A precíziós nemesítésé a jövő?

Agrofórum Online

A precíziós nemesítést életre hívó körülmények közé sorolhatjuk a klímaváltozás folytán megváltozó termesztési körülmények okozta nehézségeket, a versenyképesség megtartását is. Riportunkban e biotechnológiai metodika kapcsán kérdeztük Prof. Dr. Palkovics Lászlót, a Széchenyi István Egyetem egyetemi tanárát.

A vetőmagágazatot képviselő Vetőmag Szövetség Szakmaközi Szervezet és Terméktanács álláspontja szerint kulcskérdés, hogy a növénynemesítők a jövőben olyan fajtákat és hibrideket állítsanak elő, amelyek a változó klíma közepette is megfelelően tudnak teljesíteni. Az úgynevezett precíziós nemesítés lehet az egyik megoldás – ez került a szervezet által tavasszal megrendezett szakmai fórum diskurzusának középpontjába.

Az Európai Unió Mezőgazdasági Tanácsában a tagországok képviselői március 14-én minősített többséggel megszavazták a precíziós nemesítési technikákra vonatkozó rendelet tervezetét és ezzel előkészítették az utat a jogszabályi keret végleges megalkotásához. A téma kapcsán Prof.Dr. Palkovics Lászlót, a Széchenyi István Egyetem egyetemi tanárát kérdeztük.

A szakértő szerint globális, és ennek megfelelően lokális szinten is rendkívül gyorsan változik a klíma, különösen ami a szélsőséges időjárási eseményeket illeti. Emellett olyan kórokozók, kártevők jelennek meg, amelyek sokkal melegebb vidékekhez szoktak. Borzasztó nagy a nyomás a növénytermesztésbe vont kultúrákon, és a klasszikus nemesítés nem képes lekövetni e kihívásokat.

A GM (genetikailag módosított/genetically modified) növények lehetőséget kínáltak volna, de ez nagy társadalmi ellenállásba ütközött – mondta el Palkovics László riportunk során. Az ellenállás, a biotechnológia fejlődése folytán alakult ki egy új eljárás, a precíziós nemesítés. A GM szervezetek esetében idegen szervezetből származó gének, vagy génrészletek kerülnek a célszervezetbe, és ilyen módon érhető el a kívánt hatás, akár a növények vírusrezisztenciája területén. A precíziós génszerkesztés esetében azonban nem történik idegen genetikai állomány beépítése, hanem az ismeretek alapján a növények saját genetikai anyagát módosítják…

Részletek a videóban!

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

A buxus meddig működhet: avagy a puszpángmoly kártétele

10:10

A buxus meddig működhet: avagy a puszpángmoly kártétele

2025. május 7. 16:10

A múlt, és helyenként napjaink kedvelt dísznövénye a puszpáng, vagy buxus, ám ennek a dekoratív, dús zöldtömeget adó, a parkokat szimbolizáló növénynek jelentős kártevője a selyemfényű puszpángmoly (Cydalima perspectalis). Mik a védekezés lehetőségei?

Szőlőkombájn vagy kézi szüret? - Ebből lesz a Mészáros Pál Borház Merlot bora Szekszárdon

03:02

Szőlőkombájn vagy kézi szüret? - Ebből lesz a Mészáros Pál Borház Merlot bora Szekszárdon

2019. október 27. 06:29

Lassan véget ér a szüret a hazai borvidékeken, a szekszári Baranya-völgy dűlőben is az utolsó bogyók kerültek a tárolókba, ezúttal a 2019-es évjáratú Merlot adott munkát embernek és gépnek egyaránt.

Levéltetvek elleni védekezés

2020. június 26. 07:22

A cseresznyelégy és a monília után a következő legdühítőbb ellenségeink a levéltetvek, amelyből idén különösen sok van jelen a kertekben és ültetvényekben. Ezek az apró rovarok kolóniákat alkotva telepszenek meg a növényeink fiatal hajtásain már kora tavasszal, miután pete alakban sikeresen átteleltek a fák kéregrepedéseiben, rügyein, egyéb növényi részeken. Évente több, akár 10-12 nemzedékük is fejlődik hazánkban.

A szőlőmetszés soft pruning módszerrel

26:21

A szőlőmetszés soft pruning módszerrel

2025. március 11. 17:00

A szőlőtőke fás részeinek védelmét előtérbe helyező metszésmód nem újkeletű. Az úgynevezett soft pruning metszésmód során a fás részek folyamatos ,,felépítését" vesszük alapul a termésszabályozás, és a tőke egészségének védelme érdekében.

Talajművelés és vetés gyorsan, precízen, hatékonyan – Väderstad szántóföldi bemutató

2024. július 31. 14:10

A svéd Väderstad magyarországi képviselete 1998 óta minden évben megtartja szántóföldi gyakorlati bemutatóját. Olyan hagyomány ez, amit nem lehet megszakítani, a gazdák pedig – a kiemelkedő részvételből következtetve – maguk is várják ezeket a találkozási lehetőségeket.

Tipp az óvári gazdászoktól: ezért érdemes drónirányító és -adatelemző képzésre jelentkezni

2023. január 4. 17:12

Két féléves, drónirányító és -adatelemző szakirányú továbbképzést indít levelező munkarendben a Széchenyi Egyetem Albert Kázmér Mosonmagyaróvári Kara, ami komoly lehetőséget jelent az agrárszakemberek számára is.

Ilyen volt az idei gyümölcsszezon - milyenek a jövőbeli kilátások?

2020. augusztus 27. 08:47

A 2020-as gyümölcstermesztési szezont talán minden eddiginél nagyobb bizonytalanság jellemezte. Ebben az ágazatban nem csak a koronavírus járvány okozott gondot. Az erős és sok napon át tartó tavaszi fagyok, majd a hosszú száraz időszak után a júniusban egyszerre lezúduló csapadék sok gyümölcsöt tönkretett idén. Vajon van még perspektíva az ágazatban? Merre kell a termelőknek fejlődni és van-e kereslet a magyar gyümölcsre?