

Agrofórum Online

A múlt, és helyenként napjaink kedvelt dísznövénye a puszpáng, vagy buxus, ám ennek a dekoratív, dús zöldtömeget adó, a parkokat szimbolizáló növénynek jelentős kártevője a selyemfényű puszpángmoly (Cydalima perspectalis). Mik a védekezés lehetőségei?

Ha a kertész idejében nem korlátozza a növényen szaporodó, falánk lepkehernyók állományát, sajnos a növény megmentésére csekély reményünk marad. Ebben a videónkban a selyemfényű puszpángmoly életciklusáról, a kártevő előrejelzésének, a védekezés lehetőségeiről, és alternatív dísznövényekről beszélgetünk Zsigó György növényorvossal, és reméljük, hogy sikerül segítséget nyújtanunk nézőinknek.

A kicsi, kezdeti fejlődési stádiumban járó L1, L2 lárvák ellen a védekezés megkezdése már indokolt. A kártevő ebben az életszakaszában telel át. A tavaszt már az apró hernyók kártételével indítja, a szövedékkel összeszőtt friss puszpánglevélkék között. A lárvák bábozódás után az időjárási körülményektől függően kelnek, majd újra párosodás, tojásrakás következik és a második nemzedék kelésével tovább sújtja dísznövényünket.

A kártevő molyok kívülről is berepülhetnek, de faiskolai csemetékkel is behurcolhatjuk kertünkbe, a parkokba. Gyakorlatilag folyamatos védekezést igényel a növény, ha emellett a faj mellett döntünk.

Tarrágás előtti stádium - a puszpángmoly lárvái nagy mennyiségben rágnak a buxuson (Fotó: Dabis Balázs Silvius)
Tarrágás előtti stádium – a puszpángmoly lárvái nagy mennyiségben rágnak a buxuson (Fotó: Dabis Balázs Silvius)
A selyemfényű puszpángmoly bábozódás előtti lárvaállapota (Fotó: Dabis Balázs Silvius)
A selyemfényű puszpángmoly bábozódás előtti lárvaállapota (Fotó: Dabis Balázs Silvius)

A varsás csapda, és szexferomon megfelelő eszköz lehet a védekezés időpontjának meghatározásában (Fotó: Dabis Balázs Silvius)
A varsás csapda, és szexferomon megfelelő eszköz lehet a védekezés időpontjának meghatározásában (Fotó: Dabis Balázs Silvius)

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Vadkárok szemléje és megelőzésének lehetőségei Sipos gazda szemével

A tavaszi vetésű növények baja nemcsak a talajlakó kártevőkkel gyűlik meg, hanem a vadkárral is. A nyulak, hörcsögök, madarak jelenléte és kártétele helyenként olyan nagy fokú lehet, hogy a gazdálkodó bizony meggondolja, hogy helyet adjon-e a napraforgónak a vetésforgóban.

Negyedik generáció a kádárkodásban

8:13

Negyedik generáció a kádárkodásban

2024. december 18. 17:00

Az Agrofórum videós stábja ezúttal Erdőbényére látogatott. A Tokaj-Hegyalja egyik legrégebbi településén lakók élete szorosan összefonódott a szőlőműveléssel, és borászattal, de a település kádár mestereiről is híressé vált, olyannyira, hogy a mondás is úgy tartotta, hogyha valamit eldobnak Erdőbényén, és az embert talál, akkor minden bizonnyal kádár, vagy kőfaragó lesz a sértett.

Differenciált, precíziós hibridárpa-vetés Kunpeszéren - Horsch vetőgéppel

04:38

Differenciált, precíziós hibridárpa-vetés Kunpeszéren - Horsch vetőgéppel

2019. november 14. 11:38

Október elején az Alföldön is nagy erőkkel zajlott az őszi árpa vetése, Kunpeszér határában ráadásul mindez precíziósan történik - ahogy ez már megszokott minden növénykultúra esetében. Németh András precíziós mezőgazdasági szaktanácsadónál már tavasszal, a kukoricavetés idején, valamint nyáron, a zab betakarításakor is jártunk, az akkor készített videóink ugyanúgy elérhetőek honlapunkon, mint az őszi, amikor a hibridárpáról és annak precíziós talajba juttatásáról beszélgettem a fiatal gazdálkodóval.

Támad a dióburok fúrólégy és csipkézőbogár - Növényvédelem és piaci helyzet a csányi dióültetvényben

05:20

Támad a dióburok fúrólégy és csipkézőbogár - Növényvédelem és piaci helyzet a csányi dióültetvényben

2019. május 10. 04:36

A már jól ismert növényvédelmi problémákon túl az elmúlt években új kihívásokkal is szembesültek a csányi dióültetvényben, ez pedig az invazív nyugati dióburok-fúrólégy kártétele, ami mind a 4500-4600 diófára nagy veszélyt jelent.

A talajlakó kártevők felmérése Sipos gazdával

A tavaszi hónapokban a vetések előtt fontos tisztában lenni a talajlakó kártevők jelenlétével. Kikkel állunk szemben és hogyan szemlézhető a jelenlétük a területeinken?

Exkluzív interjú Nagy István agrárminiszterrel

2018. június 10. 19:48

Nagy István agrárminiszter az Agrofórum kérdéseire válaszolt. Témák: Mosonmagyaróvár, az alma mater - Generációváltás - Osztatlan közös földtulajdon - Öntözés - Fehérjeprogram - Jövőbe tekintés. Riporter: Bódis László - Operatőr-vágó: Gribek Dániel

Mit tudhatsz meg egy talajszelvényből?

13:22

Mit tudhatsz meg egy talajszelvényből?

2024. szeptember 3. 12:10

Mit tudhatsz meg egy talajszelvényből? Milyen információk támogathatják meg egy gazdálkodó döntéseit, ami a talajművelést illeti? Ilyen, a talajszelvényből kiolvasható válaszokkal állunk elő Dr. Juhos Katalinnal, a Magyar Agrár és Élettudományi Egyetem adjunktusával. Videónkból további részletek is kiderülnek.